Já vařím, pečuji, miluji a ty ležíš na gauči. Co je to rovnováha ve vztahu a jak a proč ji hledat?

21. září 2021

„O rovnováhu ve vztahu je dobré usilovat, je spojena se spokojeností a svobodou, je to pro vztah zásadní,“ říká pro Balanc psycholožka a psychoterapeutka Věra Zika. Možná to zažíváte ve vlastním vztahu, máte pocit, že dáváte víc. Plánujete společný čas, uklízíte, těšíte se na druhého, který se ve vztahu veze. Ke spokojenosti v partnerství ale patří rovnováha i svoboda. O věcech, které nám nevyhovují, se můžeme naučit komunikovat a zažívat tak lepší vztahy a být spokojenější.

„Jsme hodně ovlivněni výchovou a kulturou, spoustě lidem tyto role nevyhovují.“ Péči vyžadujeme nejen navzájem, ale potřebuje ji i náš vztah. Je pro nás společný, tvoříme ho oba. Péče může být i něco, co druhému nutím, čím ho kontroluji.

Pro striktní zákazy a příkaz není podle Věry Ziky ve zdravém vztahu místo. Je možné se domluvit, že některé věci zajišťuje jen jeden z partnerů. Musí to být ale domluva otevřená a vzájemně přijatelná. Také je dobré mít na paměti, že naše potřeby ve vztahu se v čase mění, a můžeme se proto čas od času k těmto tématům vracet.

Čtěte také

„Komunikace ve vztahu je těžká, ale je potřeba.“ Věra Zika uvádí příklad manželky, která dělala práce na domě. Připadala si kvůli tomu špatně, že ubírá svému manželovi pocit důležitosti v této oblasti. Došli k tomu, že jim to tak vyhovuje. Když manžel nedotáhne kapající kohoutek, neznamená to, že není správný muž.

Vše je o dohodě, individuálních potřebách a přáních. Když ale budeme některé činnosti dělat za partnera, můžeme ho zabrzdit, nikdy se je pak nenaučí. Nebo si ani nevšimne, že je třeba je dělat, i když je plně kompetentní.

Poslechněte si celý rozhovor o hledání rovnováhy ve vztahu, svobodě, péči a kontrole.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.