Hergot! o Ku Klux Klanu: „Ježíš byl rasista“ věří křesťanští extrémisté z Ku Klux Klanu

Ku Klux Klan
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ku Klux Klan

Bílé kápě, pochodeň a hořící kříž – to jsou symboly Ku Klux Klanu. Jeho filozofií je bílá nadřazenost, nenávist a násilí. Politolog a odborník na extrémismus Jan Charvát v Hergot!u  vysvětluje pozadí vzniku a činnosti amerického KKK.

Většinou se mluví o třech fázích Klanu. První klan vzniká za konci devatenáctého století a nepůsobí dlouho, ještě na konci devatenáctého století se rozpadá. Druhý pak začíná na začátku dvacátého století, třetí vzniká v padesátých letech. V případě třetího Klanu se ale už nemluví pouze o jedné organizaci, jsou to desítky klanů, které se hlásí k centrálnímu KKK.

Ve vrcholném období Klanu mezi lety 1920 až 1925 v něm mělo členství jeden až pět milionů Američanů. V průběhu třicátých let počet prudce klesá. Dnes se mluví o tom, že KKK má zhruba pět až deset tisíc členů.

Ku Klux Klan se hlásí ke křesťanství, byť je to křesťanství velmi zvláštního výkladu. „Pokud by měl Ku Klux Klan nějaké vnitřní heslo, bylo by to vlajka a Bible,“ říká Charvát. První klan stál na protestanství, mezi nepřítele klanu tak nepatřili pouze Židé či černoši, ale také katolíci.

V KKK ale překvapivě objevují i slova jako čaroděj nebo drak. Velký čaroděj je nejvyšší postava, vůdce KKK. Jak se tyto pojmy dostaly do mytologie klanu? Podle Charváta šlo o jakousi touhu po dobrodružství.

Velmi významným symbolem KKK je kromě bílé kápě taky hořící kříž. „Objevuje se až u druhého klanu a údajně by měl odkazovat k signálním ohňům, které se používaly ve Skotsku. V Americe můžete leccos, ale nesmíte zapalovat kříž na veřejnosti, na soukromém pozemku klidně, ale veřejně to nejde,“ vysvětluje symbolickou rovinu Klanu Charvát.

Co je Ku Klux Klan, kde a proč vznikl? Proti komu bojoval? Jak vypadá dnešní Ku Klux Klan? Poslechněte si celý pořád.