Hirošima na vlastní kůži. Aplikace ukazuje, jak vypadalo město před atomovým výbuchem

7. únor 2017

Město Hirošima připravuje aplikaci, díky které si návštěvníci budou moct prohlédnout významné hirošimské budovy před dopadem atomové pumy v létě 1945, informoval o tom japonský deník Mainichi. Aplikace bude spuštěna 6. srpna na 72. výročí bombardování. Představitelé Hirošimy doufají, že s její pomocí přilákají další turisty. V roce 2015 jich sice město navštívilo více než milion, ale skoro polovina z nich strávila v Hirošimě jen jeden den. Hirošimští radní by chtěli, aby si návštěvníci uvědomili skutečný dopad bombardování a aby ve městě strávili více času. Aplikace návštěvníky provede od známého Atomového dómu od českého architekta Jana Letzela k bývalé hirošimské bance nebo základní škole Fukuromači, kde je nyní muzeum, a k dalším stavbám. Pokud návštěvníci zaměří budovu na chytrém telefonu nebo tabletu, uvidí dům před zničením a po něm, spolu s komentářem v angličtině. Nové technologie využívá ke vzdělávání i Nagasaki, na které dopadla atomová bomba tři dny po Hirošimě. Tamní děti si ve virtuální realitě mohou prožít, jak to ve městě po výbuchu vypadalo. V Česku je možné stáhnout si například historickou mobilní aplikaci Místa Paměti národa.

autor: Alžběta Medková
Spustit audio
 • Ve Spojených státech vznikne největší závod světa na výrobu kultivovaného masa

  27. květen 2022
  Hamburger

  V USA započne výstavba největších bioreaktorů na světě na výrobu kultivovaného masa, které by mohly zásobovat desítky tisíc obchodů a restaurací. Podle odborníků se jedná o významný krok ve výrobě umělého masa.

  Společnost Good Meat uvedla, že v bioreaktorech se bude pěstovat více než 13 tisíc tun kuřecího a hovězího masa ročně. Pro výrobu bude používat buňky odebrané z buněčných bank nebo vajec, takže maso nebude vyžadovat porážku žádného zvířete.

  „Na kultivovaném mase záleží, protože nám umožní jíst maso bez všech škod, bez buldozerování lesů, bez nutnosti porážet zvíře, používat antibiotika, bez urychlování zoonotických onemocnění,“ uvedl Josh Tetrick, výkonný ředitel společnosti Eat Just, mateřská společnost firmy Good Meat.

  Jak uvádí server Guardian, v USA by měl být závod dokončen do tří měsíců a uveden do provozu koncem roku 2024.

  Chov hospodářských zvířat má velký dopad na životní prostředí kvůli emisím metanu, ničení lesů a spotřebě vody. Podle vědců tak musí spotřeba tradičního masa v bohatých zemích klesnout. Zastánci pěstovaného masa tvrdí, že může poskytnout stejnou chuť a pocit jako maso konvenční, ale s mnohem menším dopadem na životní prostředí.

 • Thajská policie objevila v džungli sektu živící se výměšky svého „Otce“

  27. květen 2022
  toaletní_papír

  V provizorní dřevěné chatrči hluboko v thajské džungli objevila policie komunitu 30 lidí shlukujících se okolo svého vůdce přezdívaného „Otec“. Členové sekty žili v nuzných podmínkách a pravidelně konzumovali výměšky vedoucího společenství, o němž věřili, že má magické schopnosti.

  Komunita v severovýchodní thajské provincii Chaiyaphum vzkvétala podle odhadů nejméně čtyři roky, než byla objevena. Jejím srdcem byl duchovní vůdce Tawee Nanla, bělovlasý muž ve věku kolem 70 let, jehož stoupenci byli přesvědčeni, že má magické schopnosti a dokáže jimi léčit. Konzumovali proto jeho výkaly, moč, kožní šupiny, sliny a cigaretové nedopalky.

  Podle místních médií Tawee novinářům řekl, že své stoupence nikdy nenutil, aby konzumovali jeho výkaly, ale oni tak přesto činili v domnění, že to může léčit nemoci. Během policejní razie někteří členové sekty, kteří se prý s policisty strkali a přetahovali, dokonce před zraky úřadů pili Taweeho moč a jedli šupinky kůže přímo z jeho rukou.

  Na místě bylo objeveno i 11 mrtvých těl. Podle úřadů se jednalo o jedince, kteří se u Taweeho chtěli léčit. Ostatky mrtvých sekta uchovávala ve víře, že duše zemřelých pošle do nebe. 

  Znepokojení mezi Thajci vyvolalo i zjištění, že jídlo komunity obsahovalo nebezpečné množství plísní a známky fekální kontaminace. Členové sekty totiž provozovali podnikatelskou činnost v oblasti prodeje balených potravin, které dodávali do obchodů. Taweena policie na místě zatkla, byl však propuštěn na kauci.

  Jak upozorňuje server Vice, nejedná se pravděpodobně o poslední případ podivných společenství v Thajsku. V loňském roce si například jeden mnich s pomocí svých žáků uřízl hlavu kutilskou gilotinou v přesvědčení, že mu to pomůže dosáhnout osvícení. V roce 2018 byla škola jógy na ostrově Koh Phangan nucena ukončit svou činnost poté, kdy podle bývalých zaměstnanců a žáků byly stovky žen vedeny k přesvědčení, že sex s tamním guru je duchovně i fyzicky léčivý.

 • Češi recyklují ve velkém. V průměru každý občan vytřídil o 5 kilo odpadů víc než loni

  27. květen 2022
  popelnice třídění

  Češi rok od roku recyklují více. Loni v průměru vytřídili 71,8 kilogramů odpadu, což je o pět kilo na obyvatele více, než tomu bylo v přecházejícím období. Nejvíce lidé recyklovali papír.

  V průměru každý Čech vytřídil 22,5 kilogramů papíru, 16,8 kg plastů, stejné množství kovů, 15,2 kg skla a půlkilo nápojových kartonů. Do třídění se aktivně zapojují skoro tři čtvrtiny občanů. Češi tak patří v třídění odpadu pro recyklaci mezi evropskou špičku.

  Jak ve svém zprávě poukazuje EKO-KOM, na ochotě lidí odpady třídit se podepisuje hlavně dostupnost kontejnerů i jednoduchá pravidla pro správné vyhazování odpadu. Důležitou roli hraje i lokální rozvoj tzv. vícekomoditních sběrů, kdy mohou lidé do jedné sběrné nádoby společně třídit odlišné druhy odpadu – třeba plast a kovy.

  Jak upozorňuje projekt Samo sebou, loni vešla v platnost také takzvaná „odpadová legislativa“ Evropské unie reagující na zhoršující se stav životního prostředí. Jedním z hlavních cílů plánu je zefektivnit využití recyklovatelného odpadu a eliminovat množství komunálního odpadu, který končí na skládkách.

  Do roku 2035 tak chce EU například posílit sběrné sítě na odpady, více podporovat ekologičtější obaly a zakázat používání jednorázových plastových obalů.

 • Tisíc hudebníků zahrálo na počest bubeníka Foo Fighters

  26. květen 2022
  taylor hawkins foo fighters

  Skupina více než tisícovky hudebníků vzdala o víkendu během koncertu v Paříži hold zesnulému bubeníkovi Foo Fighters Tayloru Hawkinsovi.

  Tisícihlavá formace Rockin’1000 především z Itálie, kteří hrají rockové coververze, se dala dohromady v roce 2015 s cílem motivovat Foo Fighters, aby vystoupili v italském městě Cesena. Video se záznamem jejího provedení písně Learn To Fly se stalo virálním.

  Od té doby pokračují v pořádání živých vystoupení a přehrávají tisíce coververzí klasických rockových písní. Jejich poslední vystoupení na Stade de France v Paříži sledovalo padesátitisícové publikum. Setlist čítající jedenadvacet skladeb nabídl hity od Rage Against The Machine, Pink Floyd, The Who, The White Stripes a dalších.

  Součástí programu byla také epická pocta Tayloru Hawkinsovi, kdy skupina předvedla cover verzi oblíbené skladby My Hero z druhého studiového alba Foo Fighters nazvaného The Color And The Shape. Píše o tom magazín NME. V popisku videa stojí: „Tisíc hudebníků věnuje tuto píseň jednomu bubeníkovi: Tayloru Hawkinsovi.“

  Hawkins zemřel náhle ve věku 50 let v březnu tohoto roku. Od té doby, co se objevily zprávy o smrti bubeníka, který platil za baviče a miláčka publika i řady světových hudebních hvězd, uctilo jeho památku naživo mnoho dalších umělců tím, že mu věnovali vystoupení. Jsou mezi nimi Coldplay, Liam Gallagher, Stereophonics, Miley Cyrus, Elton John, Red Hot Chili Peppers nebo Pearl Jam.

 • Na Spotify se vrací politické reklamy. V roce 2020 je tato platforma pozastavila

  26. květen 2022
  spotify

  Platforma Spotify v roce 2020 pozastavila všechny politické reklamy poté, co se zvedla vlna kritiky kvůli dezinformacím, které se v té době šířily v souvislosti s volební kampaní v Americe. Tehdy vydala prohlášení, které slibovalo zavedení lepšího procesu prověřování politických reklam, než je vrátí zpátky.

  Tento týden společnost potvrdila, že se politické reklamy na platformu digitálního streamování pomalu vracejí. „Po pozastavení politických reklam na začátku roku 2020 jsme strávili poslední dva roky posilováním a vylepšováním našich procesů, systémů a nástrojů, abychom mohli zodpovědně ověřovat a kontrolovat tento obsah,“ uvádí v prohlášení mluvčí Spotify Erin Styles. „Nyní začínáme v USA prostřednictvím Spotify Audience Network prodávat vybrané politické reklamy v podcastech třetích stran.“

  Vedení firmy podle magazínu Pitchfork rozeslalo interní e-mail, v němž uvádí, že nebude přijímat reklamy od problematických skupin, bude zveřejňovat pouze reklamy od známých kandidátů a reklamy se na úrovni bezplatného předplatného nebudou objevovat mezi streamovanými skladbami.

 • Zkrácení doby u televize může snížit riziko srdečních chorob

  25. květen 2022
  televize

  Minimálně jednomu z deseti případů ischemické choroby srdeční by se dalo předejít, kdyby lidé omezili sledování televize na méně než hodinu denně. Píše o tom The Guardian.

  K onemocnění koronárních tepen dochází, když se v nich nahromadí tuk, který způsobí jejich zúžení, a tím se sníží přívod krve do srdce. Vědci tvrdí, že zkrácení času stráveného u televize by mohlo snížit riziko rozvoje onemocnění.

  „Zkrácení doby strávené sledováním televize by se mělo stát klíčovým behaviorálním cílem prevence ischemické choroby srdeční, bez ohledu na genetickou náchylnost a tradiční rizikové markery,“ uvedl Dr. Youngwon Kim, odborný asistent na University of Hong Kong a autor výzkumu.

  Připomněl předchozí studie, které zjistily, že nadměrná doba sledování televize je spojená s nepříznivými hladinami cholesterolu a glukózy v těle. „Nepříznivé hladiny těchto markerů kardiometabolického rizika pak mohou vést ke zvýšenému riziku rozvoje ischemické choroby srdeční,“ doplnil.

  Kim a jeho kolegové použili data od více než 373 tisíc bílých Britů ve věku 40 až 69 získaná v rámci studie UK Biobank. Žádný z účastníků neměl při náboru dat koronární srdeční onemocnění ani nebyl po mrtvici. Do podzimu 2021 ovšem vědci ze záznamů národního registru úmrtí a o přijetí pacientů do nemocnic objevili 9 185 případů onemocnění.

  Studie tak naznačuje, že – po zohlednění genetického rizika ischemické choroby srdeční vypočteného pro každého účastníka, stejně jako faktorů včetně indexu tělesné hmotnosti, věku, pohlaví, kouření, stravy, množství fyzické aktivity a úrovně deprivace – čím více lidé sledují televizi, tím větší je u nich riziko rozvoje ischemické choroby srdeční.

  Ve srovnání s lidmi, kteří sledovali televizi čtyři nebo více hodin denně, měli ti, kteří se na ni dívali hodinu nebo méně, o 16 % nižší riziko rozvoje ischemické choroby srdeční. U těch, kteří ji sledovali dvě až tři hodiny denně, bylo riziko o 6 % nižší. Vědci tento trend vysledovali ve všech věkových kategoriích a na všech úrovních genetického rizika.

  Souvislost mezi dobou strávenou u počítače a rizikem ischemické choroby srdeční ale neobjevili.

 • Schopnost rozpoznávat emoce druhých je ovlivněná dopaminem

  25. květen 2022
  emotivní vejce

  Hladina dopaminu v mozku má u lidí s nemocemi, jako jsou Parkinsonova choroba nebo schizofrenie, vliv na rozpoznávání emocí. Ukazuje to nová studie vědců z Birminghamské univerzity. Dopamin, známý jako hormon štěstí, přenáší signály, které v mozku řídí mentální a emocionální reakce.

  Je známo, že Parkinsonova choroba a další neurologické poruchy souvisí s nízkou nebo narušenou hladinou dopaminu, která způsobuje, že mají postižení problémy s řadou sociálních dovedností. Jak píše server Neurosciencenews.com, teď se vůbec poprvé podařilo potvrdit pozitivní spojení mezi dopaminem a schopností rozpoznat emoce u druhých.

  Tým z univerzitního Centra pro studium zdraví lidského mozku v nové studii ukazuje, že manipulace s hladinami dopaminu ovlivňuje rozpoznávání emocí. Z výzkumu je patrné, že zatímco se lidé s nízkou výchozí hladinou dopaminu zlepšili v rozpoznávání emocí poté, co dostali dopaminovou podporu, ti s vyššími základními hladinami se naopak zhoršili.

  „Schopnost rozpoznávat emoce u druhých je zásadní pro naše každodenní sociální interakce, což je často pro lidi s neurologickými poruchami problém. Náš výzkum ukazuje, že dopaminové léky – i v malých dávkách – mohou tyto schopnosti ovlivnit. To je důležité pro doladění pacientova lékového režimu a zajištění rovnováhy mezi kontrolou jeho symptomů a zachováním sociálních funkcí,“ řekla vedoucí odborného týmu Dr. Bianca Schuster.

  Vědci pracovali s 33 zdravými muži a ženami a měřili jejich výchozí hladiny dopaminu. Testované požádali, aby zhodnotili emoce postav ve třech různých videoklipech ve dvou samostatných testech. V prvním dostali dávku haloperidolu, léku ovlivňujícího hladinu dopaminu v mozku, který se běžně používá k léčbě schizofrenie, a ve druhém dostali placebo. Postavy byly zobrazené při třech různých typech chůze a poloh naznačujících rozzlobené, šťastné a smutné emoce.

  U účastníků s nižší pracovní pamětí, a tím i předpokládanou nižší výchozí hladinou dopaminu, se po užití haloperidolu zlepšilo rozpoznávání emocí, u účastníků s vyšší pracovní pamětí se naopak po užití léku zhoršilo. „Jedinci s nízkou výchozí hodnotou dopaminu také pod haloperidolem zpomalili své tempo chůze, a tak si myslíme, že účinky drogy na rozpoznávání pohybu a emocí spolu souvisí,“ vysvětluje Dr. Schuster.

  „Zatím však není jasné, proč lék narušil rozpoznávání emocí u účastníků s vysokou výchozí hodnotou dopaminu. Je pravděpodobné, že načasování a pohyb nejsou jedinými mechanismy, na nichž záleží,“ uzavírá.

 • Puberta začíná u dětí dříve, vědci neví proč

  24. květen 2022
  teenagers

  Věk puberty se od 70. let 20. století u dívek snižuje přibližně o tři měsíce za desetiletí. Podobný, i když méně extrémní průběh, zaznamenali vědci u chlapců. Počet případů předčasné puberty stoupl taky během koronavirové pandemie. Lékaři proto podle webu New York Times zkoumají, jakou roli hraje obezita, chemické látky nebo stres.

  Dívky, které procházejí pubertou dříve, jsou vystavené vyššímu riziku depresí, úzkostí, zneužívání návykových látek a dalších psychických problémů. Pokud začnou dříve menstruovat, je taky vyšší riziko, že v dospělosti onemocní rakovinou prsu nebo dělohy. 

  Lékaři zatím neví, jaký rizikový faktor – nebo spíše kombinace faktorů – je příčinou předčasné puberty. Určitou roli může hrát obezita, která je spojována s dřívější menstruací. Podle studie z roku 2003, které se v americké Louisianě zúčastnilo 1 200 dívek, byla každá odchylka nad průměrnou dětskou hmotností spojena s dvojnásobnou pravděpodobností, že menstruace přijde před 12. rokem věku.

  Obezita ale není jedinou příčinou. Vědci proto zkoumají i míru stresu nebo chemické látky obsažené v některých plastech. Z nejasných důvodů totiž lékaři po celém světě zaznamenali během pandemie nárůst případů předčasné puberty.

  Výzkum zveřejněný v únoru v Itálii ukázal, že během sedmi měsíců v roce 2020 bylo s předčasnou pubertou k lékařům posláno 328 dívek, zatímco ve stejném období v roce 2019 jich bylo jen 140. U chlapců nebyl zjištěn žádný rozdíl.

 • Střešní terasa nebo pokoj s vlastní kuchyní – tak vypadají nové vysokoškolské koleje v pražských Holešovicích

  24. květen 2022
  Student House Holešovice

  V pražských Holešovicích vznikly nové vysokoškolské koleje. Na původně prázdném místě postavili architekti z ateliéru Pavel Hnilička Architects+Planners devítipatrový Student House Holešovice. Jde o bydlení hotelového typu, pokoje mají až 31m2 a vlastní koupelnu i kuchyňský kout. Všímá si toho web Designmag.cz.

  Projekt nabídne ubytování až pro 650 studentů. Architekt Pavel Hnilička pro server Konstrukce.cz řekl, že se při návrhu inspiroval obytnými auty nebo loděmi. „V obytných autech nebo jachtách je naplno využitý každý centimetr čtvereční. A podobně jsme přemýšleli také my. Každý pokoj je velmi úsporný, aby se jich sem vešlo co nejvíce, na druhou stranu v něm student najde vše, co pro pohodlné bydlení potřebuje.“

  Každý pokoj má vlastní koupelnu a kuchyňský kout, včetně ledničky, mikrovlnné trouby nebo dvouplotýnkové varné desky. Součástí objektu je i podzemní parkoviště pro 71 aut.

  „K dispozici je také společenský sál, který je v běžném provozu osazen stolky v návaznosti na bar. Podle potřeby je možné jej posuvnými stěnami uzavřít a promítat zde filmy, hrát divadlo, pořádat přednášky či tančit. Společenská část se otevírá přímo do rozlehlé zahrady, kde je tak možné v letních měsících rozšířit aktivity na venkovní terasu. V nejvyšším patře budovy se potom nachází skybar s venkovní terasou,“ uzavírají architekti Pavel Hnilička a Marek Řehoř.