Fotbalová derby v Anglii. Jejich povahu určila průmyslová revoluce, říká geograf

4. listopad 2022
Tribuna

Anglický termín derby označuje sportovní, ale i společenskou rivalitu mezi nejbližšími sousedy na mapě. O zápasech největších fotbalových soupeřů i o jejich historii na britských ostrovech se politický a historický geograf z Přírodovědecké fakulty UK a velký fotbalový příznivec Miroslav Šifta rozhodl napsat novou knihu Víc než jen zápas. Nejen o publikaci, ale i o tom, jak můžeme derby vnímat z geografického či společensko-politického pohledu, byla řeč v novém díle Tribuny.

Chtěl jsem vytvořit zastřešující publikaci o anglických derby. Jako geografa mě blízkost klubů vždy velmi zajímala. Snad bude kniha hodnotná i tím, že jsem ji napsal s odstupem z Česka, vysvětluje Šifta vznik knihy, která mapuje nejznámější rivality mezi geograficky blízkými kluby v Anglii.

Stejně jako historie derby, i počátky dějin samotných klubů sahají do druhé poloviny 19. století. Právě samotnému formování klubů a jejich identit věnuje Šifta v publikaci velký prostor. Asi mě nejvíc bavilo psát o vzájemném vztahu rozvoje průmyslové revoluce a průmyslových měst s fotbalem, obojí jde ruku v ruce, soudí Šifta a nabízí svůj pohled na obvyklý zrod klubů. 

Do měst přicházela obrovská masa dělníků, kteří v továrnách zakládali zájmové spolky, aby tolik neholdovali alkoholu, jehož konzumace s rozvoji průmyslových měst také úzce souvisí. Fotbal má úzkou návaznost na alkoholismus – některé kluby měly odtáhnout mladé muže od jeho konzumace, pokračuje geograf.

Která další derby po světě jsou nejzajímavější a jak odráží i nejslavnější česká rivalita sociopolitické štěpné linie? Poslechněte si celý díl nové Tribuny.

autoři: Vojtěch Ondráček , Martin Vait , Vojtěch Jírovec
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.