Honza Vojtko o traumatu ve vztazích: Partner by neměl trauma bagatelizovat ani se stát terapeutem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Honza Vojtko

Trauma ovlivňuje nejen naše životy, ale i partnerské vztahy. Jak je možné ve vztahu pracovat s traumatem a jak to ovlivní vztah mezi námi? O tom v Diagnóze F mluvil párový terapeut Honza Vojtko.

„Trauma je něco, co je mimo naši normu a je to cokoliv, co můj mozek vnímá jako ohrožení. Trauma je subjektivní záležitost. To, co já považuji za traumatické, někdo jiný může prožívat úplně jinak,“ popisuje terapeut Honza Vojtko, jak se z nějaké události může stát trauma. V reálu onou událostí může být přírodní katastrofa, nehoda, těžká diagnóza, ale i dlouhodobý stres či to, že vám pod auto vběhne pes.

Pokud se trauma stalo (nebo děje) jednomu z partnerů, druhý může být tím, kdo upozorní, že něco není v pořádku a že reakce nejsou obvyklé, traumatizovaný partner si totiž své prožívání nemusí úplně uvědomovat. Zároveň může být tím prvním volným ramenem, do kterého je možné se vybrečet. „Jednou z možností, jak léčit trauma ve vztahu, je prostě empaticky být pro partnera. To neznamená nabízet řešení, ale jen být, s tím mají občas lidé potíže,“ popisuje Vojtko úskalí partnerské pomoci v traumatu. Co naopak rozhodně nepomáhá, je bagatelizace toho, co se stalo. Jakkoliv je vnímání traumatu subjektivní záležitostí, stále by měl podle Vojtka být přítomný určitý respekt k tomu, že to, co jeden z nás považuje za celkem normální situaci, může ten druhý považovat za těžkost, s níž se mu nedaří vyrovnat.

Kde je hranice partnera a terapeuta? Je lepší trauma řešit po vlastní ose, nebo v partnerské rovině? A jak pracovat s traumatem, které trvá (například dlouhodobá nemoc partnera) a pravděpodobně neskončí dobře? Poslechněte si Diagnózu F s Honzou Vojtkem.