Hédonismus a ženské potěšení. Popové hudebnice už chtějí sloužit jen samy sobě
„Žena, která se projevuje sexuálně, budila vždycky spoustu morální paniky. Zároveň to vždy využíval hudební byznys a skrze hot image prodával persony a desky,“ popisuje publicistka Aneta Martínková. Dnes podle ní vzniká afirmativní pop, ve kterém hudebnice hledají svou identitu skrz potěšení. Objevováním vlastní sexuality se osvobozují od tlaku stereotypů a misogynie. Neslouží pohledům mužů, ale samy sobě.
„Cílem debaty by nemělo být hledání toho, jestli je to, když se ženy sexualizují, dobré nebo špatné. Měli bychom jim důvěřovat, že to, co dělají, je projevem svobodné vůle,“ vysvětluje Aneta. Připomíná ale i to, že akcent na vzhled hudebnic napříč hudební historií propojuje snaha odvádět pozornost od jiných ženských kvalit.
Čtěte také
„Pop music je braná jako žánr krásných hloupých zpěvaček, které jsou loutkami na jevišti hudebního průmyslu. I hvězdy jako Taylor Swift nebo Beyoncé čelí osočením, že si nepíšou vlastní hudbu.“
Poslechněte si, jak podle Anety emancipace žen skrz objevování sexuality zapadá do českého kulturního kontextu a v čem může být tlak na maximální sebevědomí a spokojenost únavný.
„Sex je v popu všudypřítomný napříč historií,“ říká hudební publicistka Aneta Martínková. V doprovodném rozhovoru ke třetímu dílu podcastu Krása uslyšíte, jak se do současného popu propisuje misogynie nebo feminismus a proč pro ženy tak těžké nejen v hudebním světě obstát.
Související
-
Čím chudší společnost, tím větší důraz na vzhled. Co o kráse prozrazují sociologické výzkumy?
Spoluautorka knihy Moc krásy v doprovodném rozhovoru Dana Hamplová k podcastu vysvětluje, jaké společenské kódy jsou skryté ve stereotypech spojených s ženským vzhledem.
-
Dívka roku. Linda Bartošová a Jana Kirschner o privilegiích a nejistotách královen krásy
„Obdivuju holky, které o sobě dovedou říct, že jsou dost. Já to ani po všech těch letech nedokážu,“ říká v podcastu Lindy Bartošové hudebnice Jana Kirschner.
-
Když kůže hoří. Život s těžkým ekzémem a akné prověří psychiku, sebevědomí může i posílit
„Ve věku kdy se chce holka líbit a měla by si teoreticky užívat života, je to velice náročné,“ říká Nikola, která ve druhém dílu podcastu Krása.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.