Fotbal roste a roste, strop se ale již blíží. Zajistil si lepší důchod Ronaldo nebo Messi?

11. srpen 2023

Stále více zápasů. Stále více peněz. Stále více zábavy? To je s otazníkem. Do fotbalu pumpují peníze zleva Saúdská Arábie a zprava americkými celebritami zastoupení investoři, zatímco na duši „krásné hry“ přibývá jedna hluboká rýha za druhou.

Světu vládnou peníze, samozřejmě, a o fotbalu to platí také, ba jestli to v něm není ještě výraznější. Jak jinak si lze vysvětlit přestupy a miliardové smlouvy hráčů jako Jordan Henderson, který, zdá se, bez mrknutí oka zapomněl na svou podporu lidských práv a LGBTQ+ komunity a podepsal kontrakt v Saúdské Arábii.

V zemi, která přesně tato práva systematicky pošlapává, není jediným slavným fotbalistou: působí tu Cristiano Ronaldo a coby trenér také Steven Gerrard. Saúdské peníze hýbou sportem a Ronaldo už dokonce prohlásil, že evropský fotbal ztratil svou kvalitu. On má zkrátka jen donekonečna potřebu všechny přesvědčovat o své velikosti, glosuje to Martin Vait.

Lionel Messi si vybral jinou cestu než jeho dlouholetý rival a odešel do Spojených států, kde nastupuje za Inter Miami. To je podle Martin rozhodně ta chytřejší cesta. Fotbal (soccer) je v Americe na obrovském vzestupu, platy v něm jsou již větší než třeba v NHL, popisuje trend ve sportu, který byl v USA tradičně spíše v pozadí.

Právě Messi je tou největší hvězdou, která má ještě rozdmýchat americkou fotbalovou horečku. Trochu paradoxně to pak jsou americké celebrity jako například Tom Brady nebo herec Ryan Reynolds, které se v posledních týdnech a měsících staly tvářemi amerických investic v britském fotbale. Proč tomu tak je? Poslechněte si nový díl Tribuny.

Spustit audio