Jak zní, když vás hudba zmlátí? Startér chválí multitalentovaného rappera BoLse

7. leden 2020

Po novém roce se vracíme s hitparádou neobjevených. Snad vám není moc líto, že jste nemohli hodnotit demáče našich porotců, teď se můžete zase vyřádit. Do jedenáctého kola jsme nasadili hned tři novinky.

První z nich přišla od producenta Stanislava Lagy, který evidentně hudbu už nějakou dobu dělá, ovšem teď představuje svůj nový zvuk pod pseudonymem Sarin Sue. V únoru loňského roku vydal své první EP Her Oldest Sun a z něj do Startéru vybral track I Miss a Hell. Jestli vám připadá, že Sarin Sue používá generátor názvů, nejste vlastně tak daleko od pravdy. Jeho elektronická hudba stojí na vokálních samplech, které dokola opakují těžko srozumitelné věty a zní trochu jako zvláštní zaklínadla. Přidejte k tomu smyčky beatů s vysokým bpm, inspiraci ranými Massive Attack, ale i trancem a máte Sarin Sue. Ve své inspiraci elektronikou z devadesátek bude možná tahle věc znít trochu legračně, naivně, zároveň je však třeba dodat, že v současnosti vlastně Sarin Sue přináší dost originální zvuk. 

The Deep Six, tedy kytarista a zpěvák Michal, basák Vojtěch a bubeník Aleš, mají rádi stoner rock a hudbu 60. a 70. let. V tracku Silent Wraith jejich oblíbené vlivy ale možná nebudou dost slyšet. Někomu by tenhle song mohl připomínat spíš devadesátkovou reklamu na minerálku. Prodávala by se dobře, což o to! Bezstarostná nálada a navíc pískání, které z každého songu udělá tzv. earworm, byť třeba nevyžádaný. Stejně nám Silent Wraith připadá trochu vyprázdněný. Možná to chtělo špinavější produkci. Tomuhle tracku místy chybí bezprostřednost, přesto tušíme, že si své fanoušky najde.

Nejvíc nás potěšila novinka od staré známé firmy, Matěje Dvořáka, který si jinak říká BoLs. Song od něj máme ve Startéru už potřetí. Pokaždé nás překvapil svou všestranností, má v sobě trochu Sufjana Stevense, ale i Tylera, The Creatora. Na sklonku roku vydal desku Box a z ní nám poslal zavírák Patent, což je agresivně živoucí záležitost, ve které dříme něco od Sophie, ale i Death Grips. Zní to, jako kdyby vás někdo mlátil. A to máme ve Startéru rádi.

Kdo ještě potěšil porotu ve složení Emma Smetana, Sára Vondrášková, Dominik Zezula? Kdo naštval moderátory Jonáše Zbořila a Kubu Kaifosze? Poslechněte si poslední vydání hitparády neobjevených, zahlasujte pro své favority nebo pošlete vlastní pecku na adresu starter@rozhlas.cz.

autoři: Jonáš Zbořil , Jakub Kaifosz
Spustit audio