I Máchův Máj se dá aktualizovat. Studenti DAMU na to na Náplavce šli přes krutý severočeský folklor

23. květen 2019

Severočeský folklor může být dost krutý, stejně tak i Máchův Máj. Potvrdila to prvomájová událost na lodi Tajemství bratří Formanů, která letošní sezónu zahájila netradičním divadelním představením. Studenti absolventského ročníku katedry alternativního a loutkového divadla DAMU na lodi představili svůj scénický koncert Máj a jejich punkově-baladická adaptace rozduněla pražskou Náplavku do základů.

„Hlavním tématem je zrada a zároveň potřeba lásky, a kam až to může vést. Text je zároveň plný paradoxů a protikladů, které jsme se snažili dostat i do hudby,“ vysvětluje režisérka Anička Klimešová. Při tvorbě se spolu s dalšími studenty inspirovala nejen Karlem Hynkem Máchou, ale i nevídaným počtem hudebních žánrů, od tradičního folkloru až po trashcore. Vycházeli primárně z romantismu, a tak namixovali lidové písně s tvrdší hudbou a zvuky, které jim seděly ke košatému literárnímu stylu. Krom post-punku, rockové balady a psychedelického folku zasadili do inscenace i specifičtější žánry, například smashpop nebo vlastní ironické syntézy pojmenované jako doksyland blues či semily noise.

„Zvolili jsme formu scénického koncertu. Bylo to součástí klauzury z mluvy a my jsme si to pojali jako koncert. Byla to věc, kterou jsme dali dohromady za pár zkoušek a má volný formát. Nejsou tam zpracované texty jako úryvky, zvolili jsme různé písně, které nám k tomu seděly,“ říká režisérka a dodává, že některé písničky jsou autorské, jiné převzaté. S mnohými přišli i sami herci. Během zkoušení všichni dohromady hledali hudbu a texty, které se k tématu hodí. Většina materiálu se zrodila z různých asociací a některé skladby vznikly přímo v rámci hudební nebo herecké improvizace. V představení mě fascinovala hlavně široká škála nástrojů, které studenti využili. Krom obvyklých elektrických kytar, kláves nebo klavíru se rozezvučely i elektrické housle, basetový roh a různé menší doprovodné nástroje nebo hrací skříňky vyluzující neotřelé zvuky.

 Z představení MÁJ – scénický koncert

Scénický koncert Máj studenti už několikátým rokem symbolicky hrají právě 1. května. Občas představení uvádějí i nepravidelně v jiných termínech, a protože jde spíše o koncert než čistě divadelní kus, často lze Máj vidět v rámci nejrůznějších festivalů. Prvomájový večer na lodi Tajemství přinesl nejen temně-romantický zážitek, ale také ukázal, že znovuobjevovat a aktualizovat folklor má stále smysl. Přesné datum letošní reprízy zatím není stanoveno, ale v létě Máj jistě někde potkáme. A pokud by další repríza selhala, Máj znovu proběhne 1. května na lodi Tajemství.

Co studenty ke scénickému koncertu inspirovalo a jaké písně a balady se v inscenaci objevují? Poslechněte si celou reportáž Marie Kobrlové, plnou žánrově pestrých hudebních ukázek.

Spustit audio