Hudba a závislosti: Niterná temnota i pozitivní energie jako terapie a prevence před pádem na dno

26. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ecostrike

Téma závislosti na drogách není v hudbě rozhodně ničím novým a překvapivým. Přesto se stále objevují nové způsoby, jak s ním pracovat. Může se jednat o hloubavé a velmi osobní hledání vlastní identity způsobené těžce vybojovanou abstinencí, nebo naopak odhodlání si tohle nebezpečí vůbec nepustit k tělu.

Ten druhý případ se týká americké vegan straight edge kapely Ecostrike, která právě vydala svou novou desku nazvanou A Truth We Still Belive. Z té doslova srší příval pozitivní energie, jehož nositelem je silná hudba inspirovaná klasickou vlnou straight edge kapel z 90. let, zejména pak Strife.

Přesto je ale ukotvení kapely velmi současné a aktuální a v žádném případě se nejedná jen o nějaký pokus o retro revival. V tématech textů se pak kromě straight edge objevuje ještě například apel na práva zvířat a možná trochu překvapivě také mnoho osobních témat.

„Abstinenční hudba“ britského skladatele Johna Bence vychází naopak z osobní – a hodně nepříjemné – zkušenosti. V listopadu mu vyjde album Love, jímž završuje trilogii věnovanou právě zničujícímu alkoholismu a cestě ven z jeho spárů.

Po nahrávkách pro labely Nicolase Jaara a Yvese Tumora teď Bence vydá desku u Thrill Jockey, a přestože jde o první hudbu, kterou složil zcela střízlivý, nejde o příjemný poslech. A je to jen přirozené – osvobození od závislosti totiž samo o sobě neznamená, že je vše náhle krásné.

Modeláři se vydávají do spárů závislostí – zejména těch hudebních. Jaké „tajné tracky“ na sebe nachystali Banán s Viktorem? A které živáky vybrali v sezóně, která koncertům přeje jen pramálo?

PLAYLIST:

William Basinski - O, My Daughter, O, My Sorrow
John Bence - Love

Ecostrike - Sanctuary

Gnu - Tep Proti Tobě

Rouilleux - Common Sense

The Ocean - Cambrian II: Eternal Recurrence

Neil Young and Crazy Horse - Sugar Mountain

Spustit audio