Harmonii musí každý najít v sobě. Japonsko je ale inspirace, říkají Jiří a Katka Vávrovi

25. červen 2024

Motorem našich cest jsou sama ta místa, kam se vydáváme, vyprávějí mladí manželé, vystupující online pod přezdívkami Pedro a Kachna. Společně navštívili například Island, Skotsko, Réunion, Filipíny nebo nedávno podruhé Japonsko.

Jiří a Kateřina Vávrovi alias Pedro a Kachna spolu cestují už deset let. „Cestujeme v rámci dovolených tak, abychom nemuseli dávat výpověď z práce,“ vysvětlují. „Já radši cestuju autem, ale zase mám vždycky strach, jestli dojedeme. Než vyjdeme, nespím a bojím se, co se všechno může pokazit,“ říká Jirka. „Já mám nejradši pěší cesty bez pevně určeného cíle,“ dodává Katka. „To je pro mě relaxace a absolutní svoboda.“

Na přelomu roku se – podruhé – vydali do Japonska. Napoprvé zvládli nejznámější destinace jako je Kjóto, Tokio, Ósaku anebo hrad Himedži. Tentokrát se chtěli podívat víc na venkov. Japonský trail Kumano Kodo, který do cesty zahrnuli, je podle jejich slov takové japonské Santiago de Compostela. Jsou to také jediné dvě stezky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

V japonských lesích jsme se cítili jako v Miyazakiho filmu

„Bylo to in už ve středověku, po cestě byly čajovny a Kumano Kodo chodili stovky lidí denně, císaři, šlechtici i samurajové. Dneska je to mnohem víc přírodní hike.“ Na některých místech je nejvíc oslovila symbióza přírody a člověka. „Drobné svatyně skvěle doplňují přírodní prostředí. A v některých vlhkých, tajemných a tmavě zelených lesích se stromy porostlými mechem jsme se cítili jako v Miyazakiho filmu,“ vyprávějí mladí manželé.

Ve Skotsku byli Jiří a Kateřina Vávrovi na svatební cestě starou dodávkou busíkem. „Stala se z toho tour de palírny,“ smějí se. „Vždycky jsme někam přijeli, řekli jsme, že jsme novomanželé a už nám nalévali.“ V cestovatelském a outdoorovém magazínu Radia Wave vyprávějí i o svých potížích s pověstnými skotskými mušinkami.

Jak se griluje skotský mušinkový steak? Jaké byly pěší cesty po Japonsku nebo Réunionu? A jak Pedrro a Kachna zvládli cestu dodávkou po Islandu mimo sezonu?

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.