Emoce nikdy nelžou. Když je v dětech potlačujeme, přestávají si věřit, upozorňuje psycholožka

17. květen 2023

„Kde nejsou emoce, tam jsou nemoce.“ Tohle pořekadlo není jen obyčejnou říkankou, podle psycholožky Pavly Koucké nese i důležitou pravdu: potlačování emocí má velmi často negativní vliv na naše zdraví. Co dělá s našimi dětmi, když je nenecháme prožívat život? „Jsou tam nasnadě problémy ve vztazích,“ vysvětluje odbornice v magazínu Houpačky.

Emoce hrají podle Koucké zásadní roli: táhnou člověka životem. „Směřují nás, tlačí. Když jim dobře rozumíme, tak máme velkou šanci prožít hezký, naplněný život, podotýká psycholožka. Děti podle ní prožívají emoce ještě intenzivněji než dospělí. „Děti žijí emocemi, vyjadřují je opravdu výrazně. Dospělý člověk je oproti nim často v normálním stavu, kdy neprožívá nic. Děti emoce hodně ovládají, říká.

Pavla Koucká

Když dětem emoce zakazujeme nebo je v nich potlačujeme, komplikujeme jim emoční vývoj. „Emoce nikdy nelžou, dějí se nám, nemáme na ně vliv svou vůlí. Když dítě vnímá, že se na něj za tu emoci rodič zlobí, že je z ní smutný, stydí se za ni nebo ji ignoruje, znejistí ho to. Snaží se tu emoci potlačovat a přestává věřit samo sobě, rozumět si, vysvětluje odbornice.

Takové znejištění může mít vliv i na náš dospělý život. „Jsou tam nasnadě problémy ve vztazích, protože emocemi poměrně hodně komunikujeme. Pokud je to hlubší a člověk si přestal uvědomovat, co mu ty emoce říkají, tak je to problém, protože neví, co chce. A to je v životě velmi hendikepující, protože tak ztrácíte svůj kompas, říká Koucká.

Jak naučit děti cítit zdravě? Můžeme před nimi projevovat naše emoce? A co s námi dělá, když si je zakazujeme? Poslechněte si celé Houpačky s psycholožkou Pavlou Kouckou.

autor: Vítek Svoboda
Spustit audio

Související