Francouzští manželé Carretovi 30 let fotografují Romy, v Brně budou mít vernisáž i tvůrčí dílny

11. září 2021

Druhá polovina září bude v brněnském Muzeu romské kultury ve znamení fotografie a Francie. Na návštěvníky tam čeká vernisáž fotografií manželů Carretových, fotografický workshop a debaty s autory. To vše se koná od 22. září v rámci oslav třicátého výročí založení muzea a ve spolupráci s Festivalem francouzské kultury Bonjour Brno.

Fotografie stokrát jinak – takový je podtitul několika akcí s manžely Carretovými, kteří právě mají v Muzeu romské kultury výstavu Otisk cest. Milovníci fotografie se s nimi mohou osobně setkat od 22. do 26. září na komentované prohlídce, vernisáži, debatě i na tvůrčích dílnách. Slovo má Petra Svobodová z Muzea romské kultury.

„Fotografická výstava manželů Claude a Marie-José Carretových představuje Romy v jejich běžném prostředí, protože manžel Carretovi dokumentují a fotí Romy již 30 let po celé Evropě. Začali v roce 1984 v jihovýchodním Klenovci, kde prvně přišli do styku s romskou komunitou, a od té doby fotili nejenom v Klenovci, nejenom na Slovensku, ale v Maďarsku, Rumunsku, v zemích bývalé Jugoslávie. Oni mají takový neuvěřitelně přístupný styl, snaží se porozumět té dané komunitě a snaží se stát z neznámých cizinců, Francouzů, fotografů jejich přáteli, téměř sousedy. Takže jejich fotografie vyjadřují tu poetiku všedního dne, jak bych to nazvala.“

Výstava Otisk cest představuje 42 fotografií, které kurátoři uspořádali do pěti celků. „Je to krajina, poetika všedního dne, víra, muzikanti a interiéry. Ty fotografie jsou nejen reportážní a dokumentační, ale také neuvěřitelně esteticky působivé a opravdu doporučuji každému, aby přišel a nechal je na sebe působit. Navíc jsou manželé Carretovi neuvěřitelně úžasní lidé, z nich opravdu ta francouzská chuť do života přímo vyzařuje. Jsem velmi ráda, že jsem se při přípravě výstavy s nimi mohla setkat a 23. září bude opožděná vernisáž, protože výstava je otevřená od dubna právě v rámci oslav třicetiletí, ale vzhledem k pandemické situaci se vernisáž může uskutečnit až teď v září, takže přijedou a budou mít i komentovanou prohlídku a možná nás nechají nahlédnout i do své tvůrčí dílny.“

Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret

Během vernisáže vystoupí Ľudová hudba primáše Davida Oláha z Klenovce, jehož romské obyvatele Carretovi fotografují od roku 1984. „Tam je udělané i video z dalších padesáti fotek s jejich vlastními popiskami. A stávají se takové úžasné věci, že jsme tady shodou okolností měli studenty ze Slovenska a jeden ten mladý muž, protože Klenovec je známý svou hudební tradicí, se díval na fotografie a říkal: To je můj strýc primáš! Takže mladý hudebník poznal na fotografiích své rodinné příslušníky. Jinak Klenovec je známý jako rodiště Jána Cibuľy – významné postavy romského etnoemancipačního hnutí 20. století, byť s ním osobně se manželé Carretovi nepotkali, ale potkali se s jeho dalšími příbuznými, kteří tam doteď žijí.“

Na konec října chystá Muzeum romské kultury další bohatý program ke svým 30. narozeninám. „Oslavy, které začaly v dubnu letošního roku, byť ve velmi osekané podobě a v online verzi, protože tehdy panovala ta největší uzávěra, budou mít svůj vrchol v 23. října velkým galavečerem spojeným s hudebním, divadelním, tanečním představením, mnoha vystoupeními, ale především i s předáním Ceny Muzea romské kultury za rok 2020, kdy laureátkou loňského roku, která byla vyhlášena, ale cena jí nebyla předána, je výtvarnice a performerka Emília Rigová ze Slovenska, a letošním laureátem, byť mu bude cena udělena in memoriam, je historik a zakladatel muzea Bartoloměj Daniel.“

Po třiceti letech své existence je dnes Muzeum romské kultury moderní institucí se čtyřmi pracovišti v Brně, Praze, Letech u Písku a Hodoníně u Kunštátu.

Spustit audio