Insta móda, která mění offline život. Jak face filtry ovlivňují psychiku a představy o kráse?

28. duben 2020

„Face filtry jsou zábavné, když dělají vtipné ksichty. Pokud ale mění proporce obličeje, aby byl krásnější, mění to i pohled lidí na toho člověka,“ říká make-up artistka Koki. To, že face filtry nemění jen estetiku sociálních sítí, ale zasahují i do naší psychiky, potvrzuje také designérka Cindy Kutíková: „Když se pro veřejnost otevřela možnost deformace obličeje, jako zúžení nosu, zvětšení očí nebo rtů, brutálně se zvýšila poptávka po plastických operacích.“ 

Osobní nakukování do soukromých šatníků je kvůli koronavirové krizi a výjimečnému stavu pořád ještě nemožné. Doba karantény je pro mě plná video chatů a ze svých přátel vidím většinou jen obličej, krk a ramena. A asi i proto mě právě teď zaujal trend face filtrů neboli obličejových filtrů. Digitálních masek, kterými okouzlujeme, provokujeme nebo rozesmíváme lidi na sociálních sítích. Proč jsou face filtry tak populární, jak ovlivňují naše myšlení a jak daleko jsou od toho, aby se staly běžnou součástí módního stylu? Na to jsem se zeptala osobností, které filtry používají, i profesionálek, které je vytvářejí.

Poslechněte si, co si o face filtrech myslí profesionální make-up artistka Koki, jaké ráda používá a které jsou podle ní nejhorší. O své oblíbené filtry se se mnou podělila také královna burlesky Miss Cool Cat. A hudebnice Terezie Vodička Kovalová vysvětluje, proč ji spíš než beauty baví filtry se sci-fi estetikou.

Na to, co ji přivedlo k vytváření legračních filtrů se psy corgi, jsem se zeptala moderátorky Radia Wave Hany Řičicové z populární show Volej. O tom, proč má insta trend blízko k umění, jsem se bavila s digitální umělkyně Sida100. Na závěr se od grafické designérky Cindy Kutíkové dozvíte, jak face filtry ovlivňují lidskou psychiku a posilují narcismus a také které face filtry byly zakázané, protože vyvolávaly rostoucí zájem o plastické operace.

Poslechněte si, jak insta trend face filtrů mění offline život, proč je právě teď tak populární a jak blízko mají digitální 3D masky k umění.

Spustit audio