Jak si pamatovat jména, data a slovíčka? Mistr paměti Jakub Pok radí, jak na to

29. únor 2024

Jak si zapamatovat 100 slovíček za hodinu nebo latinské názvy? S Jakubem Pokem, autorem knihy Dokonalá paměť a zakladatelem Školy paměti jsme ve Studovně probrali efektivní techniky, které se hodí při učení. Jak funguje naše paměť a jak ji trénovat?

„Naše paměť si pamatuje lépe obrazy než obyčejná slova,“ uvádí Jakub Pok jeden z hlavních principů zapamatování si čísel nebo slov a jmen, která jsou pro mozek neuchopitelná. „Paměť velmi dobře slyší i na příběhy. Jedna z krátkých paměťových technik a zásad je systém spojování. Udělat si z těch pojmů nějaký příběh,“ říká a v rozhovoru uvádí i konkrétní příklad s literárními díly a jejich autory.

„Obrovské množství informací se dá uložit do příběhů nebo paměťové cesty, která může mít těch děl i několik tisíc,“ vysvětluje. Proč bychom měli paměť podle Jakuba Poka trénovat? „Člověk, který má dobrou paměť vytrénovanou třeba na historii nebo zeměpis, se rychleji naučí například jazyk nebo naopak,“ míní Pok.

Jak si zapamatovat autory děl nebo pojmy z medicíny a paragrafy? Pusťte si Studovnu o paměti s Jakubem Pokem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.