Hergot!: Ženy bojovníků Islámského státu se vracejí zpátky do Čečenska

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Politolog a novinář Vojtěch Boháč

Do roku 2016 ze Severního Kavkazu, tedy z Čečenska, Ingušska a Dagestánu, odešlo bojovat do Sýrie zhruba tři a půl tisíce lidí. Do Islámského státu odcestovaly i ženy, manželky bojovníků. Některé z nich se dnes vracejí zpátky do Čečenska. Odtud se nedávno vrátil politolog a novinář, Vojtěch Boháč, s řadou žen, které v Islámském státu žily, se setkal.

Ruský region, spolu se Saudskou Arábií a Tuniskem, byl jedním z největších zahraničních zásobitelů Islámského státu. „Před vznikem Islámského státu se na Severním Kavkazu každoročně uskutečnily stovky teroristických útoků,“ říká Vojtěch Boháč. Když odsud teroristé začali odcházet do Islámského státu, Putinův režim exodu samozřejmě nebránil. „U mužů, kteří odešli, bylo tak snadněji zjistitelné, že jsou to radikálové, anebo že jsou opozičně naladění.“ Většina z nich v Sýrii zemřela.

Jedním z výkladu, proč tolik lidí z Čečenska odešlo do řad islamistické skupiny Dáeš, je, že po čečenských válkách a boje o nezávislost, nechtěli dál žít v režimu, který omezoval jejich svobodu „podle tohoto výkladu, nebyli bojovníci, kteří odešli ze Severního Kavkazu motivovaní nábožensky, nejeli tvořit chalífát, byli jen nespokojení, cítili se utlačovaní v Rusku.“

Hergot!: Jaká je islamofobie po česku? Jiná než předválečný antisemitismus

03758081.jpeg

Editorem knihy Islamofobie po česku je Bronislav Ostřanský, orientalista a islamolog z Orientálního ústavu Akademie věd. Ke spolupráci přizval řadů odborníku, aby shrnuli různé projevy českého odporu vůči islámu, jeho východiska, souvislosti, přesahy i paradoxy. „Psát o islamofobií a jejích přesazích v dnešní době není v silách jednotlivců,“ vysvětluje Ostřanský.

Spolu s muži často odcházely i jejich manželky. Vojtěch Boháč uvádí několik tipů důvodů k odchodu. Někteří z nich byli po domluveném sňatku, manželka tedy s manželem odejít musela. Podle tradice totiž musí tam, kam jde muž, i žena, některé odcestovaly za muži, kteří jeli napřed.

Zatím se do Čečenska z Islámského státu vrátilo asi sto padesát žen. „Specifický čečenský program dnes funguje tak, že mají od ruského prezidenta zvláštního přidělence, který lítá do Sýrie a do Iráku ke Kurdům a domlouvá jejích návrat zpátky,“ vysvětluje Boháč.

Jak ženy popisují život v Islámském státu? Jakou ideologií zastávají a jak budou vychovávat svoje děti? Jak je přijala čečenská společnost? Pustě si celý nový Hergot!