Jak uplatnit diplom ze společenských věd? Najděte si zaměření, které nikdo jiný nemá

23. únor 2016

Stálým tématem diskuzí bakalářských studentů na fakultách zkoumajících sociální nebo humanitní vědy, filozofii nebo sociologii je jejich vlastní zaměstnatelnost. Existují dvě možné cesty, jak zvýšit své šance: soustředit se na získání širokého přehledu ve studovaném oboru, nebo se specializovat na úzce vymezené téma – čím méně odborníků se v tomto tématu pohybuje, tím cennější vaše vědomosti budou.

„Vybrat si takové téma záleží na zájmu, protože je to hodně specializované. Člověk musí hodně hledat, hodně se o to zajímat. Na druhou stranu tím eliminuje velkou část konkurence, jelikož je v podstatě jediný, kdo to do hloubky zkoumá,“ říká Bohumil Doboš, doktorand z fakulty sociálních věd, který se věnuje astropolitice.

K astropolitice se dostal v kurzu geopolitiky, kdy byla tomuto tématu věnována jedna přednáška. „Což je asi tak všechno, co se k tomu dá zjistit v českém akademickém prostředí. Víc se tomu nikdo u nás moc nevěnuje, až na pár publikací, které vytvořili kolegové z Brna,“ dodává. Ačkoli zatím míří spíš do akademické sféry, využití své specializace vidí například v administrativním centru evropského navigačního systému Galileo v Praze, v Evropské kosmické agentuře, případně i v bezpečnostních složkách. Prozatím se ale Bohumil bude věnovat například vlastnímu kurzu o astropolitice, který připravuje pro studující politology.

Podle Bohumila Doboše je zaměstnatelnost studentů sociálních věd podceňovaná. Ačkoli nemají přesné zaměření, jsou mnohem flexibilnější a uplatnění mají velice široké. Část studentů využije v zaměstnání své faktické znalosti, části může být značně přínosná činnost v mimoškolních aktivitách, která v nich rozvíjí další schopnosti. „Kdo to zaměření na určité téma mít nechce, tak se bude svým oborem zabývat víc povrchně, ale získá širší přehled. Úzká specializace není k získání zaměstnání nutně potřeba, jde o to, získat schopnosti z kritického myšlení, práce se zdroji, které pak uplatní v profesním životě.“

autor: nol
Spustit audio