Hra, kterou byste měli mít doma. Úspěch deskovky Osadníci z Katanu nedokázal vysvětlit ani její autor

4. květen 2023

Catan - Osadníci z Katanu jsou legendou moderních deskových her. Potvrzují to desítky milionů prodaných kopií po celém světě i mezinárodní turnaje, na kterých soupeří o vítězství hráči z Evropy, USA, Austrálie, Blízkého východu i Jihoafrické republiky. Osadníci jsou ale především hrou, která k moderním deskovkám přivedla spoustu nových hráček a hráčů. Jaké jsou příčiny jejího masivního úspěchu a má i téměř třicet let od vydání stále co nabídnout?

Prvního dubna 2023 zemřel Klaus Teuber. Herní designér a autor hry Catan - Osadníci z Katanu, která vyšla v roce 1995 a postupem času se stala jednou ze zásadních „vstupních her“ a také jednou z nejúspěšnějších moderních deskovek vůbec.

Autor hry Osadníci z Katanu Klaus Teuber na archivním snímku

„Vznikl kolem ní kult, že je to ta hra, kterou byste měli mít doma. Na otázku, proč se tak stalo, v podstatě nedokázal odpovědět ani její autor Klaus Teuber. Novináři se ho ptali mockrát a on skoro až nesměle reagoval, že to možná bylo kombinací náhody a strategie,“ říká šéfredaktor herního portálu Deskofobie Petr Čáslava, podle kterého Katan zafungoval i díky tomu, že je to „hodná hra“.

„Neustále vás něčím odměňuje, každé kolo získáváte nějaké suroviny a to v jiných hrách zas tak často nezažijete. A když vám některá surovina chybí, tak ji holt vyměníte s ostatními hráči.“

Petr Čáslava, šéfredaktor herního portálu Deskofobie

Ke hře vyšlo také několik desítek rozšíření. Podle Čáslavy ale fungují Osadníci skvěle už jako základní hra. Souhlasí s ním i dvojnásobný vítěz Mistrovství České republiky v Osadnících z Katanu Michal Daněk: „Rozšíření jsou fajn, ale k dobré hře nejsou nutná. Základní verze je složitá ve své jednoduchosti. Proměnná mapa, nutnost improvizace a spousta detailů, které řešit, v tom je ta hra věčná.“

Jak těžké je zopakovat vítězství v Katanu na mistrovství České republiky? Už fakt, že jen dvěma hráčům se to povedlo dvakrát, dává napovědět, že to není nic snadného. Daněk objasňuje, proč: „Je u nás až překvapivě dost lidí, kteří Osadníky hrají hodně, takže ve špičce je velká konkurence. Vítěz se často mění, ale taková top sedmička je velmi podobná. Navíc Osadníci jsou hodně diplomatická hra, takže na vítěze předchozích ročníků si ostatní hráči dávají větší pozor.“

Jak trénovat hru, ve které má svou nezastupitelnou roli i náhoda v podobě házení kostkou? Co se na mezinárodním turnaji v Osadnících řeší z taktického hlediska nejvíc? A účastnil se těchto turnajů i samotný Klaus Teuber? Poslechněte si celý podcast Vlna!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka