Je normální stydět se za lásku? Louis v nové knize řeší vztahy s otcem, kterého zničila chudoba

18. listopad 2021
Liberatura

„Nebojím se, že se budu opakovat, protože to, co píšu, nemá vyhovět nárokům literatury, ale nárokům nezbytnosti, naléhavosti, ohně,“ píše spisovatel Édouard Louis v knize Kdo zabil mého otce. Louis před několika lety vyvolal literární senzaci svou knihou Skoncovat s Eddym B., ve které líčil vyrůstání na nejchudší periferii Francie. Teď se do světa své první knihy vrací. Neřekl totiž všechno.

„Vrací se pořád ke stejným událostem, ale snaží se do nich proniknout ještě odjinud. Snaží se je pochopit. Snaží se je neošidit, nesfouknout je jen jedním úhlem pohledu,“ vysvětluje překladatelka Sára Vybíralová, o co jde v útlé knížce, jejíž čtení vám zabere jen hodinu a půl, ale zážitky z ní přetrvají ještě hodně dlouho.

Édouard Louis ve své první knize líčil, jaké to je vyrůstat na vesnici, kde je jen továrna a bar. Kde žijí lidi, na které všichni zapomněli. V centru vyprávění byl mimo jiné komplikovaný vztah s otcem, který těžce nesl, že jeho syn je homosexuál.

Kniha Édouarda Louise Kdo zabil mého otce

Právě vztah s otcem je to, co chce Louis v nové knize převyprávět znovu. Rozebírá prchavé okamžiky vzájemného porozumění, nasvěcuje situace, ve kterých jinak mlčenlivý otec ukazoval pracně skrývané emoce. A také řeší, kdo se podílel na tom, že život jeho otce po zranění v továrně připomínal vězení. Kdo zabíjí Louisova otce?

„Jsou to francouzští politici, premiéři, ministři vnitra, práce a sociálních věcí. Je to obžaloba antisociálních reforem, které chudým lidem trhaly dávky od huby a deformovaly jejich životy ještě více. Je to aplikované na životní příběh Louisova otce, ze kterého se po práci v továrně stal invalida ještě před padesátkou. Chce žít, ale stát mu to nedopřává, obviňuje ho z příživnictví,“ říká Vybíralová. 

Máme v Česku podobně silný literární hlas, který líčí zkušenosti lidí na okraji pozornosti? Poslechněte si Liberaturu o tenoučké, ale velmi hutné literární výpovědi Kdo zabil mého otce.

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio

Související