Jágra straší zdraví a přímý sestup, fanoušky zase předražená Sparta

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaromír Jágr

Polovina září přináší nejen slunný podzim, ale také extázi hokejovým fanouškům. Startuje další sezona hokejové extraligy, tentokrát prosluněná návratem Jaromíra Jágra na led nejvyšší soutěže. Nad vším se ale vznáší stín přímého sestupu i soudní tahanice, která dokonce zakázala hrát nejlepším českým juniorům.

Dříve značka prestiže a vítězství, poslední dobou spíše otloukánek. Fotbalová i hokejová Sparta mají hodně společného. Utrácení za nové hráče, sázka na zahraniční trenéry, ale i nejnáročnější fanoušci v republice. V případě sparťanů s hokejkami a na bruslích po letní pauze nemohou očekávat nic jiného než útok na titul. Nový majitel dosadil do čela elitního českého klubu Barboru Snopkovou-Haberovou a zahájil hráčskou i finanční infuzi. 

V Praze tak vyrostl kolos srovnatelný s třineckým obhájcem titulu či brněnskou Kometou. „Uvidíme, jak to bude vypadat, protože i loni na začátku sezony Sparta odstartovala výborně, hrála takový úporný, pragmatický hokej, nakonec ale přišla série dlouhodobého bodového výpadku,“ připomíná Vojta Ondráček.

HC Bílí Tygři Liberec vs. Sparta Praha (ilustrační foto)

I ty nejambicióznější kluby se ale ocitají ve stínu hokejové události číslo jedna v podobě návratu Jaromíra Jágra na led nejvyšší soutěže. Sedmačtyřicetiletý bard dotáhl na jaře své Kladno zpět do extraligy a má před sebou jediný cíl – udržet středočeský klub mezi domácí elitou.

„Jaromír Jágr je samozřejmě fenomén. I ta jeho přítomnost na ledě, i když nebude sbírat třeba 5 bodů za zápas, bude silná. Stačí si vzpomenout, co předvedl v baráži,“ říká Ondráček. Hrozbou je ale zbrusu nové pravidlo, které nahradilo ošemetnou baráž přímým sestupem posledního týmu tabulky do první ligy. A výsledky z přípravných zápasů, menší rozpočet i Jágrovo zdraví nenaznačují, že by fanoušky kladenských rytířů mělo během sezony čekat klidné spaní.

Mnohem větší starosti ale má svazové vedení českého hokeje. Jarní rozhodnutí vyřadit týmy ze Vsetína, Havířova a Přerova z nejvyšší juniorské soutěže má soudní dohru. Nejvyšší pražský soud dokonce zakázal zahájit novou sezonu bez těchto týmů. Vedení českého hokeje ale zákaz obešlo založením nové soutěže.

Jak pomohla někdejší pravá ruka Davida Ratha vytvořit sparťanský hokejový kolos? Je Jaromír Jágr lepší hráč, nebo manažer? Jakou právnickou kličku udělal hokejový svaz proti soudnímu příkazu? A proč se v Teheránu upálila fotbalová fanynka? Poslechněte si aktuální Tribunu.