I Nový Zéland zažívá svou krizi bydlení. Lidé v Northlandu žijí v lesích, chýších i autech

29. listopad 2019

Bytová krize v novozélandském regionu Northland dosáhla takové úrovně, že někteří lidé odešli žít do lesů. Své nové domy si postavili přímo ve větvích stromů. Northland je jednou z nejchudších oblastí jinak bohatého Zélandu. Tamní obyvatelstvo tvoří přibližně ze třetiny původní obyvatelé Maoři.

Bytová krize v novozélandském regionu Northland dosáhla takové úrovně, že někteří lidé odešli žít do lesů. Své nové domy si postavili přímo ve větvích stromů. Northland je jednou z nejchudších oblastí jinak bohatého Zélandu. Tamní obyvatelstvo tvoří přibližně ze třetiny původní obyvatelé Maoři.

Jak píše server britského deníku The Guardian, kromě lesních domů se lidé uchylují i do starých aut, svépomocí postavených chýší, přístřešků, rozpadajících se domů či spí pod krytými parkovacími místy. Zvláště pro Maory je situace kritická. Za poslední rok navíc v regionu vzrostl počet lidí na čekací listině pro státní bydlení o třicet procent. „Mnoho obyvatel Northlandu čelí vážným problémům s bydlením. Od lidí, kteří jsou bez domova, přes ty, co žijí ve svých autech či v přírodě, a ty, kteří mají dům, ale je v něm zima a vlhko či je přeplněný, až po mladé rodiny, které jen těžko hledají místo k pronájmu nebo mají problém složit zálohu,“ popsala situaci ministryně novozélandské vlády Nanaia Mahuta, jež je sama maorské národnosti.

Podle webu veřejnoprávní televize v maorštině Māori Television by mělo do roku 2022 vyrůst 180 nových domů. Mnozí však vládě nevěří a cítí se být ignorováni, a to navzdory zmíněným slovům ministryně či stanovisku vlády, že výstavba bydlení je prioritou.

autor: Ondřej Hanko
Spustit audio
 • Thajští námořníci zachránili z potápějící se lodi čtyři kočky

  4. březen 2021
  Thajský námořník při záchraně koček z potápějící se lodi

  V úterý 2. března vypukl požár na rybářské lodi plující po Andamanském moři blízko thajského ostrova Koh Adang. Jak loď hořela, postupně se převracela a potápěla. Naštěstí kolem plula jiná rybářská loď, která se vydala nešťastníky zachránit. Celá posádka postižené lodi tak naskákala do moře a doplavala k zachráncům. Ti byli požádáni, aby zkontrolovali okolí neštěstí kvůli případným ropným skvrnám. Když se však k plavidlu přiblížili, zjistili, že není ještě úplně bez života.

  Na lodi zbyly opuštěné čtyři zrzavé kočky. Choulily se k sobě na dřevěném trámu a čekaly na blížící se smrt. Námořníci se je ale rozhodli zachránit. Jeden z nich skočil do vody, doplaval k převrácené lodi, vzal si kočky na záda a dopravil je do bezpečí. Naštěstí se kočkám nic nestalo a na velitelském stanovišti se o ně teď starají právě jejich zachránci. Informovala o tom BBC.

 • Instagramový účet Bricks of Budapest vypráví skrytou historii města prostřednictvím rytin na zdech

  4. březen 2021
  Instagramový účet Bricks of Budapest se snaží návštěvníkům poodhalit skrytou historii hlavního města Maďarska netradičním způsobem (ilustrační snímek)

  Instagramový účet Bricks of Budapest se snaží návštěvníkům poodhalit skrytou historii hlavního města Maďarska netradičním způsobem. Zveřejňují se na něm fotky různých nápisů, karikatur či klikyháků vyrytých do cihel, které toto město tvoří. Všechny rytiny a kresby vznikaly v průběhu let od konce 19. století až dodnes a vypráví tak spoustu malých příběhů rozličných lidí. Historie města díky nim dostává osobnější charakter.

  Účet založil v roce 2018 Vincent Till Baumgartner a jeho správcem je dodnes. Ve srovnání s graffiti, pro jejichž tvorbu mohou lidé využívat celé zdi, je tady omezenější prostor pro vyjádření. Je to něco jako fyzický tweet,“ vysvětluje své nadšení pro tuto specifickou podobu pouliční tvorby.

  Pro Calvert Journal také popsal, která cihlová díla ho zaujala nejvíce. Jako první uvádí podpis mladé Židovky Renee Adler, která ve městě pobývala ve 20. letech minulého století. Na rozdíl od některých svých sourozenců přežila holokaust a emigrovala do zahraničí. Celou její minulost dohledal Baumgartner v archivech. Jako další příklad uvádí vyrytá jména dvou partnerů či přátel Kató a Lali i s rokem 1942. Po 10 letech se na cihle objevil vyrytý nápis „zase v 1952“.

 • Vědkyně pustila malým rybkám legendární song od MC Hammera. Ryby rozeznávaly jeho jednotlivé zvuky

  4. březen 2021
  ryba

  Neurovědkyně a DJka v jedné osobě Rebecca Poulsen se rozhodla spojit obě dvě profese a zkoumat vliv hudby na mozek ryb. K pokusům si vybrala larvy akvarijní rybky dánia pruhovaného.

  Jejím primárním záměrem bylo dozvědět se něco víc o tom, jak funguje autismus. Výzkum se ale dostal dál, než plánovala. Na počátku pouštěla rybám pouze jednoduché zvuky. Zjistila tak, že jsou schopny zachytit svým sluchovým ústrojím větší škálu zvuků, než se předpokládalo.

  Postupně pokračovala s dalšími komplexnějšími nahrávkami. Zajímavé bylo, že různé mozkové neurony reagovaly na různé zvuky a rozsvěcely se na přeskáčku podle toho, co právě znělo z reproduktoru. Ryby tak byly schopny jednotlivé zvuky rozlišit.

  Nakonec se Poulsen rozhodla pustit rybám svůj oblíbený song od MC Hammera U Can’t Touch This a nahrála záznam reakcí jednotlivých mozkových neuronů. Video zveřejnila na svém twitterovém účtu ještě předtím, než studie prošla recenzním řízením. Výsledky experimentu sepsala Poulsen ve své studii, kterou publikoval odborný časopis Current Biology. Odkaz na studii pak retweetoval i samotný MC Hammer.

  Podobný výzkum už proběhl dříve. Výzkumníci nechali rybám hrát skladby Vivaldiho několik hodin dvakrát denně po dobu 15 dnů. Zjistili, že je tato hudba uklidňuje a dělá je odolnějšími. Poulsen si po těchto zjištěních klade otázku, proč jsou ryby šťastné, když slyší hudbu. Písně totiž nejsou podle ní něco, co by je normálně obklopovalo. Jisté je, že u ryb se tato schopnost vyvinula. Otázka ale je, jestli jde o něco, co je vlastní všem zvířatům. Informoval o tom server The Guardian.

 • Milovník starožitností objevil ve výprodeji v Connecticutu vzácnou misku z 15. století

  3. březen 2021
  17. března by měla být miska součástí dražby ve známé aukční síni Sotheby's

  Výhodný nákup se podařil milovníkovi starožitností v americkém Connecticutu. V garážovém výprodeji poblíž města New Haven si za 35 dolarů koupil mísu z bílého porcelánu. Později se ukázalo, že jde o vzácný čínský artefakt z 15. století.

  Kupec si podle BBC nechal hned misku posoudit odborníky a ti přišli s dobrou zprávou. Podle jejich odhadu je hodnota zakoupeného kousku mezi 300 až 500 tisíci dolary. Existuje zřejmě jen sedm takových misek a většina ostatních je v muzeích. Zprávu o vydařeném nákupu přináší britská BBC.

  17. března by měla být miska součástí dražby ve známé aukční síni Sotheby's. „Bylo nám okamžitě zřejmé, že se díváme na něco velmi výjimečného,“ řekla agentuře Associated Press Angela McAteer, odbornice na čínskou keramiku. Podle ní jde o produkt raného obdodí dynastie Ming. Jak přesně se vzácná miska dostala na trh mezi nepotřebné kousky, není jasné.

 • Neziskovka díky grantu pomáhá s opravami kol v navažské oblasti v Novém Mexiku

  3. březen 2021
  Navažský chlapec

  Jízda na kole je pro mnoho místních v podstatě způsobem života, přesto není v rozlehlé navažské oblasti v Novém Mexiku ani jedna klasická opravna kol. Změnit se to rozhodli lidé ze společnosti Silver Stallion Bicycle & Coffee. Po oblasti jezdí se svojí dodávkou, která funguje jako mobilní opravna. O iniciativě informuje server Good News Network.

  Nezisková organizace získala na svůj záměr loni v srpnu grant ve výši deseti tisíc amerických dolarů. Od té doby na třinácti akcích v regionu bezplatně opravila více než 400 jízdních kol, zároveň zaměstnala několik místních jako mechaniky.

  Lidé ze Stallion Bicycle při opravách používají i darované díly od známých firem jako Stans No Tubes a Clif Bar Pro Team. V současné době se snaží získat další peníze, aby mohli s opravami pokračovat i v letošním roce. Kromě toho by taky prostřednictvím fundraisingové kampaně chtěli podpořit vznik dětských týmů na horských kolech.

 • Čína podle nové zprávy cíleně snižuje populaci Ujgurů

  3. březen 2021
  Z demonstrace proti genocidě, kterou páchá Čína na Ujgurech (Los Angeles, 1. 10. 2020)

  Zpráva Univerzity v Nankai ukazuje, že čínské pracovní programy mají za cíl snížit počet ujgurských obyvatel. Zveřejněné závěry přispívají k rostoucímu množství důkazů o snaze Pekingu tvrdě pronásledovat příslušníky toho etnika žijící v čínské provincii Sin-ťiang. Problematice se věnuje britský Guardian.

  Odborníci na lidská práva a některé státy včetně Nizozemí, USA nebo Kanady už dřív označili situaci Ujgurů v Číně za genocidu. Podle studie jsou čínské pracovní programy v Sin-ťiangu zčásti navrženy tak, aby snížily hustotu obyvatelstva ujgurské etnické menšiny. Ve zprávě se doslova píše: Nechte je, aby postupně změnili své myšlení a porozumění a transformovali své hodnoty a pohled na život změnou prostředí a prací.

  Originál zprávy s novými zjištěními byl sice zničen, vědec Adrian Zenz ale uchoval jeho kopii, která se teď dostala na veřejnost. Materiál zanalyzovala Erin Farrell Rosenberg, která dříve působila v americkém Pamětním muzeu holokaustu. Podle ní zpráva poskytuje věrohodné důkazy o tom, že dochází ke zločinům proti lidskosti.

  Čínská vláda ve svém prohlášení pro stanici BBC uvedla, že zpráva „odráží pouze osobní názor autora a velká část jejího obsahu neodpovídá skutečnosti“.

  Přečtěte si také Důvody věznění Ujgurů v Číně? Přílišné mládí či kontakt s příbuzným žijícím v zahraničí.

 • Světové památky otevírají dveře virtuální realitě. Prohlídky přes VR zavedli i ve Versailles nebo Casa Batlló

  2. březen 2021
  Casa Battló v Barceloně

  V době, kdy jsou nejvýznamnější historické památky uzavřené pro veřejnost, hledá mnoho návštěvníků náhradu jinde – o populární aplikaci, díky které si můžete vybrat výhled z okna z celého světa, jsme ostatně informovali nedávno. Většina z těch nejznámějších prostor se teď i kvůli udržení zájmu rozhodla svoje dveře otevřít návštěvníkům virtuálně. Deník Guardian proto vybral deset nejzajímavějších míst, která je možné si v klidu projít prostřednictvím virtuální reality.

  Vstřícně se k využití virtuální reality postavilo například egyptské ministerstvo turismu, které veřejnosti zpřístupnilo prostory káhirské mešity Madrasa sultána Hassana ze 14. století, jedné z nejvýznamnějších egyptských náboženských staveb. Díky jejich iniciativě je možné procházet se například i v zachovalé hrobce královny Meresanch III.

  Podobně otevřený je i celý zámek ve francouzském Versailles, jehož prohlídka je dostupná v aplikaci pro virtuální realitu společnosti Google. Imerzní prožitek na začátku v krátkém videu uvádí místní průvodce Jean Philippe N'Djoli. Naopak jedna z nejnavštěvovanějších památek Barcelony, dům Casa Batlló španělského architekta Antoniho Gaudího, své interiéry plné organických prvků a dřevěných stěn vytvářejících dojem táhnoucích se vln zpřístupnila pro návštěvníky webu bez doprovodných audiopřednášek.

  Virtuálně se pak na doporučení Guardianu můžete podívat třeba i do Golestánského paláce v Teheránu, vily a studia proslulého architekta Franka Lloyda Wrighta ze 30. let v americkém Wisconsinu nebo nejnovější dostupné památky – interiéru budovy Dominion Zahy Hadid v Moskvě.

 • Vědci vytvořili chytré tetování, které svítí. Mělo by pomáhat sportovcům a zdravotníkům

  2. březen 2021
  tetování

  Nový způsob tetování vychází z podobné technologie, která se používá na výrobu obrazovek televizí nebo chytrých telefonů. Vědci ho teď chtějí využívat ve zdravotnictví a profesionálním sportu – tetování by totiž začalo svítit na znamení dehydratace nebo při hrozbě popálení kůže. O technologické novince informuje deník Independent.

  Technologii budou moci vědci lidem aplikovat stejně jako dočasné tetování – nejdřív ji přiloží na malý kus papíru a pak přenesou na kůži. „Dokázali jsme, že OLED technologii, která se dá tetovat, umíme vytvořit v malé velikosti a levně. V kombinaci s další tetovatelnou elektronikou bude mít mnoho využití,“ uvádí vývojář Franco Cacialli z University College London a dodává, že tetování sice plánují vědci využívat ve zdravotnictví, nevylučují ale ani jeho použití v módě.

  Zdravotníci plánují zařízení využívat hlavně jako monitor nebezpečí. „Tetování by mohla vyzařovat světlo při změně pacientova stavu,“ upřesňuje Cacialli a dodává, že by tak například v kombinaci s další léčbou mohla zaměřovat rakovinotvorné buňky.

  Vědci podobnou technologii ve formě tetování využívali už dříve, nejčastěji pro provádění diagnostických testů a vytváření elektrodiagramů. Jednotlivé součástky OLED zařízení, které vědci vytvořili, jsou široké 2,3 mikrometry, tedy třetinu velikosti červené krvinky.

 • V Argentině našli nejstaršího a největšího titanosaura na světě. Žil před 140 miliony lety

  2. březen 2021
  Kosterní pozůstatky, které argentinští vědci objevili v Patagonii, patří titanosaurovi starému 140 milionů let

  Argentinští vědci zveřejnili výsledky analýzy, z které vyplývá, že kosterní pozůstatky, které objevili v Patagonii, patří titanosaurovi starému 140 milionů let. Jde tak o vůbec nejstaršího zástupce tohoto druhu.

  Býložravý druh dinosaura tak na Zemi žil mnohem déle, než se dosud předpokládalo, jak informuje deník Independent. „Význam této zkameněliny, kromě toho, že jde o dosud neznámý typ titanosaura, je v tom, že je nejstarším objeveným zástupcem svého druhu vůbec,“ uvádí Pablo Gallina z argentinské Národní rady pro vědecký a technologický výzkum. Objev více než 140 milionů let starých zkamenělin je podle něj v současnosti extrémně vzácný.

  Tyto pozůstatky paleontologové objevili před sedmi lety na severozápadě Patagonie v provincii Neuquén a po svém objeviteli Sebastianovi Apesteguiovi přezdívaném „El Ninja“ pojmenovali nejstaršího titanosaura neobvykle Ninjatian zapatai.

  Objevený živočich je podle odborníků zatím největším dosud známým dinosaurem svého druhu. Neúplné pozůstatky jeho pánevní kosti a několika obratlů naznačují, že celé jeho tělo bylo přes 20 metrů dlouhé. Titanosauři vyhynuli na konci období křída před zhruba 65 miliony lety.