Honza Vojtko v Diagnóze F: Jeden z největších stresorů ve vztahu je, když vás chce partner měnit

6. říjen 2017
Honza Vojtko

Partner je pro nás mnohdy bližší člověk, než jsou naši rodiče, protože jsme si to, že s ním strávíme kus svého života, ideálně celý život, zvolili dobrovolně. V tomto rozpoložení je snadné hledat ve vztahu útočiště, kde se schováme před stresem, jemuž v životě čelíme. Ovšem i vztah samotný a fungování v něm, může být významným stresorem.

Když si hledáme partnera, tak si hledáme podvědomě svoji druhou polovičku, obrazně řečeno druhou půlku svého já. A když mě pak partner vytáčí, dotýká se mě to o to víc právě proto, že to je ta druhá půlka mého já, a jak mi tohle může dělat?“ říká v rozhovoru Diagnózy F párový terapeut Honza Vojtko.

To, jak zvládáme stres, do určité míry souvisí s tím, jak jsme to viděli u našich blízkých – u rodičů, prarodičů a dalších důležitých osob, které nás vychovávaly. Měla-li matka sklony prožívat stresové situace úzkostně, může se tento scénář objevit i u nás.

„Dřív bylo pár univerzálních návodů na to, jak se zbavit stresu – od toho, že si máš jít zaběhat po to, že máš meditovat, jenže ve skutečnosti na každého platí něco jiného,“ popisuje Vojtko a dodává vlastní zkušenost s mnohaletým cvičením jógy, v němž se mu dlouho nedařilo najít klid. Nakonec zjistil, že on sám na uvolnění od stresu potřebuje spíše fyzickou aktivitu než relaxaci.

Diagnóza F se po čase opět věnovala vztahům, konkrétně pak tomu, jak se ve vztazích vyrovnávat se stresem a proč právě ve vztazích někdy zažíváme více stresu než kdekoliv jinde.

Spustit audio

Související