Herbaliser se vrací po letech s větší dávkou funku

31. říjen 2009

Po víc jak deseti letech se do České republiky, jako regulérní kapela, vrací Herbaliser i se zpěvačkou Jessicou Darling. Ta se postarala o většinu vokálů na aktuální řadovce Same As It Never Was. Deska sice vyšla již v loňském roce, ale letos v srpnu přišli Jake Wherry a Ollie Teeba s druhým dílem kompilační série Session, na němž přetvořili celkem osm nových i starších skladeb do více instrumentálních a především živě zahraných verzí.

Otázek k telefonickému rozhovoru s jedním z členů Herbaliser, Jakem Wherrym, se tedy kolegovi Jardovi Petříkovi nabízelo víc než dost. A jakých odpovědí se mu dostalo, si můžete poslechnout v následujících minutách.

Myslím, že náš rozhovor můžeme začít otázkou týkající se vašeho pražského koncertu, který se odehraje v Lucerna Music baru 17. listopadu. Přijíždíte do Prahy jako kompletní kapela? Ano, přesně tak.

I se zpěvačkou? Ano, s Jessicou, která zpívá na desce Same As It Never Was.

Jessica je hlavní vokalistka na vaší aktuální desce Same As It Never Was, proto jsem se chtěl zeptat, kde jste ji objevili. V posledních letech jsem měl hodně problémů ve svém osobním životě, takže jsem se moc neúčastnil koncertů. Před pěti lety mi zemřela manželka a tenhle rok jsem měl rakovinu, takže posledních pět let bylo vážně špatných. Podstoupil jsem chemoterapii, která už skončila, a teď se snažím zase nabrat sílu do života. V tom nejhorším období mě jeden chlapík při koncertech Herbaliser střídal na basu. No, a kromě toho také znal Jessicu, protože byla zpěvačkou v kapele, která hraje na svatbách různé coververze a ve které hraje i on.

01023192.jpeg

Změnilo se nějak složení Herbaliser bandu v období mezi vydáním desek Take London a Same As It Never Was? Jádro kapely je stejné. Stejná dechová sekce, stejný hráč na klávesy. Jen jsme ji trochu zmenšili. Na Take London, kde jsme neměli zpěvačku, jsme si mohli dovolit větší dechovou sekci a perkusistu, ale s novým albem, kde už zpěvačku máme, bylo nemožné udržet tak velký počet lidí. Museli jsme udělat prostor právě pro Jessicu a trochu zmenšit celou kapelu. Ale pořád je to sedmičlenný band, tedy nic malého.

V jednom interview s Olliem Tebou jsem četl, že jste přešli od Ninja Tune k labelu K7, protože jste chtěli posluchače upozornit na to, že deska Same As It Never Was je jiná než předešlé řadovky, méně hiphopová, více funky... Ano, myslím, že má Ollie pravdu, že kdybychom tuhle desku opět vydali u Ninja Tune, tak by si lidé ani nevšimli, že je vlastně jiná. Ale my už teď, coby Herbaliser, zároveň jdeme trochu jiným směrem, než Ninja Tune. Když jsme začali vydávat u Ninja Tune, byl ten label víc funky, breakbeat a jazzy, ale v posledních letech se z něj stal daleko více elektronický label a my jdeme jiným směrem, takže i proto jsme s novou deskou chtěli změnit vydavatelství.

01023193.jpeg

Proč jste si vybrali právě K7? Hodně se o naši novou nahrávku zajímali a byli k nám velmi vstřícní.

A co bude se spojením Ninja Tune a Herbaliser? Konec příběhu po víc jak deseti letech spolupráce, nebo se k Ninja Tune někdy v budoucnu vrátíte? Oni pořád vydávají naši hudbu a my s nimi pořád komunikujeme. Myslím, že v budoucnosti stejně nebudou žádná vydavatelství. Se vším tím stahováním hudby je teď nemožné dělat byznys.

Před pár týdny jste vydali Session album číslo dvě. Podle jakého klíče jste vybírali skladby, které se nakonec na nahrávce objevily? Jsou to všechno tracky, které pořád hrajeme na koncertech. Hodně naší hudby bylo vytvořeno ze samplů a klíč, podle kterého vybíráme skladby, které budeme hrát v živém provedení je ten, že se snažíme zjistit, kterých samplů se můžeme zbavit a nahradit je živým hraním. To je takové hlavní kritérium, jestli opravdu mohou být zahrané naživo. Některé skladby jsou jeden velký sampl a tohle prostě zahrát naživo nemůžete.

00726190.jpeg

Můžeme v budoucnu očekávat třetí díl série Session? Ano, myslím, že ano. Session 3 bude asi odlišná od prvních dvou, protože v poslední době také hodně spolupracujeme s různými MC's, takže to možná bude taková retrospektiva všech rapových skladeb, které jsme za svou kariéru nahráli. Nebo to možná bude vypadat jako album coververzí filmových skladeb ze 70. let.

Připravujete nějaký nový materiál? A pokud ano, tak jak to bude znít? V těchhle chvílích pracujeme na projektu, kdy remixujeme takzvanou library music z let sedmdesátých. Neboli hudbu, která byla nahraná speciálně pro použití v televizi, v dokumentech, v reklamách a na radio stanicích. V 60. a 70. letech se dávalo hodně peněz na to, aby tahle hudba byla hraná různými bigbendy, takže to teď remixujeme a přidáváme do toho naše vlastní nápady. I když jsme vlastně neudělali vůbec nic od loňského září, mimo jiné kvůli mé nemoci. Loni v září jsme na tomhle remixovém projektu právě začali pracovat, ale pak jsme od října, až do začátku prosince, měli turné po Evropě a Americe. No, a pak už byly Vánoce a ty jsme strávili s našimi rodinami a pak v lednu jsem začal bojovat s rakovinou, takže jsem podstupoval chemoterapii a celý ten proces, který skončil letos v červenci.

Co jste poslouchal před deseti, patnácti lety a co posloucháte teď? Změnil se nějak v průběhu času váš hudební vkus? Vůbec ne, vůbec ne. Ty vlivy jsou stále stejné jako před patnácti lety. Starý jazz, starý funk, hip hop z pozdních osmdesátek a začátku devadesátých let.

Vrátíte se ke stylu, jaký jste coby Herbaliser, produkovali na prvních třech deskách? Myslím tím, jestli od vás můžeme očekávat zase víc downtempa, breaks a instrumentální hudby, nebo chcete raději pokračovat v tom funky stylu a živém hraní? Myslím, že chceme pokračovat v tom, co děláme teď, ale neřekl bych, že se náš styl v průběhu let nějak radikálně proměnil. Jen prostě pořád děláme muziku, jakou dělat chceme. Naše staré věci byly víc funky, cheeky, jazzy, plné groove samplů a pak jsme ten směr ztratili, ale rádi bychom v něm zase pokračovali.

Spustit audio