Hergot! Renegades 11: Odchod z ultraortodoxní židovské komunity změní úplně všechno

17. únor 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Avišalom von Šiluach

Avišalom von Šiluach žije v Jeruzalémě, píše poezii a na vysoké škole se věnuje filmu. Od většinové izraelské populace se liší tím, že patří k tzv. datlašům – lidem, kteří opustili prostředí ultraortodoxního judaismu (v anglosaském prostředí se o těchto lidech mluví jako o „off the derech“, zkráceně OTD).

Avišalom vyrostl v  komunitě přísně izolované od okolního světa. „Nemáme internet, ten je samozřejmě zcela zakázaný, nemáme rádio, televizi ani knihy zvenku,“ popisuje Avišalom. „Dítě, které vyrůstá v této komunitě, vyrůstá jen doma a v synagoze a nemá žádné ponětí o tom, co se děje v okolním světě. Nemá žádné informace z knih, internetu ani filmů. Celý tento svět pro něj zkrátka neexistuje.“

Hergot! Renegades 6: Odcházení od scientologů

03326451.jpeg

V dalším vydání volného seriálu Renegades Hergot! zároveň navazuje na předchozí díl věnovaný scientologické církvi jako takové. Tentokrát se s panem Břetislavem a paní Marií podíváme na klasické téma Losing My Religion neboli odcházení z náboženského společenství.

Opustit ultraortodoxní svět znamená změnit ve svém životě úplně všechno: jazyk, oblékání, nejzákladnější každodenní zvyklosti a činnosti, často dokonce i jméno. Je to změna tak radikální, že úplné splynutí s většinovou společností není možné. I proto se v posledních letech začala formovat subkultura datlašů, lidí, kteří tuto zkušenost sdílejí. Mají v mnoha ohledech vlastní specifickou kulturu, například i vlastní vtipy v jidiš, jak popisuje Avišalom.

Rozhovor s Avišalomem von Šiluachem připravila Mariana Kuželová. Zajímá vás víc? Co Avišaloma dovedlo k tomu, že své prostředí opustil? A jak dnes vypadá jeho spiritualita? Pusťte si celý pořad!

Spustit audio

Související