Je horší být gay v ragby týmu nebo chudá fotbalistka z Kyjeva? To řeší filmy na festivalu Jeden svět

Z filmu Home Games (Domácí zápas)
Z filmu Home Games (Domácí zápas)

Jak sport může zásadně pomáhat lidem čelícím diskriminaci nebo tragické životní situaci, se mohli diváci přesvědčit na 21. ročníku festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Snímky Tackling Life a Home Games odhalují nejen v něčem lehce bizarní svět gay ragbistů, ale také pro české fotbalisty těžko představitelnou bídu, v jejímž marastu přežívá jedna z nejtalentovanějších fotbalistek Ukrajiny.  

Bruisers jsou nejen prvním gay ragby týmem v Berlíně, ale především možností sportovat bez ohledu na výkonnost. Místní hráči nejsou žádnými bývalými profesionály, kteří se po coming outu společně sdružují v komfortní zóně homogenního kolektivu. Naopak gayové se tomuto fyzicky i takticky extrémně náročnému sportu teprve učí. Jak takový klub funguje, zachytil ve filmu Tackling Life (Utkání se životem) německý režisér Johannes List. Například jeden z hlavních protagonistů příběhu Nico, kterému podle jeho slov hraní v týmu zabránilo sáhnout si v nejtěžších životních chvílích na život, se pravidla ohledně agresivního bušení pěstmi do soupeře očividně učí až v samotném zápase.

Ale i zdánlivě dokonalý příklad inkluze prostřednictvím kolektivního sportu může mít trhliny. I když součástí týmu jsou i heterosexuálové, jeden dokonce přijatý na žádost jeho manželky, případ přijímání transsexuála Su do řad zpocených ragbistů ukázal, že i absolutní inkluze má své exkluzivní momenty.

Snímek postavený jako portrét několika vybraných protagonistů se dotýká ve sportu hodně choulostivého tématu. Jaké je místo pro homosexuály v jednom z nejtvrdších a nejmužnějších sportů, jako je ragby?

Zcela jiné problémy než ragbisté v Berlíně řeší devatenáctiletá Alina v ukrajinském Kyjevě. Pro hlavní postavu filmu Home Games (Domácí zápas) sport není pouhou volnočasovou kratochvílí, ale naopak jedinou šancí, jak se vyrvat z marastu těžko popsatelné bídy kyjevského panelákového sídliště. Režisérka snímku Alisa Kovalenko zachytila její život v momentě, kdy místo vysněné pozvánky do ukrajinské reprezentace musí řešit smrt vlastní matky a nutnost postarat se o své dva výrazně mladší sourozence. A to bez sociálních dávek, které za ně pobírá a následně utápí v alkoholu jejich otec.

Z filmu Tackling Life (Utkání se životem)

„Režisérka ale říkala, že dívek z podobně otřesných podmínek bylo v tom kyjevském týmu mnohem více,“ připomíná Vojta Ondráček. Kovalenko ale nakonec opustila původně zamýšlený formát roztříštěné mozaiky několika různých osudů, které spojuje láska k fotbalu, a divákům předložila silný a strhující boj mladé Aliny. Její zoufalou situaci palčivě zobrazuje i prodej obnošených kopaček pouličnímu prodejci.

Je horší být gay ragbistou v Berlíně nebo chudou fotbalistkou v ukrajinském Kyjevě? Začíná cyklistická sezona, jak se start podařil českému závodníkovi Zdeňku Štybarovi? A proč Vojta Jírovec fandí kolumbijským cyklistům? Poslechněte si aktuální Tribunu!