INTRO: „Nakonec jsme museli použít generátor názvů.“ Pražské duo Ethno Service vydalo debut Elastan

4. červen 2020

Pražský label Unizone byl až donedávna pouze digitálním vydavatelstvím, koncem května a po roce jeho fungování došlo ke změně. Debutová nahrávka Elastan od dvojice hudebníků Jonáše Rosůlka a Petra Kachtíka vyšla nostalgicky na kazetě a přináší na současné lokální klubové scéně neokoukanou směsici dubem ovlivněného perkusivního techna s množstvím umně užitých samplů. V rubrice INTRO přinášíme vhled do tvorby projektu skrývajícího se za trošku úsměvným názvem Ethno Service.

„My jsme oba chodili na vysokou do Brna, ale potkali jsme se, až když jsme oba dělali track na kompilaci, kterou vydávala tehdy Mary C. Tak jsme se seznámili a posléze jsme spolu začali i hrát, nejdřív tak, že jsem doprovázel Petra při jeho vystoupeních, různě jsem scratchoval a tak podobně,“ popisuje Jonáš Rosůlek, jak vznikl projekt Ethno Service, ve kterém s ním působí ještě Petr Kachtík. Ani jeden nejsou na scéně úplnými nováčky, Jonáš působil například v projektech Fremeni nebo Parle_G a spolu se studiem Needles obdržel v roce 2015 cenu Vinyla za audioknihu Solaris. Petr zase funguje i pod pseudonymem Goro The White Dog. Z pouhého Jonášova doprovázení se před třemi lety postupně vyvinul samotný Ethno Service, debutová deska ovšem přišla až letos v květnu.

„Oba rádi používáme samply, tím je ten zvuk docela daný, že recyklujeme cizí věci,“ vystihuje Jonáš původ jejich zvuku. Samostatná tvorba Petra je podle něj spíš techničtější a blíž k technu, i když ani jeden z nich netíhne k rovným beatům. Zásadně je nasměrovalo i to, když po roce projekt konečně pojmenovali. Předcházelo tomu intenzivní přemýšlení, jež je nakonec i trochu z legrace přivedlo na internetový generátor kapelních jmen. A vypadl jim z toho Ethno Service, který nakonec přijali za svůj, a zpětně je to inspirovalo k decentní modifikaci zvuku tribálnějším směrem. Právě tyto vlivy v kombinaci se silnými dubovými motivy i chladnými ozvuky industriálního techna dělají z Elastanu v rámci lokální nezávislé klubové scény zajímavý počin.

Elastan je zároveň prvním fyzickým nosičem na rok starém pražském labelu Unizone. Kazeta, kterou má na svědomí grafický designér Štěpán Marko (podílel se například i na obou vydáních publikace o outsalonovém tetování Poke Poke Poke), vyšla na Unizone i díky iniciativě dua, které s vydavatelstvím poprvé spolupracovalo na jejich kompilaci Dark Core Scale. Stranu B pak obstarávají remixy od lokálních producentů, jako je jedna z postav labelu Ancestral Visions, Sentinel Agency nebo od Martyyny, neodmyslitelně spjaté s promotérskými aktivitami kolektivu KSK.

V čem se liší a jak se zároveň organicky propojují rozdílné přístupy obou producentů? Jak si vybrali umělce, aby zremixovali jejich alba? A jaký je jejich pohled na současnou klubovou scénu i problematiku samovydávání? Poslechněte si celý příspěvek z nepravidelné rubriky Intro o projektu Ethno Service!

 

Ethno Service – Elastan (2020, Unizone)

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.