Je to prostě boží. Veronika Jiříčková objela Irsko na koloběžce

25. září 2022

2042 km na koloběžce z Belfastu do Dublinu, tedy kolem většiny zeleného ostrova, a to během 40 dní. Programátorka, cestovatelka a milovnice koloběžek se vrátila ze své expedice.

„Na koloběžce jsem začala jezdit na vysoké škole a zaujalo mě, že to všechny bavilo, rozesmávalo, někdy se se mnou lidé dávali na ulici i do řeči. Vždycky jsem taky chtěla cestovat nějakým dobrodružnějším způsobem, a tak jsem si řekla proč to s koloběhem nespojit,“ říká Veronika Jiříčková. „Je to prostě boží.“ Její Neklidné nohy ji zavedly na koloběžce například na Island a letos i do Irska.

Veronika Jiříčková

Úsměv na tváři počasí navzdory

Island Veroniku už dříve značně prověřil z hlediska terénu a počasí, především silného větru. Irské počasí ji tedy nezaskočilo. A to i přesto, že výprava měla těžký deštivý start a žádné dobrodružství není zadarmo. „Přeháňky nejsou špatné počasí. To pro mě začíná až se silným větrem. Když to jde, plánuju si na takové dny pauzu. Irské bouřky jsem si ale užila i s kroupami, lijáky a větrem, nebylo zrovna kam se schovat.“

Dva nejlepší národní parky

Na své irské trase se Veronika rozhodla navštívit všechny národní parky. „Například Obrův chodník je nádherné místo, ale je to hodně turistický cíl. Mě nejvíc zaujal Národní park Glenveagh, kam jsem dorazila večer, kdy vykouklo slunce a byla jsem tam úplně sama. Atmosféra byla nádherná, čekala jsem úplně, že z lesíku vyjde nějaký jednorožec.“

Druhý silný zážitek pak byl Národní park Burren. „To je vápencová krajina, odlišná od zbytku Irska. Rozlehlé pláně také s nádhernou atmosférou.“ Také tradiční irské hospody doporučuje zažít mimo turistický Dublin, v menších městečkách.

Svoji irskou výpravu Veronika charakterizuje zpětně slovy: štěstí, svoboda, láska, příroda, setkání, vděčnost a domov. Irsko pro ni bylo vysněným cílem a překonané překážky jsou zpětně dobrou vzpomínkou. Co člověka může nabudit víc než zvládnuté potíže?

Existuje recept na špatné počasí? A čím Veroniku Jiříčkovou překvapili místní lidé? Poslechněte si kompletní záznam cestovatelského a outdoorového magazínu Radia Wave.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.