Jak se smířit s bipolární poruchou a žít dál s nadhledem? Poslechněte si audiodokument Ona

2. únor 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Silvie, hlavní protagonistka rozhlasového dokumentu s názvem Ona

Silvie trpí bipolární poruchou. Nemocí, která může mít bez správné medikace fatální následky. Zároveň ale zpívá, pracuje jako peer konzultantka, přednáší, maluje, sbírá přírodní artefakty a je s ní hrozná sranda. Doporučil mi ji kamarád, s tím, že se o svých psychických problémech nebojí mluvit, a dokonce o nich veřejně přednáší. Prostě ideální materiál pro rozhlasový dokument.

Poprvé jsme se potkaly loni v zimě. Moc jsem toho o Silvii nevěděla. Snad jen to, že zpívá a je přibližně stejně stará jako já. Takže něco přes dvacet. Dokonce na náš první sraz přišla včas, což mě příjemně překvapilo. Když jsme tak naproti sobě seděly s pivem v ruce, sama jsem ještě moc netušila, co mám v plánu. Navíc jsem nikdy předtím žádný dokument netočila, takže jsem si ani nebyla jistá, co od sebe očekávat. Chtěla jsem hlavně ukázat světu, že život s psychickou nemocí sice někdy není procházka růžovou zahradou, ale i tak stojí za to.

Silvie, protagonistka rozhlasového dokumentu Ona

I mně jednou za čas v hlavě něco dojde, asi ten všemi oblíbený hormon štěstí, a já se točím v nekončícím kruhu nesmyslných černočerných myšlenek a pro mě životně důležitých filozofických otázek, které chci za každou cenu vyřešit, i když to nejde. A protože to prostě nejde, nevidím v tu chvíli smysl vůbec v ničem. Všechno je nesmysl. Všechno je k ničemu. Všechno je nic. Co mě ale vždycky drží „při životě“, je moje racionální já, které si vzpomíná, jak mě život jindy hrozně baví, a které ví, že to zase bude dobrý. A přesně proto mě zajímalo, jak to má někdo jiný. Někdo, jehož diagnóza je vážnější než ta moje, a přesto to všechno zvládá.

Jak si Silvie dokáže udržet nabitý životní program a smysl pro humor i přes obtížnou diagnózu? A jak se staví ke stigmatu, kterému často čelí lidé s duševní chorobou? Poslechněte si nejnovější autorský audiodokument z cyklu DokuVlna.

Autor: Aneta Rybová
Dramaturgie: Brit Jensen
Zvuk: Roman Špála

Aneta Rybová (* 1994) je čerstvá absolventka oboru mediální studia a žurnalistika na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Audiodokument Ona vznikl původně jako bakalářský projekt, na kterém od počátku spolupracovala s dramaturgyní Brit Jensen. Během studií se Aneta stala členkou brněnského komunitního Radia R, kde stále působí. Kromě médií studovala také sociální antropologii. Do budoucna by se chtěla i dál věnovat dokumentaristice a také destigmatizaci psychických onemocnění.

autoři: Aneta Rybová , Brit Jensen
Spustit audio

Související