Ekvádorské houby by mohly čistit planetu. Dokážou požírat plasty

4. září 2014

Studenti z Yale University objevili houby v ekvádorském pralese. Podle webu Fast Company jsou houby schopné žít jen z polyuretanu a zvládnou to i v prostředí bez kyslíku, houby se tak mohou používat i na skládkách. Symbolem znečištění plasty je plovoucí ostrov odpadků v Pacifickém oceánu velký jako Texas. Plasty vůbec nepodléhají biodegradaci a přesto, že se je mnoho organizací snaží sbírat a čistit, většina z nich skončí v oceánu.

autor: Táňa Zabloudilová
Spustit audio
 • Uživatelům seznamek vadí fotografie s rouškami, jihokorejské aplikace je proto omezují

  18. leden 2022
  korejka - korejský

  S pandemickou situací se nošení roušek a respirátorů stalo běžnou věcí, objevovat se začínají i na fotografiích v online prostředí seznamek. Jejich uživatelům se ale nelíbí, že na snímcích kvůli nim pak nevidí celý obličej potenciálního protějšku. Ve slovníku Jihokorejců se pro takový vizuální podvod vžilo už i úplně nové označení – magikkun.

  Slovo magikkun se skládá z anglického „mask“ a korejského slova „sagikkun", které znamená podvodník. Označují se jím právě ti, kteří se na seznamkách prezentují pouze skrze fotografie s rouškami a respirátory a více svoji tvář nepoodhalí. Takovým „naletěla“ i devětadvacetiletá žena, která se setkala již s několika nápadníky, kteří pak v reálu po sundání ochrany dýchacích cest vypadali úplně jinak. Na seznamovacích aplikacích tak u těch, kteří jiné fotografie než se zakrytým obličejem nemají, automaticky „svajpuje“ doleva.

  Podobné stížnosti zaznamenávají už i provozovatelé seznamovacích aplikací, a snaží se proto tyto snímky eliminovat. „Registrujeme mnoho profilů s fotkami v rouškách, takže dbáme na to, aby na jeden profil byla povolena pouze jedna taková fotografie,“ uvedl generální ředitel jedné ze seznamovacích aplikací.

  Podobný přístup zaujímají i ostatní seznamky. „Na mnoha selfie pořízených venku nebo snímcích celého těla mají lidé masku na obličeji. Pokud mají i jiné fotografie, na kterých jsou jasně vidět rysy jejich obličeje, jsme v tomto ohledu flexibilní,“ uvedl ředitel další z nich.

  Proč se lidé s rouškami úmyslně fotí? Podle profesora psychologie na univerzitě v Soulu Kwaka Geum-jooa jejich nošení může lidem poskytovat určitou psychologickou útěchu tím, že zakrývá jejich nedostatky. Jak si všímá server The Korea Herald, tomuto jevu se věnovali i vědci z Cardiffské univerzity. Podle jejich výsledků může nošení modrých lékařských masek zvýšit atraktivitu obličeje.

  Tendence skrývat se před ostatními i v online prostředí s sebou však může přinést další negativní jev, a to psychologický odstup. „S tím, jak se věci přesouvají na internet, a ještě v kombinaci s nošením roušek a společenským distancováním se od sebe psychicky vzdalujeme a přestáváme si důvěřovat,“ varuje profesor Kwak.

 • Kolumbijské kartely unášejí lenochody, lidé je chtějí jako domácí mazlíčky

  18. leden 2022
  lenochod

   

  Lenochodi v severovýchodní Kolumbii jsou v ohrožení. S vidinou zisku je totiž unášejí místní kartely, které zvířata následně prodávají turistům. Ti si tyto savce pořizují jako domácí mazlíčky. Nelegální byznys ale nepoškozuje jen unesené lenochody, kteří jsou zvyklí na život ve vysokých korunách stromů. Často totiž nepřežijí ani ti šťastnější, kteří pytlákům uniknou.

  Po stopách nejmocnějšího muže nelegálního obchodu s lenochody se vydal server National Geographic. Je jím Isaac Bedoya, kterého místní média popisují jako nejproslulejšího obchodníka s lenochody v Latinské Americe. Úřady odhadují, že Bedoya se svými komplici během třiceti let až do svého odsouzení v roce 2015 zajali a prodali až 10 tisíc lenochodů. Po svém propuštění se do nezákonného byznysu pustil znovu, o jeho dalším osudu se však neví nic. Jisté je však to, že byznys dále pokračuje.

  Největší zájem je o lenochoda tříprstého. Ti jsou kvůli své mírnější povaze žádanější než lenochodi dvouprstí, kteří jsou naopak podle bioložky Tiny Plese ze záchranné stanice Fundación AIUNAU v porovnání se svými příbuznými vzteklí a zuřiví. Aby se pytlákům se zvířaty lépe manipulovalo, často jim vytrhávají zuby a zkracují dlouhé nehty. A to někdy i takovým způsobem, že jim uříznou konečky prstů.

  Právě v záchranné stanici Fundación AIUNAU končí mnozí zranění lenochodi. Nejčastěji se jedná o zvířata, která byla zabavena pytlákům, zachráněna z obchodu se zvířaty nebo o osiřelá mláďata. „Všichni přicházejí velmi hladoví a žízniví, velmi vyčerpaní a v depresi," popisuje bioložka Plese. „Na každého příchozího lenochoda připadají další tři, kteří nepřežili (..). Někdy sem přijdou zemřít v míru,“ doplňuje. Počet lenochodů, kteří se dostali do záchranné stanice, podle Plese výrazně vzrostl po roce 2020.

  Kolumbijské zákony zakazují neoprávněný odchyt, držení, vývoz, využívání a prodej obnovitelných přírodních zdrojů, mezi něž patří i volně žijící zvířata. Za porušení hrozí trest odnětí svobody od pěti do více než jedenácti let.

 • Kendrick Lamar připravuje akční komedii s tvůrci South Parku

  18. leden 2022
  Kendrick Lamar

  Krucinál, zabili Kennyho! Autoři nejen této hlášky, ale i celého amerického animovaného seriálu Městečko South Park se spojili s rapperem Kendrickem Lamarem při práci na nové akční komedii. Celovečerní snímek se zatím neznámým názvem by měl začít vznikat letos na jaře.

  Děj hrané komedie se bude točit okolo mladého černocha, který působí jako figurant představující otroka v živé expozici muzea. K prolnutí minulosti a přítomnosti dojde ve chvíli, kdy se dozví, že jeho předci byli vlastněni rodinou jeho bělošské přítelkyně.

  Kromě Lamara snímek připravují tvůrci Městečka South Park Matt Stone a Trey Parker a také hudební producent Dave Free.

  Jak dále informuje server Dazed Digital, celovečerní film vznikne v mediální společnosti, kterou Lamar sám založil. V rámci ní se věnuje nahrávání hudby, funguje i jako vydavatelský dům nebo produkce pro další umělce. Avizovaný snímek by měl být prvním filmovým počinem, který bude pod její hlavičkou vytvořen.

 • Vyšetřování odhalilo člověka, který zřejmě stál za prozrazením úkrytu Anne Frankové

  17. leden 2022
  Anne Franková

  Nové vyšetřování odhalilo muže, který mohl stát za vyzrazením úkrytu Anne Frankové a její rodiny. Deník, který si dospívající dívka psala během skrývání, je jedním z nejznámějších svědectví o životě Židů v době druhé světové války a zároveň jednou z nejčtenějších knih vůbec.

   

  Tým složený z historiků a dalších odborníků strávil šest let používáním moderních vyšetřovacích technik, aby případ rozluštil. To zahrnovalo použití počítačových algoritmů k hledání souvislostí mezi mnoha různými osobami. Podle výsledků vyšetřování Frankovy zřejmě udal Arnold van den Bergh, člen amsterdamské židovské rady. A to kvůli tomu, aby zachránil vlastní rodinu. Židovská rada byla v průběhu války rozpuštěna a její členové posláni do koncentračních táborů. Van den Bergh ale i poté zůstal v Amsterdamu. Objevil se tak předpoklad, že podával nacistům informace. Nově odhaleným skutečnostem, které stály za deportací Anne do koncentračního tábora, se věnuje zpravodajská BBC.

  „Když van den Bergh přišel o celou řadu ochranných opatření, která ho osvobozovala od nutnosti jít do tábora, musel nacistům poskytnout něco cenného, aby on a jeho žena v té době zůstali v bezpečí," řekl bývalý agent FBI Vince Pankoke, který byl součástí vyšetřovacího týmu, v pořadu stanice CBS 60 Minutes.

  Tým našel taky indicie naznačující, že Annin otec Otto Frank, který jako jediný z rodiny válku přežil, tuto skutečnost možná sám věděl. Ve spisech předchozího vyšetřovatele našli totiž kopii anonymního dopisu zaslaného Otto Frankovi, ve kterém byl Arnold van den Bergh označen za zrádce.

  Anne Franková zemřela v koncentračním táboře Bergen-Belsen na tyfus na jaře v roce 1945. Bylo jí 15 let.

 • Deseti nejbohatším mužům světa se během covidové pandemie zdvojnásobil majetek

  17. leden 2022
  Elon Musk

  Podle zprávy mezinárodní charitativní organizace Oxfam se majetek deseti nejbohatších lidí na světě od začátku pandemie covidu-19 zdvojnásobil na 1,5 bilionu dolarů. A to v důsledku prudkého růstu cen akcií a nemovitostí, který ještě více prohloubil rozdíly mezi bohatými a chudými. Výsledky zaujaly zahraniční média včetně britského Guardianu.

  Oxfam teď žádá vlády, aby uvalily jednorázovou 99% daň z majetku na neočekávané zisky související s koronavirovou pandemií. „Kdyby těchto deset mužů zítra přišlo o 99,999 % svého majetku, stále by byli bohatší než 99 % všech lidí na této planetě," uvedla výkonná ředitelka organizace Gabriela Bucherová.

  Podle charitativní organizace zakladatel společnosti Tesla Elon Musk a dalších devět nejbohatších lidí společně od března 2020 do loňského října zbohatlo o 1,3 miliardy dolarů denně. Podle údajů ze seznamu miliardářů časopisu Forbes se Muskovo jmění během prvních 20 měsíců pandemie zvýšilo desetinásobně na 294 miliard dolarů, což ho katapultovalo na pozici nejbohatšího člověka na světě před Jeffa Bezose, zakladatele společnosti Amazon.

  Oxfam uvedl, že jednorázová 99% daň u deseti nejbohatších lidí by stačila na očkování celého světa a poskytla by prostředky na boj proti změně klimatu, zajištění všeobecné zdravotní péče a sociální ochrany.

 • Nový dokument o hudební dvojici Cave & Ellis by měl být v kinech už letos

  17. leden 2022
  Nick Cave a Warren Ellis

  Nick Cave a Warren Ellis zveřejnili podrobnosti k novému dokumentu, který o hudební dvojici připravil režisér Andrew Dominik. Celovečerní snímek se má jmenovat This Much I Know To Be True a fanoušci se mohou těšit na zajímavosti kolem tvůrčího vztahu dvou muzikantů, píše na svém webu hudební magazín NME.

  Očekávaný film má být doprovodným snímkem k hudebnímu dokumentu Nick Cave: One More Time With Feeling z roku 2016, za kterým také stojí Andrew Dominik. Zatímco tehdy šlo o „making of“ zaznamenávající vznik desky Skeleton Tree, tentokrát se film zaměří na skladby z posledních dvou alb Ghosteen (2019) a Carnage (2021).

  Jak uvádí server Deadline, snímek se natáčel se v loňském roce v Londýně a Brightonu a bude dokumentovat první vystoupení dua se zmíněnými alby. Objeví se v něm ale taky blízká přítelkyně a dlouholetá spolupracovnice hudebníků, zpěvačka Marianne Faithfull.

  Podle dostupných informací by měl být film uveden do kin ještě letos, přesnější datum ale zatím není známo.

 • Od Lolity po díla českého dramatika. Podívejte se na východoevropské knihy, které ovlivnily Bowieho

  14. leden 2022
  David Bowie ve filmu Christophera Nolana Dokonalý trik

  Skladba Warszawa britského hudebníka Davida Bowieho z roku 1977 se vyznačuje ponurou, zároveň však emotivní atmosférou. Hudebníka k jejímu napsání inspirovalo dílo polského folklorního souboru Śląsk, jehož desku si koupil nedaleko jednoho z varšavských náměstí. Jeho tvorbu a život však region ovlivnil i skrze literaturu.

  Jak připomíná server The Calvert Journal, příležitostí, jak se dostat do východního bloku neměl Bowie mnoho, poznával ho tedy skrze knihy. Byl vášnivým čtenářem, a i proto pro putovní výstavu David Bowie Is kromě jiného připravil také seznam sta knih, na základě kterého nyní server vybral 5 děl, která odkazují právě na oblast východní Evropy. A k ní i skladby reflektující příběh či atmosféru díla.

  Jedním z nich je ruská klasika Mistr a Markétka spisovatele Michaila Bulgakova. Dílo považované za vrchol magického realismu inspirovalo třeba kapelu Franz Ferdinand a její píseň Love and Destroy, napsanou z pohledu Markétky, nebo Patti Smith. Název jejího alba Banga z roku 2012 totiž nese jméno psa Piláta Pontského. Bowie sice v žádné ze svých skladeb na Bulgakovovu knihu neodkazuje, podle serveru její atmosféru však vystihuje píseň The Man Who Sold the World.

  I další ruské dílo, Lolita Vladimira Nabokova, Bowieho tvorbu ovlivnila. Skladbu Beat Of Your Drum označil přímo za „lolitovskou“. Na knihu od Nabokova údajně myslel i během natáčení filmu Labyrinth z roku 1986. A to zejména ve vztahu mezi jeho postavou krále skřítků Jaretha a šestnáctiletou Sarah Williams, kterou hrála mladá Jennifer Connelly.

  Kniha Journey Into the Whirlwind autorky Jevgenije Ginzburgové je cenným svědectvím o stalinských zvěrstvech. Příběh samotný je o to silnější, že sama autorka byla věrná komunistickým myšlenkám. Stalin by přece nikdy nedovolil věznit nevinné lidi, myslela si společně se spoluvězeňkyněmi, uvádí server. Bowieho skladba Ashes to Ashes nabízí podle něj pak poetickou ozvěnu nakonec zničených autorčiných snů a přesvědčení.

  Oblíbení autoři britského umělce pocházeli z našich krajin. Jedním z nich byl i Petr Sadecký. Neobvyklé komiksové dílo Octobriana a ruský underground o spoře oděné socialistické superhrdince vzniklo na objednávku Sadeckého u českých výtvarníků Bohumila Konečného a Zdeňka Buriana. Bowie byl komiksem posedlý v období svého Ziggyho Stardusta na začátku 70. let, a dokonce tvrdil, že plánuje filmovou adaptaci díla.

  Skladbu Changes pak The Calvert Journal označuje za vhodný soundtrack ke knize dalšího tuzemského autora, spisovatele a dramatika Toma Stopparda. Zlínský rodák, který se narodil jako Tomáš Straussler a jehož rodina záhy po Mnichovské dohodě utekla před nacisty do východní Asie, je autorem obsáhle trilogie Pobřeží Utopie. V té na základě skutečných událostí vypráví příběh ruských emigrantských intelektuálů 19. století. Stejně jako jeho postavy vášnivě diskutují o revolučních myšlenkách, i Bowieho Changes vystihuje pocit, že stojíme na prahu dějin, míní server.

  Poslechněte si taky Byl vzorem pro LGBTQ+ komunitu, říká Pavel Turek o Davidu Bowiem, který by oslavil 75. narozeniny.

 • Vědci vytvořili za pomoci optických vláken největší 3D mapu vesmíru

  14. leden 2022
  Americká Kitt Peak National Observatory, ve které se nachází superteleskop DESI

  Mezinárodní skupině vědců při Durhamské univerzitě ve Spojeném království se podařilo vytvořit dosud nejpodrobnější trojrozměrnou mapu vesmíru. Díky speciální součástce z optických vláken se jim podařilo zvětšit zorné pole teleskopu, a ten tak odkrývá další tajemná místa kosmu.

  Systém DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument) se skládá z několika přístrojů instalovaných v kopuli dalekohledu. Pět tisíc robotických motorů u jeho vrcholu umisťuje optická vlákna s přesností menší, než je tloušťka lidského vlasu. To přístroji umožňuje shromažďovat přesné údaje o 5 000 galaxiích najednou. Po sběru dat z jedné oblasti pak teleskop zamíří na další část noční oblohy a proces se opět opakuje.

  Během něj díky optickým vláknům DESI rozděluje světlo galaxií, hvězd a kvazarů do úzkých barevných pásů. Díky tomu odhaluje jejich chemické složení, vzdálenost a rychlost, jakou se pohybují. To vědcům umožňuje posoudit, jak moc a jak rychle se vesmír rozpíná.

  Podle profesora Carlose Frenka mohou data ze systému DESI odhalit i některá nejinternější tajemství vesmíru. „Získané informace nám pomohou v bádání o povaze temné energie," uvedl podle serveru BBC. „Dozvíme se také více o temné hmotě a roli, kterou hraje v tom, jak se formují galaxie," míní Frenk.

  „Nacházíme poměrně hodně exotických systémů včetně velkých vzorků vzácných objektů, které jsme dosud nemohli podrobně studovat," doplňuje jeho slova o přínosu DESI doktorandka Victoria Fawcett z Durhamské univerzity.

  Sytému DESI se již podařilo katalogizovat více než 7,5 milionu galaxií, a to je teprve na začátku svého výzkumu. Jeho provoz je naplánován do roku 2026 a předpokládá se, že do ukončení průzkumu přidá dalších 27,5 milionu hvězdných soustav.

 • Europol získal petabajty citlivých údajů nelegálně, míní kontrolní orgán. Musí je smazat

  14. leden 2022
  Sídlo Europolu v Haagu

  Europol musí smazat rozsáhlé množství dat, která podle dozorčího orgánu EU nashromáždil nezákonně. Citlivé údaje o osobách organizace získala z hlášení o trestných činech, ze zašifrovaných telefonních služeb, ale také třeba ze žádostí o azyl. Europol jakékoli pochybení odmítá.

  Nález Evropského inspektora ochrany údajů (EIOÚ) se zaměřuje na to, co odborníci na ochranu soukromí nazývají „velkou datovou archou“. Jak uvádí server Guardian, archiv Europolu obsahuje minimálně 4 petabajty, což je objem dat odpovídající až třem milionům CD disků.

  Citlivé údaje organizace nashromáždila nejméně o čtvrt milionu lidí podezřelých z terorismu a závažné trestné činnosti. V archivu jsou ale i informace o mnoha dalších, s nimiž přišli do styku. Veškerá data pochází od národních policejních orgánů za posledních šest let.

  Podle obhájců ochrany údajů se objem nashromážděných dat rovná masovému sledování. Europol je dle nich pouze krůček od toho, aby se stal evropskou obdobou americké Národní bezpečnostní agentury (NSA). Tajné online špehování této organizace odhalil whistleblower Edward Snowden.

  Europol oponuje, že dozorčí orgán si podle něj vykládá stávající pravidla nesplnitelným způsobem. Organizace se zastala i eurokomisařka Ylva Johansson. „Orgány činné v trestním řízení potřebují nástroje, zdroje a čas na analýzu údajů, které jsou jim předávány v souladu se zákonem,“ řekla. „V Evropě je Europol platformou, která podporuje národní policejní orgány při plnění tohoto herkulovského úkolu,“ uvedla.

  Dozorčí orgán nařídil Europolu, aby vymazal údaje uchovávané déle než šest měsíců, a dal mu rok na to, aby vyřešil, co lze legálně uchovávat.

  Teoreticky Europol podléhá přísné regulaci toho, jaké druhy osobních údajů může uchovávat a jak dlouho. Záznamy mají být zpracovávány nebo uchovávány pouze v případě, že mají potenciální význam pro práci s vysokou hodnotou, jako je boj proti terorismu. Úplný obsah toho, co Europol uchovává, však není znám. Zčásti i kvůli chaotickému způsobu, jakým organizace podle dosavadních zjištěních s údaji nakládá.