Friends of Friends a Wedidit – přátelské beaty v Turbanu

19. leden 2013

Jednadvacátý Turban se vypravil do Kalifornie za kamarádskými kolektivy Wedidit a Friends of Friends, které sdružují pestrou řádku laptopových producentů a beat-nerdů.

Wedidit razí s nadsázkou motto „Professionally Unprofessional since 1990“ – a hravá nevázanost a komunitní hiphopový duch vydržel partě kolem Shlohma, Groundislavy, JonWaynea, RL Grime, Salvy a dalších až do dneška, kdy už mají všichni status bezmála beatmakerských ikon.

Shlohmo se poslední dobou věnuje především remixové tvorbě – jeho vlastní, charakteristicky „šlomovitá“ produkce tím však netratí, jak dokazuje první skoro sedmiminutový track Later z chystaného EPčka Laid Out. Groundislava se vloni blýskl albem Feel Me, na kterém procítěně kloubí syntetické aphexovské aluze s videoherní nostalgií a zemitými 808 beaty – a spolu se Shlohmem tvoří snad nejpopulárnější beatmakerské „bros duo“ na východ od Pacifiku.

RL Grime se Salvou mají na svědomí jeden z největších klubových bangerů loňského roku v podobě remixu tracku Mercy od Kanye Westa – remixerská vesta jim je však opět příliš těsná, a oba dva se tak realizují na vlastním beatovém poli. RL Grime již delší dobu po svém koketuje s traprapovým syžetem a Salva se od barokní beatomalby desky Complex Housing posunul do pravidelněji těkajících vod hybridního houseu.

02813148.jpeg

Friends of Friends aktuálně vydali volně ke stažení kompilaci Show Me The Future plnou čerstvých tunes od nejnovějších labelových akvizic i spřízněných tvůrců, mezi kterými nechybí ani beatový vojín Ryan Hemsworth. Ten také obstaral nejúdernější track z celé selekce – zbytek skladeb z dílny jmen jako jsou Kid Smpl, Evenings, Dreams či Octo Octa, se nese převážně v duchu zklidněné melancholie a organických beatových koláží, jaké tvoří třeba brainfeederovský kolega Teebs. Beatová budoucnost slunné Kalifornie je zde předestřena v jasných a velmi příjemných konturách – a pokud jste se s Friends of Friends ještě nestačili skamarádit, Turban srdečně doporučuje, ať to co nejdřív napravíte.

Turban 19.1. 2013 Playlist:
Shlohmo – Later (Friends of Friends, 2013)
Groundislava – A Grass Day (Tall Corn Music, 2011)
Evenings – Stays (Friends of Friends, 2013)
Dreams – IN2U (Friends of Friends, 2013)
Kid Smpl – Snowscape (Friends of Friends, 2013)
Octo Octa – Smooth West (Friends of Friends, 2013)
Ryan Hemsworth – An Overture Might Help Me Stop Thinking About You (Friends of Friends, 2013)
RL Grime – Art Money (Wedidit, 2012)
Salva – Baroque (Friends of Friends, 2011)
Shlohmo – wen uuu (Salva remix) (Friends of Friends, 2012)
Groundislava – Bottle Service (ft. Shlohmo) (Friends of Friends, 2012)
Groundislava – After Hours (Friends of Friends, 2012)

Mohlo by vás zajímat

Více z pořadu