Hackeři útočí!

7. červenec 2011

V pořadu Rentgen jsme se tentokrát věnovali hackerům a také obraně před jejich útoky. Ve druhé části jsme se pak zaměřili na jednu z nejoriginálnějších postav české novodobé historie – Vojtěcha Friče.

Od útoku hackerů na PlayStation Network, který herní síť vyřadil z provozu na 23 dnů, uplynulo víc jak dva měsíce. Během té doby hackeři nezaháleli − útočili na další firmy herního průmyslu, získali data amerických bank Citygroup, US Bank a dalších. Hackeři pronikli na webové stránky amerického Kongresu a americké tajné služby CIA. Nabourali se na web amerického vysílatele veřejné služby PBS, kam umístili falešnou zprávu. Začátkem letošního roku čeští a němečtí hackeři zaútočili na systém obchodování s emisními povolenkami. V Česku pak napadli web státních maturit nebo úřad práce v Sokolově. Tím seznam hackerských útoků za letošní rok zdaleka nekončí. Zdá se nám to nebo kyberzločinci nabývají na síle? Dělají společnosti vše pro to, aby uchránily data svých zákazníků? A jak se kyberútokům může bránit běžný uživatel Internetu? Na tyto a další otázky hledala odpovědi Veronika Veselá.

Samorostlý cestovatel, botanik, etnograf, spisovatel a dobrodruh Alberto Vojtěch Frič patří bez nadsázky mezi nejoriginálnější postavy novodobé české historie. Na začátku minulého století jako jeden z prvních Čechů vůbec procestoval jižní Ameriku, v devatenácti letech přežil souboj s jaguárem, popsal halucinogenní účinky kaktusu peyote již několik desetiletí před vzedmutou vlnou zájmu o psychedelika a nějakou dobu žil mezi indiány v paraguayské džungli. Do národního povědomí se ale asi nejvíce zapsal, když jednoho z indiánů – náčelníka Čerwuiše z kmene Čamakoko – přivezl do Prahy. O ojedinělém setkání dvou zcela odlišných kultur vypráví kromě Fričových knih také nový komiks Lucie Lomové Divoši, o kterém už byla na Radiu Wave také řeč. Méně se však ví, že kromě českých potomků se k A V Fričovi coby předkovi hlásí také část indiánského kmene Čamakoko, kde Frič pobýval – a kde se také stačil po indiánsku oženit. Více zjišťoval Jan Bárta.

Příběh cestovatele a přítele indiánů Alberto Vojtěcha Friče nabral po objevení paraguayské větve jeho potomků zcela nový rozměr – a kulturní výměna započatá před sto lety svérázným dobrodruhem tak s jeho potomky z obou stran oceánu pokračuje. V rozhovoru s Yvonnou Fričovou pokračuje Jan Bárta.

autor: opí
Spustit audio