Hry otevírající okna vesmíru dokořán. Sci-fi, která byste neměli minout

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ze hry Warframe

Vesmír, to je oblíbené téma spousty herních vývojářů. Nekonečnost jeho možností nás nepřestává fascinovat, a co teprve jeho kombinace s dosud nevynalezenými technologiemi. Tentokrát nezabrouzdáme mezi vesmírné simulátory, ale podíváme se detailněji na dvojici her, která si s putováním po slunečních soustavách známých i neznámých pohrává z neotřelých hledisek.

Šárka s Jardou si k tomuto tématu nemohli přizvat nikoho erudovanějšího než Lukáše Grygara, který se jim tak zalíbil, že ho v Questu budete slýchat i v dalších dílech. První z ranku současných sci-fi her, které by vám rozhodně neměly utéct, jsou Outer Wilds. Je to sluneční soustava uvězněná ve věčné smyčce, která vždy neodvratně končí výbuchem supernovy, a váš průchod je tak omezen na pouhých 22 minut. V mezičase si můžete jen tak sednout k ohništi a opékat marshmallows za doprovodu akustické kytary, ale taky se toulat po různorodých rozverných planetách topících se v písku nebo sužovaných mořskými tornády. Vesmír Outer Wilds skrývá mnohá tajemství, která vysloveně prosí o svá odhalení.

Potom tu máme Warframe, akční střílečku z pohledu třetí osoby, kterou můžete hrát zdarma a budete tu potkávat množství dalších hráčů. Ujmete se v ní příslušníka prastaré rasy probuzeného z kryospánku uprostřed galaktické války. Místní sluneční soustava se vám může zdát poněkud povědomá, byť jsou pahorky na Venuši zasněžené a Země z větší části opuštěná, odevzdaná napospas zdivočelé vegetaci. Warframe můžete hrát jako klasický looter shooter a bezhlavě plnit mise pouze s cílem získat to nejlepší vybavení a suroviny, jde ho ale pojmout i jako krásný, audiovizuálně uspokojivý zážitek, kde se dá toulat úplně stejně jako v čistě singleplayerových Outer Wilds.

Jsou Outer Wilds z letošního roku starší, než se zdají být? Co mají obě hry společného, přestože lákají úplně jiné typy hráčů? A proč se Lukáš do Warframe zamiloval? Poslechněte si Quest a dozvíte se víc!