Je jedno, kde platíte nájem, důležitá je představivost, říká estonská pětice Holy Motors

Holy Motors

Estonská pětice Holy Motors v letošním roce debutovala albem Slow Sundown, ze kterého ve studiu Radia Wave zahrála čtyři písně. Náladou seriálu Twin Peaks ovlivněný kvintet ve složení tři kytary, bicí a zpěv ve své tvorbě kombinuje špinavější podobu shoegazeu se surfovými kytarami, ozvěnami country a všudypřítomnou melancholií.

„U psaní písní je důležitější představivost než to, kde platíte nájem,“ odpovídají Holy Motors na otázku, jestli nepřemýšleli o přestěhování z Estonska do zahraničí, kde jsou už teď více známí než v rodném Pobaltí. Může za to debutová deska Slow Sundown, kterou nahráli během pěti dnů, aniž by předtím měli všechny písně vůbec dokončené. „Improvizace vycházela z faktu, že jsme v podstatě žádnou skladbu neměli úplně hotovou. V našich písních je vždycky něco pohyblivého, ostatně dneska jsme je hráli taky trochu jinak než na desce, agresivněji.“

Holy Motors začínali jako kapela bez názvu. Jedno z prvních vystoupení například odehráli v kině před promítáním filmu Jima Jarmusche – bez kontaktu s publikem, beze jména. Co má současný název kapely společného se stejnojmenným snímkem francouzského režiséra Leose Caraxe? „Nejdřív jsme si začali říkat Heavenly Motors, protože Holy Motors byl ještě hodně čerstvý film a neměli jsme odvahu na to, pojmenovat se stejně. To přišlo až později. Vymýšlet čemukoliv názvy je hrozně nevděčná práce,“ shoduje se pětice.

Proč někteří členové Holy Motors dosud z oblíbeného seriálu Twin Peaks viděli z nové série jen osmý díl? A které názvy kapel jim připadají opravdu hloupé? Poslechněte si celý rozhovor i se čtyřmi písněmi, které estonská pětice zahrála ve studiu!

Holy Motors