Generace na rozcestí: Konec dominance mužů?

8. červenec 2012

Nastává v Americe konec vlády mužů? Některé statistiky naznačují, že budoucnost patří ve Spojených státech průrazným mladým ženám. A jak jsou na tom mladé ženy-matky v Česku?

Vít Pohanka: Američanky na postupu
Americká reklama z roku 1955. Ženy jsou tam, kam patří, tedy v kuchyni. Dnes byste stejnou reklamu hledali jen těžko. Nejde jen o to, že je taková prezentace ženy považovaná za nedůstojný stereotyp. Americká společnost, role žen a potažmo také samozřejmě mužů prošly za poslední desetiletí ve Spojených státech opravdu revoluční změnou. Je to vidět už tam, kde si děti osvojují základní společenské vztahy.

Děti už dnes nemají tak zažité představy o tom, které hračky jsou pro holčičky a pro chlapečky. Daleko častěji než řekněme před dvaceti nebo deseti lety si prostě hrají se všemi hračkami, panenkami i náklaďáky bez rozdílu pohlaví. Může se to zdát jako maličkost, ale podobných projevů stírání rozdílů mezi muži a ženami je vidět pořád víc. Americké děti už prostě vyrůstají v jiném prostředí než dřívější generace. Potvrzuje to i Madeleine Albrightová. Ta se stala před patnácti lety první ženou v historii Spojených států, která dosáhla na funkci ministryně zahraničí . Tenkrát to bylo považované za historický přelom. Nejmladší vnučka paní Albrightové nechápe, proč se o tom pořád tolik mluví.
Dochází v Americe k historickému zvratu tradičních rolí? Po odpovědi zapátral zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Vít Pohanka.

0:00
/
0:00

Zuzana Rejchová: Matky chtějí do práce!
Darina Noviková vystudovala Vysokou školu ekonomickou, 10 let pracovala v poradenských firmách, 12 hodin, od devíti do šesti. Po narození syna se do práce vrátila hned po několika týdnech, po dalších několika měsících si ale uvědomila, že takhle to prostě nejde. Zároveň si ale nedovedla představit, že by zůstala doma.

Potřebu svobody a smysluplné realizace pocítily i tři kamarádky na mateřské dovolené, které nebavilo být s dětmi doma, v parku nebo v nákupním středisku. Absenci ideálního místa pro děti i dospělé vyřešily tím, že si divoké matky Kristýna Liška Boková, Barbora Zikmundovská a Zuzana Kolková zřídily v pražském Karlíně stejnojmennou kavárnu, otevřenou, jak vysvětluje Zuzana, úplně každému.

02672859_9.jpeg

Divoké matky tak sladily potřebu realizovat se v práci a zároveň být se svými dětmi. V kavárně se pravidelně střídají a vypomáhají si. Tedy dělají něco, co by jim běžný zaměstnavatel umožnil jen velmi těžko. Jak potvrzuje z vlastní zkušenosti divoká kavárnice Zuzana Kolková, mateřství je v České republice handicap.
Zuzana Rejchová pátrala, zda – narozdíl od všeobecně rozšířené představy – zaměstnankyně-matky nepředstavují nevyužitý potenciál.

0:00
/
0:00


Generace na rozcestí
Český rozhlas 1 – Radiožurnál a Radio Wave spolupracují na projektu reportáží s názvem Generace na rozcestí. Zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu a redaktoři Radia Wave se vždy ve dvou reportážích budou zabývat problémy, které řeší mladí lidé v zahraničí i u nás.
Příspěvky se na Radiožurnálu běží každou neděli ve 13:35. Radio Wave je odvysílá v pondělí mezi 12. a 13. hodinou.
rozhlas.cz/radiowave/generacenarozcesti

autoři: vpo , Susana
Spustit audio