Generace na rozcestí: Aktivisti na síti

3. prosinec 2012

Ústřední roli v aktivismu převzal internet. Další díl Generace na rozcestí zkoumal situaci situaci internetových aktivistů v Rusku a České republice.

Rusko: Internet jako nástroj
Jak zachránit dětské hřiště před zbořením? Kde najít nejzajímavější kousky street-artového umění? A co udělat pro to, aby se z velkých měst konečně stala skutečná místa k životu? Tohle všechno jsou otázky, které v Rusku trápí nejen mladou generaci, ale i všechny lidi, kterým není lhostejné, co se kolem nich děje. Klíčovou roli prostředníka přitom – podobně jako jinde na světě – hraje internet.

Video, rozhovory, diskuse, blogy i propracované analytické články malého týmu novinářů – to vše nabízí ruskojazyčnému internetovému publiku portál Publicpost. Jak vysvětluje jeho šéfredaktorka, novinářka s letitou zkušeností z rozhlasu i tištěných médií Nargiz Asadová, projekt vznikl v reakci na zrod protestního hnutí, které se v Rusku probudilo k životu přesně před rokem – řadu lidí tehdy pobouřil průběh parlamentních voleb a množství manipulací, které je podle kritiků provázely.

„Naše hlavní téma je občanská společnost a politika. Lidé, kteří se doslova probrali z letargie, na vznik portálu zareagovali velmi aktivně.“ Obrovskou pozornost, jak říká, vzbudil rozsáhlý materiál o stavu ruského soudnictví. Redakci se podařilo vypátrat několik – dnes už bývalých soudců – kteří na stránkách otevřeně popisují dění v ruské justici, jež dlouhodobě čelí kritice za podřízenost státní moci a vůli ruských úředníků.
Poslechněte si reportáž naší moskevské zpravodajky Lenky Kabrhelové, která natáčela v redakci portálu Publicpost.

02778884_9.jpeg
0:00
/
0:00

Česko: Pozor na clicktivism
„Píšu o tom, co mě zajímá, co mě baví, co považuju za důležité, a nijak nehodnotím to, jestli to někoho bude zajímat nebo ne...“Chceme nadále oživovat vzpomínku na Václava Havla a nadále nechceme, aby ta vzpomínka zapadla do šedi státních pietních aktů, pro všechny z nás znamenal daleko víc než jen politika, tak jsme chtěli toto jeho zvláštní postavení ještě ozvláštnit...“

To jsou dva příklady toho, jak být aktivní i prostřednictvím sociálních sítí. Architekt Adam Gebrian proslul nejen na Facebooku svými postřehy a názorovými intervencemi do veřejného prostoru, Iva Ulmannová stojí s dalšími bývalými studenty za facebookovou stránkou Krátké kalhoty pro Václava Havla, všichni, kdo na něj chtějí vzpomenout, si 18. prosince, tedy v den jeho úmrtí, ohrnou kalhoty a usmějou se na sebe.

Iva vysvětluje, v čem je v případě jejich iniciativy výhoda sociálních sítí. „Propojení mezi lidmi velmi zjednodušuje. Než někoho upozorním na nějakou akci, která by ho zajímala, tak se velmi dlouho rozmýšlím, jestli mu pošlu e-mail. Zatímco postovat něco na facebookovou zeď nebo poslat pozvánku na akci je daleko jednodušší.“

02703598_4.jpeg

Adam Gebrian od začátku píše na svoji zeď, tedy postuje, hlavně to, co se podařilo, Česko je podle něj hodně negativní země a odpovídá tomu i virtuální realita, i proto se snaží upozorňovat hlavně na zajímavé a úspěšné projekty, ale to se nedá dělat věčně. „Těch negativních věcí je taky dost, a když se v létě objevily květináče na Smíchově, tak mi to začalo hodně vadit a řekl jsem si, že je to takový můj osobní boj a že prostě udělám všechno pro to, aby zmizely.“

Adamovy zprávy a články takzvaně odebírá přes 3 tisíce lidí, jeho profil se stal na Facebooku velmi sledovaným i proto, že se mu daří kombinovat své profesní i osobní zájmy. On sám vnímá jako obrovskou výhodu sociálních sítí princip dobrovolnosti. „Všechno, co tam píšu, si píšu k sobě a všechno to sledování je na dobrovolnosti lidí. Nejsem v roli aktivisty, který tlačí lidem věci, protože to do nich chce natlačit. To se blíží reklamě a to dost nenávidím.“

Aktivismus na sociálních sítích totiž velmi často respektuje podmínky a pravidla hry těchto komerčních platforem a připomíná pak promyšlené marketingové strategie. Získal už své odpůrce i název – říká se mu clicktivism.
Poslechněte si celou reportáž Zuzky Rejchové.

0:00
/
0:00
autoři: lek , Susana
Spustit audio