Je Kanye West spíš John Lennon, nebo Platón? Co si myslí o jeho filozofickém traktátu odborníci

4. květen 2018

Filozofická kniha psaná ve tweetech? Velkolepými plány Kanye West nikdy nešetřil a své jedenáctiměsíční internetové mlčení prolomil stylově. Čtyřicetiletý rapper nyní zveřejňuje na Twitteru krátká zamyšlení. Vše je zřejmě součástí propagace jeho nové kolekce oblečení a možná další desky, o které se ale zatím jen spekuluje. Jak jeho filozofické ambice hodnotí akademici a novináři zabývající se populární kulturou, filozofií a literaturou?

„Někteří lidé jsou uvěznění v existujícím vědomí, jiní si své vědomí mohou nastavit a smysluplněji ho využít,“ dozvíme se z jednoho tweetu. Kanye West je chvíli existencionalista, pak zase zkouší úvahy o fotografii ze Světlé komory Rolanda Barthese a zvažované jméno jeho díla Break the Simulation možná odkazuje na postmoderní teorie reality od francouzského filozofa Jeana Baudrillarda. Nebo si snad Kanye jenom po letech pustil Matrix, kde Neo v úvodu filmu vytáhne knihu s nápisem „simulace“? Těžko říct.

„Kanye West se vztahuje k reprezentacím kolektivní identity, mluví o hodnotách, spolupráci s neziskovými organizacemi, podporuje šíření lásky a vzájemného snažení. Na chvíli se vymyká z rétoriky individuálního úspěchu člověka a stává se Johnem Lennonem twitterového obsahu,“ nabízí svou interpretaci teoretička Andrea Průchová z platformy Fresh Eye. „Tohle vykřikovali hippies a žádný Twitter nepotřebovali, a přitom se to šířilo docela vydatně,“ říká Petr A. Bílek, literární vědec a historik z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. „Je ovšem vidět, že asi dvě nebo tři minuty přemýšlel, než to napsal.“

Průchová upozorňuje na to, že aktuální projekt Kanye Westa je především důmyslná reklamní kampaň na jeho kolekci oblečení. „Snaží se ji ukázat v autonomní, přeznačkované a znovu omytizované formě – všichni kreativní jedinci se v ní mohou najít.“ Podle Průchové rapper vedle toho vypouští na Twitteru především totální ideologické zmatení, protože se vzápětí přihlásí k Donaldu Trumpovi: „Nemůžeme si u Kanye být jistí, nakolik stabilní je jeho ideologická orientace. Soudě podle toho, jak fluidně proplouvá spektrem politických názorů.“

Jde vůbec na Twitteru sepsat nějakou filozofickou knihu nebo román? „Já si myslím, že je to naprostá pitomost a mediální humbuk. Psát knihu na Twitteru, to je něco podobného, jako když máte tupou rybičku a hlásíte do světa, že budete vyřezávat betlém,“ říká Petr A. Bílek. Šéfredaktor stanice Vltava Petr Fischer má jiný názor: „Proč by to nešlo? Spousta filozofických knížek vyšla ve formě aforismů, velkou část antické filozofie máme ve zlomcích a co jiného je takový aforismus než vlastně tweet.“ Průchová poukazuje na to, že například Společnost spektáklu od Guy Deborda je psaná v útržkovitých myšlenkách. „Zatím jsou ale Westovy tweety na úrovni sebraných moudrostí světa, o nic strukturovaného nejde,“ uzavírá Fischer.

Proč Kanye West podporuje někoho jako Charlie Kirk, který dělá seznamy levicových intelektuálů vyučujících na amerických univerzitách? Není to v rozporu s Westovou možnou filozofickou dráhou? Jak se čte „tweetová“ kniha od malíře Vladimíra Kokolii? A jak moc si někdo jako Kanye West protiřečí, když radí, že máme místo vydělávání peněz trávit čas s přáteli? Poslechněte si celou anketu.

autor: Miloš Hroch
Spustit audio