Jan Sokol: Média by se neměla přizpůsobovat tomu nejbanálnějšímu

8. červen 2016

„Média by se měla trochu víc snažit nasazovat laťku toho, co se může a nemůže. Tendence přizpůsobovat se tomu nejsprostšímu a nejbanálnějšímu je dle mého názoru chyba. V téhle oblasti bych byl moc rád, kdyby na sebe novináři kladli trochu vyšší nároky,“ říká filozof Jan Sokol.

„A druhá věc je, že novináři musí mít paměť. Celá demokracie je založená na tom, že se pamatuje, co bylo. A běžný člověk si nemůže pamatovat, co která politická strana slíbila nebo co udělala před třemi, pěti lety. A když tohle nepřipomínají novináři, tak přirozeně vznikne všeobecný pocit, že co bylo před měsícem, dnes už není a neplatí,“ připomíná Jan Sokol druhý úkol, kterému by se dle jeho názoru dnešní média měla věnovat s větší svědomitostí.

Filozof, vysokoškolský pedagog, překladatel a publicista patří k nejaktivnějším přispěvatelům do internetové encyklopedie Wikipedie. Proč? „Kdysi jsem si všiml, že studenti při zkouškách nebo v textech často opakovali ty samé chyby. Jednoho z nich jsem se tedy zeptal, kde danou informaci našel, a on mi řekl, že si ji takzvaně vygůglil. Když jsem si pak dané téma dal do vyhledávače, našel jsem na internetové encyklopedii Wikipedie právě tuto informaci a uvědomil jsem si, jak důležitý nástroj tahle encyklopedie může být a jak velkou zodpovědnost vlastně mají ti, kteří ji tvoří,“ vysvětluje Jan Sokol.

V rozhovoru se dozvíte i to, zda Jan Sokol lituje, že se nestal prezidentem, a proč je dle jeho názoru pohled mnohých lidí na politiku nerealistický.

Spustit audio