Flanelky, kšiltovky a zvuk ulice. Lickspit oživují tradici thrash skate punku z přelomu tisíciletí

26. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lickspit

Začátek 80. let znamenal v nezávislé kytarové hudbě, a té punkové dvojnásob, doslova revoluci. Kapely se snažily hrát stále rychleji a s větší razancí – jak lépe ovládaly své nástroje, začaly pokukovat po inspiraci i v paralelně se vyvíjecí metalové scéně. Tam v té době vládl železnou pěstí hlavně thrash metal, se kterým se punk a hardcore v určitou chvíli nevyhnutelně protkly. Vznikl tak nový specifický styl, pro který se ujal výraz crossover thrash.

Hlavními představiteli crossover thrashe byli např. D.R.I., Corrosion Of Conformity, Adrenalin O.D. a také Suicidal Tendencies, kteří měli hlavní zásluhu i na tom, že si nekompromisní hudbu zamilovala skejtující mládež okupující ulice a dala mu tak i vizuální aspekt vycházející přímo z jejich tehdejší image. Renesance tohoto stylu pak proběhla na přelomu tisíciletí, kdy ho znovuobjevila obrozující se hardcore scéna, která se v mnohém vrátila k punkovým kořenům 80. let, a to opět včetně estetiky.

Kapely jako What Happens Next?, Vitamin X, Discarga, Breakfast atd. způsobily doslova globální explozi thrash core revivalu a vydaly v té době spousty vynikajících desek. Velmi živo bylo i na jejich koncertech, z nichž některé svou divokostí rozhodně vstoupily do dějin nezávislé punkové scény. Po pár zlatých letech ale začal tento styl opět ze svých pozic ustupovat, až byl téměř zapomenut.

Na jeho tradici i v současné době navazuje pár nadšenců a vytváří tak jakousi třetí vlnu. Je to i případ právě vzniklé domácí úderky Lickspit, ve které si svůj dávný sen mít thrash core kapelu plní členové Boiling Point, Sheeva Yoga nebo Brunner Todesmarsch a produkují divoký a rychlý hardcore punk postavený na všech výše zmíněných atributech. 

Jakou hudbu produkují třicátníci a čtyřicátníci, když se snaží vrátit v čase a znít jako teenageři s prknem pod paží? A dokáže výš vyskočit Jakub z Lickspit nebo Devon z What Happens Next? Alespoň na některé otázky zná odpověď speciální díl Modelářů.

Spustit audio