„Gender spolek OLLOVE vznikl v Olomouci, protože tu nic podobného nebylo,“ říká zakladatelka

20. prosinec 2017

„Jediné OLLOVE se explicitně věnuje genderu a sexuální orientaci,“ tvrdí bývalá předsedkyně spolku Jana Jedličková. Žádný další spolek podle jejích slov v Olomouci nedělá tak alternativní a zároveň současné a sociálně aktivistické věci jako oni. „V Praze bych se přidala k jiným,“ dodává.

Podle současného předsedy spolku OLLOVE, Ondřeje Moučky, spolupracuje spolek i s organizacemi mimo Olomouc, třeba s iniciativou Jsme fér, která se snaží prosadit manželství pro všechny. „Ukazujeme skrze to, jak tady aktivismus vypadá.“

Mezi nejvýraznější akce spolku patří Ozvěny Mezipater. „Máme vždy několik projekcí, které se snažíme dělat co nejpestřejší, aby se s nimi ztotožnil jak gay divák, tak lesbická divačka, případně někdo transgender,“ popisuje Ondřej Moučka. Ozvěny Mezipater v Olomouci ale nejsou spjaté jen s přednáškami. „Snažíme se dělat i večírky, které přitáhnou méně intelektuálskou veřejnost, která se jde raději pobavit do klubu,“ dodává. OLLOVE v Olomouci pořádá také přednáškový cyklus QUEER BEER s odborníky, zaměřený na aktuální témata, nebo společně s Domem světla spolupracuje na bezplatném testování AIDS a HIV.

„V jiném programu jezdili lektoři a lektorky proškolení iniciativou PROUD (Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu) přednášet o genderu a LGBT do škol,“ dodává Moučka. „Našich aktivit je hodně, ale spíš jsou omezené tím, že jsme neziskovka, a ne studentská organizace, takže od univerzity nezískáváme peníze na svoji činnost,“ doplňuje Jana Jedličková.

Jedním z cílů OLLOVE je vytvoření prostoru pro dialog mezi různými skupinami lidí. Členové doufají, že tak mohou pomoci vytvořit otevřenou společnost, kterou si přejí – tedy společnost, kde nebude sexualita nebo gender důvodem k nepřátelství či diskriminaci. „Cílíme asi na všechny, kteří se pohybují v Olomouci,“ říká Jana Jedličková, ale přiznává, že díky pracovní i studentské napojenosti členů na Univerzitu Palackého je většina akcí zaměřena především na studenty. „Jedním z našich cílů je zároveň oslovovat olomouckou veřejnost a taky seniory, což se nám povedlo v minulých letech díky grantu, který se na ně přímo specializoval.“

Proč si na společnost, kterou si OLLOVE přeje, musíme ještě nějakou dobu počkat? Poslechněte si celý rozhovor!

autor: Sára Matůšová
Spustit audio