Erasmus a vztahy: Pokud chcete známost na dálku udržet, může jí to i prospět, říká terapeutka

24. leden 2020

Erasmus – orgasmus. To je heslo, které si spousta studentů vybaví v souvislosti s populárním studijním programem. Z letošního průzkumu vyplývá, že jeden z pěti studentů najde svého partnera právě během pobytu Erasmus+. Jak to vypadá v praxi, jsem se ptala zadaných i nezadaných spolužáků, kteří za sebou mají semestr v zahraničí. O vztazích na dálku jsem si povídala také s terapeutkou Markétou Šetinovou.

Studenti mi popisují Erasmus jako příležitost se seznámit, najít si mezinárodní kamarády nebo spolužáky. Univerzitní spolky pořádají pro erasmáky večírky, kde se ale moje kamarádky setkaly spíše s puberťáky utrženými z řetězu. „Nechtěla jsem chodit na party, tak jsem radši chodila na rande,“ vypráví Káťa o své zkušenosti ve Francii a důvodu, proč radši zvolila jinou cestu pro poznávání tamní kultury. „Kdybych byla zadaná, tak bych byla odkázaná na ty parties, a takhle jsem měla možnost potkávat nové lidi skrz rande. Přišlo mi, že ses tak dostal do hlubších konverzací, než kdybys šel na party a probíhalo by to na bázi small talku,“ vysvětluje. 

Psycholožka Markéta Šetinová dává změnu chování současných studentů do souvislosti s rozšířeným používáním smartphonů, tak jak to popisují americké studie publikované v knize iGen od Jean M. Twenge. „Mladí lidé tráví hodně času online a v offline životě si v uvozovkách méně užívají, nechodí tolik ven. I na Erasmu to může hrát roli, lidé jsou zvyklí být více doma a udržovat online svůj život v Česku.“ 

Čtěte také

Káťa i Honza k seznamování používali aplikaci Tinder. Na komplikaci narazili hned v začátku, když do profilu vyplnili, že jsou erasmáci. Podle Káti to protějšek často bere automaticky jako signál, že dotyčný má zájem jen o sex. Podle Honzy je logické, že většinu lidí odradí omezený čas pobytu, a i on se po návratu do Prahy bude erasmákům raději vyhýbat. „Když má člověk štěstí, možná se na Erasmu i nějakého orgasmu dočká, já jsem se ho bohužel, nebo možná bohudík nedočkal,“ shrnuje svou zkušenost a dodává, že lidem ve vztahu nemusí bránit jen jazyková bariéra, ale zejména kulturní odlišnost. Vztahy proto doporučuje řešit až jako druhotnou záležitost. „Hlavně je důležité se zamyslet, na jakou univerzitu člověk jede a co mu ta země může nabídnout,“ radí. 

Erasmáci zmiňují často povrchnost vztahů, se kterou se setkali i ti, kteří přijeli zadaní. „Občas mi to přišlo nucený, že jsme tady na Erasmu, tak jsme Erasmus family a všichni se máme rádi, i když je jasné, že to tak nebylo, protože si pokaždé nesedneš s celou třídou. Ale myslím, že je reálné vytvořit si vztahy, které vydrží dýl než po trvání toho pobytu v zahraničí,“ říká Týna, která je s některými kamarády v kontaktu i víc než semestr po příjezdu domů. Na Erasmus odjížděla ve vztahu na dálku, který trval dva roky a skončil, až když se vrátila zpět domů. „Nevím, jestli to bylo přímo kvůli Erasmu, ale je pravda, že bývalému příteli to vadilo. Já jsem pořád argumentovala tím, že není rozdíl, jestli jsem ve Francii, nebo v Česku, když on je na druhý straně zeměkoule, ale je pravda, že pro ten vztah je hodně těžké, že člověk potkává neustále nové lidi, a je to i trochu povinnost chodit na party, což může partnerovi vadit, způsobovat to hádky a vyvolávat žárlivost,“ shrnuje Týna.

Čtěte také

Podle terapeutky Šetinové může prospět, když na vztah nahlédneme s odstupem a případně ho i ukončíme. Z odjezdu podle ní není třeba mít panický strach. Vztahy na dálku jsou totiž spokojenější a překonání překážky, kterou vzdálenost představuje, jim může prospět. „O ten vztah pak musíme víc pečovat, víc o něj bojovat, a to pomáhá zvyšovat vztahovou spokojenost,“ říká Šetinová a zdůrazňuje, že nejzásadnější je si o všem promluvit ještě před odjezdem a nastavit si v partnerství jasná pravidla.  

Že se Erasmus díky Skypu a návštěvám zvládnout dá, potvrzuje i Zuzka, která je s přítelem více než pět let a jejich vztah přežil semestr ve Finsku. „Musí vědět, že jim to za to stojí,“ říká o párech ve stejné situaci a dodává, že v ohrožení jsou hlavně vztahy, které nefungovaly už před odjezdem. „Právě na Erasmu vyvstanou problémy a musí je oba chtít překonat. Taky jsme se hádali, žárlivost tam byla, dlouho jsme se neviděli, ale pak jsme se na sebe strašně těšili. Dá se to zvládnout a záleží na těch lidech, jestli chtějí, nebo ne,“ shrnuje svou zkušenost.

Jak udržet vztah na dálku? Je Erasmus stále synonymem pro party a nezávazný sex? Jak Erasmus mění vztahy nebo seznamování a jak do toho zasahují telefony? A v čem je rande s cizincem lepší než večírek? Poslechněte si celou reportáž.

Spustit audio