Evropa o sobě vypráví falešný příběh. Našimi dějinami hýbal rasismus, říká polská novinářka Lipczak

25. červenec 2024

Aleksandra Lipczak je polská reportérka a spisovatelka. České čtenářstvo ji může znát jako autorku knihy Lajla znamená noc. Ta loni vyšla v českém překladu u nakladatelství Absynt. Reportážně historický text se noří dějin soužití muslimů, křesťanů a židů na území dnešního Španělska. Připomíná, co všechno by Evropa bez muslimské přítomnosti neměla, a ukazuje, že myšlenka nadřazenosti bílé rasy má své kořeny i tady.

Reportérka poslední týdny strávila na polsko-běloruské hranici, kde podle ní dochází k nové úrovni násilí na migrantech. „Ačkoliv jsme si loni zvolili novou, liberální vládu, v téhle otázce se nic nezměnilo, naopak je to možná ještě horší a je pro mě dost těžké to zpracovat,“ říká. Politický střed napříč Evropou je podle ní čím dál tolerantnější vůči rasismu, což se ukázalo i v evropských volbách: „Evropské demokracie už mají své zkušenosti s předsudečným násilím a dehumanizací. Vnímám, že dějiny se opakují. I teď je politický střed víc a víc xenofobní a rasistický, normalizuje násilí vůči určitým skupinám lidí a přejímá rétoriku krajně pravicových stran. Standardy týkající se lidských práv jsou tu opravdu mimořádně křehké. V lepších časech jsou výš a jde to trochu lépe. Jejich dodržování a obecně nenásilí ale na našem území nejsou žádnou zárukou.“

Ve své knize Lajla znamená noc se snaží ukázat, že Evropa nikdy nebyla tak nezávislá a izolovaná od ostatních částí světa, jak to podle ní občas z proslovů politiků a političek o unikátním evropském životním stylu vypadá: „Hodně se mi líbilo shrnutí, které napsala jedna recenzentka – že je to kniha o lidech dávno před námi, kteří nazývali Evropu svým domovem a rozhodně nebyli plavovlasí a modroocí. Pomáhá si dobře uvědomit, že dějiny jsou tvořené neustálým pohybem,“ vysvětluje.

„Rasová a etnická čistota byla hybatelem evropských dějin vícekrát a je důležité si to připomínat. Současná situace mi trochu připomíná období, o kterém píšu svou další knihu. Je věnovaná polským židovským dobrovolnicím ve španělské občanské válce, které opustily domov, aby bojovaly proti vzestupu fašismu a nacismu. Jejich příběhy jsou ohromně dramatické a komplexní. Hodně mě ale zaujal moment, kdy po skončení války uprchly před ustavujícím se Frankovým režimem do tehdy ještě demokratické Francie. A v záchytných táborech tam čelily strašnému zacházení, protože byly židovky a komunistky. To bylo ještě před nástupem vichistické vlády! Takže, když se probírám touhle historií, dochází mi, v Evropě nesledujeme nic nového. Za lidská práva je potřeba bojovat neustále,“ říká.

Vypadali vždy lidé, kteří se označovali za Evropany, stejně jako Evropané dnes? Poslechněte si celou epizodu podcastu Vlna.

autor: Aneta Martínková
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    Mohlo by vás zajímat

    E-shop Českého rozhlasu

    Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

    František Novotný, moderátor

    setkani_2100x1400.jpg

    Setkání s Karlem Čapkem

    Koupit

    Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.