Indové už fotbal bez kopaček nehrají. Raději mají kriket, protože se při něm tolik neběhá, prozradil indolog Krejčík

18. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Děti se chystají na kriket v Indii

Znáte nějakého indického sportovce? A skutečně nehráli indičtí fotbalisté na mistrovství světa v Brazílii, protože neměli kopačky? Jak je to se vztahem miliardové země ke sportu, vysvětlil sociolog a politolog ze Sociologického ústavu Akademie věd Jiří Krejčík.

„Sport číslo jedna v Indii je kriket. Je to sport chudých, protože je nenáročný jako fotbal. Podobně jako když na fotbal si rozhodíte bundy na zem, kriket máte, když postavíte nějakou věžičku z kamenů nebo cihel, a máte hřiště také hotové,“ říká Krejčík. A pro jeho nesmírnou popularitu má netradiční vysvětlení. „Je to sport, při kterém se moc neběhá, takže je vhodný do horkého suchého podnebí, které panuje v celé severní půlce Indie. Je potom zajímavé, že kdybyste si zkusili udělat mapu Indie podle toho, kde a kolik lidí který sport provozuje, nebo kolik lidí ho kde sleduje, zjistíte, že to bude částečně kopírovat kulturní, lingvistické i agroklimatické zóny,“ vysvětluje Krejčík. 

Indické ženy hrají kabaddi v Indii

Vedle fotbalu, který se těší větší popularitě spíš v chladnějších oblastech, dominuje pozemní hokej i badminton. „A potom jsou takové vyloženě jihoasijské kuriozity, jako je třeba kabaddi,“ připomíná hru, v níž se hráči snaží se zadrženým dechem dotknout se co největšího množství soupeřů.

Záhadou pro sportovní fanoušky je neviditelnost miliardového národa, navíc bývalé britské kolonie, ve fotbale. „V polovině 50. let se objevila takzvaná zlatá generace,“ vyvrací Krejčík, že by Indové v nejpopulárnějším sportu planety nikdy nezářili. „Tam se ale projevil syndrom malého sportu, když to tak řeknu, kdy to táhne jenom pár jedinců,“ vysvětluje. Úmrtí legendárního fotbalového kouče Sajjída Abdul Rahíma navíc znamenalo začátek konce. „Fotbal se z velké popularity, kdy v 50. a 60. letech na zápasy chodily desítky tisíc lidí, propadl na úroveň úplně marginálního sportu a všichni příznivci se spíš přesunuli ke kriketu,“ doplňuje.

Krejčík prozradil mimo jiné i to, jaký má na sportování Indů vliv tamní kastovní systém a patriarchální vzorce v rodinách, nakolik vyhrocené bývají sportovní duely proti bývalému kolonizátorovi v podobě Anglie nebo proti sousedovi a geopolitickému rivalovi z Pákistánu.

Nakolik ovlivňuje indický sport role bývalé britské kolonie? Proč není fotbal sportem číslo jedna? A jak vypadá svět sportu, když se ho chopí Bollywood? Nejen to prozradil v novém díle Tribuny indolog ze Sociologického ústavu Akademie věd Jiří Krejčík.

Spustit audio