Je na to jen jeden pokus, říká architekt Tesař. Stavba vlastního domu je životní investice. A měla by vyjít

4. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rodinný dům v Karasech nad rybníkem navazující na bývalou stáj venkovské usedlosti od Jana Tesaře a Jána Stempela

Jan Tesař spolu s kolegou Jánem Stempelem rodinné domy projektují. A vydali už třetí díl knihy 99 domů. Tam se dá najít to nejlepší z českého rodinného stavění.

„Mně se v našem domě nejvíc líbí lednička, protože je v ní hodně jídla,“ říká jeden z obyvatelů rodinného domku v Mníšku pod Brdy. Je mu šest let – a tohle je jeho důvod, proč má rád jejich dům. Dobře se tady žije i celé jeho rodině. Ovšem co všechno obnáší cesta k vlastnímu domu? Kolik potřebuje člověk peněz? A podle čeho si vybrat architekta?

O stavbě rodinného domu jsme mluvili na návštěvě v Mníšku pod Brdy – majitelé přemýšleli o tom, co by udělali příště jinak a co by naopak udělali zase úplně stejně. A také o spolupráci s architekty Janem Tesařem a Jánem Stempelem

Rodinný dům v Mníšku pod Brdy od Jana Tesaře a Jana Stempla

Hostem Bourání byl pak právě Jan Tesař. „Architekt musí pochopit, pro koho dům dělá,“ říká – nesmí si navrhovat dům pro sebe. V jejich ateliéru na to mají svoji metodu, obyvatelé budoucího domu musí napsat, co všechno by dům měl mít. Každý zvlášť, takže někdy se zjistí, že jeden z manželů by nejradši žil ve vile Tugendhat, a druhý v biedermeieru. „Hledáme vždycky nějakou atmosféru, kde by se mohli potkat,“ říká Jan Tesař, „dobrý dům musí být konsenzus.“

A jaký dům je dobrý? Funkční dispozice, propojení vnitřku s vnějškem, materiálová jednoduchost. „Tyhle principy se nezměnily už sto let,“ říká Jan Tesař; jak připomínal, projektoval podle nich už klasik moderny Mies van der Rohe. Vývoj tu ale přece jen je, v poslední době chtějí investoři, aby byl dům ekologičtější a úspornější na provoz. Proto sází na nové technologie, pořizují si tepelná čerpadla, kořenové čistírny, recyklují dešťovou vodu. „Dnes je to už skoro standard,“ říká architekt.

Rodinné domy ovšem nejde posuzovat jen podle toho, jak se tam cítí jejich obyvatelé. V zázemí velkých měst, hlavně Prahy, vytváří rozlehlou kobercovou zástavbu, zaplavují pole kolem obcí. „Kdyby měl každý rodinný dům, krajině by to kompletně ublížilo,“ říká Jan Tesař. Mluvili jsme i o problematických stránkách věci: zastavování krajiny, pokažený charakter obcí, vysoké zdi kolem ulic. „Co je za plotem, mě nezajímá,“ tenhle postoj prý vyjadřuje hodně současných domů.

A na závěr dobrá zpráva pro všechny, kdo si rodinný dům nemohou nebo nechtějí dovolit. Jsou tu i jiné volby, možná odpovědnější k životnímu prostředí, možná i pohodlnější. „Kdo doma netráví moc času, je hodně aktivní pracovně, rozváží děti na koníčky, nechce být závislý na autě, pro toho je byt ve městě lepší,“ říká Jan Tesař, obyvatel věžáku nedaleko centra Prahy.

Pusťte si celý rozhovor s architektem Janem Tesařem o stavění rodinných domů.

Spustit audio