Instalace Kolemjdoucí vypráví o tom, jak se vzájemně necháváme na holičkách

23. květen 2022

Dovedeme si představit, jak žijí lidé z jiných poměrů, než jsou ty naše, nebo je vnímáme jako pouhé anonymní kolemjdoucí? Podle sociologických průzkůmu v české společnosti platí spíše možnost B. Upozornit na to se snaží pražské divadlo Pomezí se svou narativní instalací Kolemjdoucí. Co od takového formátu čekat?

Jednoduše řečeno, jde o scénograficky zpracovaný divadelní prostor, který ale vypráví autorský příběh, zcela sám o sobě i bez herců. Tedy čistě za pomoci nábytku, rozečtených časopisů nebo odložených předmětů. V tomhle případě v šesti modelových bytech přibližuje životy šesti různých smyšlených lidí z šesti různých socioekonomických tříd. Na rozdíl od klasické výstavy nebo divadelního představení si tu můžete jejich každodennost doslova osahat.

Kolemjdoucí vychází z výsledků výzkumu Rozděleni svobodou, který v roce 2019 pro Český rozhlas připravil tým předních českých sociologů. Ti na základě dat českou společnost rozdělili do šesti společenských tříd – zajištěné střední, tradiční pracující, ohrožené, strádající, nastupující kosmopolitní a třídy místních vazeb.

Z projektu Kolemjdoucí

Tvůrčí tým z Divadla Pomezí ke každé z nich vymyslel jednoho typického reprezentanta a jeho život otiskl do interiéru, oblečení ve skříních, konverzací v mobilním telefonu nebo dopisů a účtenek. “S nápadem jsem přišla já, konzultovali jsme ale postup se sociologem Martinem Buchtíkem, jedním z autorů výzkumu, abychom předešli šíření předsudků, které se s jednotlivými třídami pojí,” vysvětluje ke vzniku instalace autorka, scénografka Barbora Klapalová.

S každým otevřením zápisníku, skříňky nebo odhrnutím závěsu odhalujeme, co dráhu životů jednotlivých hrdinů ovlivnilo. Zjistíme tak třeba, že za rozpadem některých vztahů nestojí ani tak pokřivené charaktery jako spíš ekonomické problémy. Nebo že lidé, kteří se zdají být jako špatní rodiče, prostě možná jen musí děti zvládat v jednom, bez pomoci příbuzných nebo státu.

Co na instalaci říká Martin Buchtík, jeden z autorů výzkumu Rozděleni svobodou? Poslechněte si celý příspěvek.

Spustit audio