Italové zuří. Na nákup si přineste vlastní sáčky, vzkázal jim jejich ministr

12. leden 2018
Trh v italské Puglii

Italové se 1. ledna 2018 stali lídry EU v ekologické spotřebě. Jejich zákonodárci totiž zašli v implementaci nařízení EU ohledně zákazu igelitových tašek zdarma ještě dál než většina dalších zemí Unie. Nejenže obchodníci musí účtovat igelitové tašky s gramáží nad 15 mikronů, ale i igelitové sáčky s nižší gramáží, do kterých se běžně dává ovoce, zelenina nebo pečivo.

Dříve jejich používání platili sami obchodníci, nyní si účtují od 1 do 3 centů eur za kus. Sociální sítě se pod hashtagem #sacchettibiodegradabili plní fotografiemi ovoce a zeleniny označenými jednotlivě štítky s váhou a cenou nebo memy za kolik igelitových sáčků byste si pořídili nejnovější verzi jablíčkového mobilu (60 tisíc sáčků). Ačkoli Italská asociace bioplastů (Assobioplastiche) odhaduje, že se náklady na jednu domácnost budou v úhrnu pohybovat mezi 4,17 a 12,5 eura za rok, rozhodnutí zpoplatnit igelitové sáčky se setkalo u italské veřejnosti s nelibostí. Spotřebitelská asociace mluví o novém zdanění spotřebitelů, italský ministr zdravotnictví Giuseppe Ruocco situaci neuklidnil prohlášením, že ať si tedy zákazníci nosí do obchodů sáčky vlastní, ovšem nepoužité, hygienické. Kritické komentáře v novinách zdůrazňují, že je sice jednoduché podporovat boj za ekologicky přívětivější spotřebu, ale když to znamená proměnit každodenní návyky, reakcí bývá spíš odpor než přijetí

autor:Martina Poliaková
 • Životní styl
 • Krátká zpráva ("kraťas")
 • V Kolumbii knihy rozváží osel, v Nizozemsku autobus z dopravních kontejnerů

  25. duben 2018
  V Kolumbii díky Biblioburro rozváží knihy osel

  Pojízdné knihovny všude po světě rozváží knihy mezi ty, kteří k nim nemají přístup. Myšlenka vznikla na začátku 19. století a navzdory čím dál rozšířenějšímu přístupu k internetu a e-knihám dosud tyto knihovny zcela neztratily svůj význam. Web Al Jazeera zveřejnil seznam několika takových zajímavých projektů, které vznikají různě ve světě.

  Netradiční pojízdnou knihovnu zřídil Luis Soriano v Kolumbii, který rozváží knihy na oslech. Osel mu prý ulehčil práci, když roznášel knihy svým žákům. Navíc se s ním mohl dostat i do hůře dostupných horských oblastí, kam by s autem neprojel. Nejdříve se prý často setkával s posměchem, v současnosti má jeho síť oslích knihoven kolem 20 zaměstnanců. Umožnit dětem přístup ke knihám si dala za cíl i Funmi Ilori v Nigérii. Veřejné knihovny zde sice normálně existují, velká většina dětí ale nemá možnost se do nich kvůli velké vzdálenosti dostat. Zprvu obcházela domy s košíky plnými knih, nyní je po školách a venkovských oblastech rozváží čtyři její autobusy. Děti si v nich mohou vybrat z více než 13 000 knih. Podobný projekt vznikl i ve válkou zničené Sýrii, kde bylo kvůli bojům zavřeno mnoho škol. Více než 1,75 milionu dětí tak muselo zůstat doma. Nejdříve z iniciativy místních nadšenců vznikla skrytá podzemní knihovna chráněné před bombardováním, kam mohly děti chodit číst. Později s dodávkou plnou dětských knih začali objíždět místní mešity, školy a další veřejná místa. Děti si zde mohou vybrat z více než 2 000 knih, píše web10news.com. Autobus postavený z přepravních kontejnerů rozváží knihy zase v Nizozemsku. Má několik metrů do výšky a vejde se do něj prý celá třída. Tradiční pojízdná knihovna by podle tvůrců vyžadovala příliš parkovacího místa, a proto nakonec zvolili toto netradiční vertikální řešení.

 • Vzala by vás NASA jako astronauta? Americký vědecký časopis zveřejnil vzorek testů

  25. duben 2018
  astronaut, kosmonaut, vesmír

  Chtěli jste být jako malí astronautem? Zajímalo vás, co všechno musí zájemci o toto povolání splnit, aby je NASA vybrala pro své mise?

  Americký vědecký magazín Popular Science zveřejnil část testů, kterými Národní úřad pro letectví a kosmonautiku v roce 1958 prověřoval uchazeče o vesmírný program Mercury 7. Začátkem roku 1959 si NASA pozvala 31 aspirantů z původních více než 500 na základnu Wright-Patterson Air Force Base v Ohiu, kde je podrobila těžké komplexní zkoušce. Zahrnovala testy tělesné zdatnosti, ale i testy inteligence. Kandidáti strávili hodiny v místnostech s extrémními podmínkami, kde se střídalo teplo a zima, řešili matematické příklady v hluku a nakonec vyplňovali IQ testy. Měly za cíl zjistit, jak se uchazeči zachovají v situaci, kdy bude potřeba manévrovat s kosmickou lodí, jak se dokážou orientovat v prostoru nebo jak se vyznají v mechanice i fyzice obecně. Ukázky z nich si teď může kdokoli vyzkoušet na serveru Popular Science. Do vesmíru nakonec vyrazila sedmičlenná posádka. Projekt Mercury byl první americký pilotovaný kosmický projekt, jehož cílem bylo dopravit člověka na oběžnou dráhu Země a bezpečně ho navrátit zpět. Současné požadavky na astronauta NASA zveřejňuje na svých stránkách.

 • Jak se Zaytoven stal hlavním architektem atlantského trapu. Podívejte se na nový dokument

  25. duben 2018
  Zaytoven a Sonny Digital

  „Začínal jsem v kostele, táta byl kněz, máma vedla sbor, víra hrála velkou roli – nikdy by mě nenapadlo, že kluk, který nepije, nekouří a nefetuje, se stane jedním z největších jmen scény,“ směje se Zaytoven, který je podle nového dokumentu od Vice původním architektem trapového zvuku.

  Dnes už notoricky známé podklady vznikly během jeho společné práce s atlantskou hvězdou a otcem scény Gucci Manem. „Gucci ze mě udělal někoho, všem mě představil. Všem hned říkal: tenhle kluk nepije, nefetuje, nekouří, podívejte se na něj! Trochu mě to štvalo, ale pro Gucciho to bylo něco, co může lidem hustit do hlavy. A lidi cení, když jste originální osobnost, když si stojíte na svým,“ vypráví Zay v dokumentu o jednom z nejznámějších rapperů, proslaveném celkem divokým životním stylem. Trap je nejsilnějším proudem v současné populární hudbě, suverénně bourá hitparády a Zaytoven je dnes jedním z nejžádanějších beatmakerů, produkuje alba rapperů, od Gucci Manea přes Migos po Futurea. Charakteristický je podle těch, kteří ho znají nejlépe, svou hrou na klávesy – dodneška na ně chodívá doprovázet sbor v místním kostele.

 • Kosmetika, která bělí kůži, se po světě prodává čím dál víc, přesto, že je zdraví nebezpečná

  24. duben 2018
  Kosmetika, která bělí kůži, se po světě prodává čím dál víc, přesto, že je zdraví nebezpečná

  Kosmetika, která redukuje množství melaninu v kůži, často obsahuje rizikové látky jako rtuť, hydrochinon nebo kortikoidy.

  Globální trh se zesvětlovači přesto momentálně dosahuje hodnoty 4,8 miliardy dolarů ročně a měl by vzrůst na 8,9 miliardy do roku 2027, podpořen růstem střední třídy ve východní Asii. Podle průzkumů Světové zdravotnické organizace si kůži zesvětluje 40 % Číňanek, 61 % žen v Indii a 77 % v Nigérii. Nepoužívají jen krémy a tělové peelingy, ale i farmaka a injekce. Z průzkumů vědeckých studií vyplývá, že lidé se světlou pletí mají podle vyjádření respondentů více možností při navazování vztahů nebo při hledání práce. Spotřebu bělicí kosmetiky má tedy na svědomí psychologický aspekt rasismu. Britský Guardian informuje o tom, že na trhu v jižním Londýně je k dostání výběr podomácku vyráběných přípravků, prodeji bělicích produktů se ale věnují i etablované značky jako L’Oreal nebo Unilever.

 • V městečku na Novém Zélandu zavedli v kině dress code. Lidé jim na filmy chodili v pyžamu

  24. duben 2018
  Kino

  Ve dvanáctitisícovém městečku Hawera na Severním ostrově Nového Zélandu se objevil zajímavý trend. 

  Ve facebookovém příspěvku žádají diváky, aby nechodili na promítání v nočním prádle: „Upozorňujeme v přátelském duchu, že jsme zavedli v našem kině dress code. Je to opravdu jednoduché. Stačí se slušně obléct, vzít si čisté boty a jste vítáni. Prosíme, žádná pyžama, župany, špinavé holínky ani zvířecí overaly, bez ohledu na to, jak roztomilé se mohou zdát.“ Iniciativa biografu zaznamenala na internetu takový ohlas, že si toho všimnul i deník The Guardian, virální potenciál byl tak aktivován. Ten šokoval i autory příkazu dodržovat dress code. Některé komentáře v diskuzi schvalují záměr kina s tím, že by se jím měla inspirovat i jiná místa, jako třeba supermarket. Jiní kritizují kino za to, že nemá právo svým návštěvníkům mluvit do tak osobních věcí, jakou je styl oblékání. V Hawera Cinemas mají ale jasno. Noční prádlo zkrátka není ten typ vibeu, který by chtěli ve svých prostorách podporovat. Kluby a restaurace mají svoje dress cody odjakživa a nikomu to nevadí, tak proč ne kina, tvrdí provozovatelé.

 • Učit mopse hajlovat je trestný čin, rozhodl britský soud. Majitel musí zaplatit 800 liber

  24. duben 2018
  Mops - pes

  Mopsík jménem Buddha pozorně sleduje Hitlerův projev a pak poslušně odpoví zvednutou packou na nacistický pozdrav. Stačí na něj zavolat „Gas the Jews“ a probudí se i z nejhlubšího spánku. Takový je obsah videa, které už řadu měsíců zaměstnává britské soudy a média.

  Klip třicetiletého Marka Meechana měl na YouTube víc než tři miliony zhlédnutí. Soud nyní rozhodl, že Meechan spáchal zločin z nenávisti a musí zaplatit pokutu ve výši 800 liber, uvádí BBC. Soudce svůj rozsudek odůvodnil tím, že video je vysoce urážlivé a obsahuje nebezpečný antisemitský a rasistický materiál. Meechan během celého procesu argumentoval svobodou projevu a především tím, že vše mínil jen jako vtip, kterým chtěl naštvat svou přítelkyni, majitelku malého Buddhy. Podle Meechana jde o nebezpečný precedent, protože soud ignoroval kontext vzniku videa. Meechana podporovala u soudu řada lidí včetně představitele krajně pravicové skupiny English Defence League Tommyho Robinsona. Zastal se ho i populární komik Ricky Gervais, který na svém twitteru napsal: „Muž byl britským soudem odsouzen za vtip považovaný za ‚vysoce urážlivý‘. Pokud nevěříte v právo člověka říkat věci, které mohou být považovány za ‚vysoce urážlivé‘, nevěříte ve svobodu projevu.“ 

 • V roce 2048 bude na Zemi víc robotů než lidí a někteří z nich budou cítit emoce, tvrdí futurolog

  24. duben 2018
  Robot – roboti

  Na Zemi bude do 30 let více robotů než lidí. Tvrdí to alespoň futurolog Ian Pearson. Své předpoklady zakládá na výpočtech, podle kterých množství robotů bude v následujících letech každoročně stoupat o 20 procent.

  „Pokud započítáme i zrychlení trhu, mohlo by se tak stát už v roce 2033. Do roku 2028 už budou někteří z těchto robotů cítit opravdové emoce,“ říká Pearson ve své studii. Server Dazed, který o studii píše, je k jeho tvrzením skeptický. Upozorňuje však, že podle serveru Business Insider má Pearson 85procentní úspěšnost v předvídání technologických trendů. Dazed zároveň uvádí, že studie byla hrazena britskou streamovací službou NOW TV a má pravděpodobně vygenerovat publicitu k nové sezóně seriálu Westworld.

 • Dvanáctiletý Australan se pohádal s mámou, pak s její kreditkou odletěl na Bali

  23. duben 2018
  Kluk - chlapec - pláž - ananas

  Pas získal malý Australan lstí od babičky, rodičům řekl, že jede na koloběžce do školy, místo toho ale zamířil na místní železniční stanici, vlakem na letiště a pak na ostrov Bali.

  Letenku i pobyt v hotelu zaplatil matčinou kreditkou. Dotazován byl pouze jednou, na letišti v Perthu, píše Guardian. „Chtěli po mně studentskou kartičku a pas, aby si ověřili, že už mi bylo dvanáct. Bylo to super, chtěl jsem nějaké dobrodružství,“ řekl chlapec, který si dopředu zjistil, že na konkrétní cestu nic jiného než studentskou kartičku a pas nepotřebuje. Na Bali se ubytoval v tříhvězdičkovém All Seasons Hotelu a personálu řekl, že čeká na příjezd starší sestry. Rodinu informovala o chlapcově zmizení škola. Když matka zjistila, kde je, zaletěla si pro něj, píše web Mashable. „Nemá rád slovo ne,“ okomentovala kuriózní událost pro média. „Neexistují slova pro to, co jsme cítili, když jsme zjistili, že odcestoval za moře,“ postěžovala si.

 • Architekti píšou dopisy primátorce. V Praze začíná výstava Letters to the Mayor

  23. duben 2018
  Letters to the Mayor: Prague

  V Praze začíná Letters to the Mayor, mezinárodní projekt, který vystavuje dopisy lokálních architektů vedoucím jejich měst.

  Výstava dopisů starostovi oběhla už více než desítku měst, například Atény, Buenos Aires, Lisabon, Mexico, Sao Paulo a New York, kde měla výstava v roce 2014 svou první zastávku. Součástí výstav jsou i diskuze s architekty, starostou a veřejností. Pražská výstava začíná v pondělí 23. dubna v Norma space, která už dva roky pořádá diskuze s veřejností, workshopy a přednášky o architektuře a urbanismu. Norma space kulturně oživuje Podskalí, kde sídlí, a zároveň se snaží o vytvoření mezinárodní sítě galerií, které jsou programově spřízněny. Dopisy během vernisáže převezme pražská primátorka Adriana Krnáčová. Architekti v nich zhodnotí minulou i současnou podobu Prahy, a to právě v době před volbami. Jak píše ArtMap, projekt má podpořit diskuzi o pozici architekta v městském plánování a na mezinárodní úrovni. V diskuzích se autoři dopisů pokusí nabídnout scénáře a vize vývoje města. Diskuze, promítání a koncerty budou probíhat i v květnu. Zakončení výstavy bude 29. května v (A)Void Floating Gallery.