Hlavně se během Měsíce duchů nedostat do průšvihu, říká autorka knihy Ostrov duchů

27. duben 2022

Kniha Ostrov duchů má sto stran, přesto se v ní dá najít několik silných témat. Jedním z nich je bydlení. „V Tchaj-peji si lidé kupují malinké prostory, protože je tam draho, a pak se snaží vytvořit něco, co by vzdáleně mohlo připomínat byt. Poprvé jsem tam bydlela v pokojíku, byla tam jen postel, zpod které se vytahoval psací stůl. Pak jsem ale nemohla projít do koupelny, ve které se člověk sprchuje před umyvadlem. Zvyknete si ale na všechno,“ říká autorka Klára Wang Tylová.

Když Klára před 16 lety poprvé odjela na Tchaj-wan, psala o tématech, která jsou aktuální dodnes. Šlo o Měsíc duchů nebo o výskyt švábů a jiné havěti. Pro Čecha, který se tam vydá, to může být dost šokující, přitom jde o celkem běžnou věc. Taky se už tehdy běžně nosily roušky, a to kvůli ohleduplnosti k ostatním.

Kniha Kláry Wang Tylové Ostrov duchů

„Během Měsíce duchů se musí dodržovat celá řada zvyků, aby se člověk nedostal do průšvihu a aby duchy zbytečně nepřivolal. Jde třeba o to, že po setmění se nesmí pískat nebo koupat v moři. Taky by se neměla dělat žádná velká rozhodnutí, nemělo by se venku sušit prádlo, do kterého by se duchové mohli schovat,“ popisuje autorka.

Brzy zjistíte, že Češi a Tchajwanci nemají mnoho společného. „Myslím, že když je člověk v cizí zemi, měl by respektovat jejich podmínky, a ne nastavovat své. Když se podíváme na pracovní tempo, na Tchaj-wanu není běžné, aby žena zůstávala po porodu dva tři roky doma, většinou je to jen několik týdnů a pak dá dítě svým rodičům, aby se o něj starali.“

Poslechněte si rozhovor o knize, tchajwanské kultuře i každodenním životě. Autorka knížky Ostrov duchů vás rozhodně naláká na příští dovolenou.

Spustit audio