Jeden z nejuznávanějších hráčů scrabblu zřejmě léta podváděl

14. listopad 2017
Scrabble

Šedesátiletý Allan Simons je jedním z nejlepších a nejuznávanějších hráčů scrabblu. Závodně teď ale slova skládat nesmí, protože je obviněný z porušení jednoho ze základních pravidel hry.

Jak píše The Guardian, při tahání kamenů se má pytlík držet v úrovni ramen a před vložením ruky do sáčku má hráč ukázat, že v dlani nejsou žádné kameny. Podle člena komise Britské asociace hráčů scrabblu Elieho Dangoora to ale Simons porušil a vracel ruku s čerstvě vytaženými písmeny zpět do sáčku, aby si mohl kamenů vytáhnout více. Na odhalení podvádění pracovala komise od minulého roku a neférové jednání potvrdili tři nezávislí svědci. Simons odmítá, že by podváděl. Pro list Herald Scotland ale přiznal, že se mohlo stát, že ne vždy hrál zcela čistě. „Myslím si, že jsem před taháním nových kamenů vždy ukázal prázdnou ruku. Když jsem si ale tahal jedno nebo dvě písmena najednou, je možné, že jsem ne vždy úplně otevřenou dlaň měl. Musíte si uvědomit, že když hrajete na nejvyšší úrovni, hra bývá dost intenzivní. Člověku probíhá hlavou spoustu myšlenek, a tak mu nemusí zbývat čas na to, pečlivě se řídit pravidly.“ Allan Simons hraje scrabble od poloviny 70. let, napsal několik knih o hře, zvítězil v národní soutěži ve Velké Británii a několikrát se zúčastnil i světového šampionátu. Jak Simons řekl serveru The Times, nejspíš přestane hrát závodně a začne se podle svých slov věnovat „důležitějším věcem v životě“.

 • Pomůžou newyorským bezdomovcům přístřešky v plástvích pověšených na domech?

  22. listopad 2017
  Projekt Framlab navrhuje newyorským bezdomovcům přístřešky v plástvích pověšených na domech

  Bezdomovců v New Yorku každým rokem přibývá a řada sociálních pracovníků, ale i architektů se snaží nalézt způsob, jak je alespoň krátkodobě ubytovat. Kreativní agentura Framlab navrhla přístřešky, které připomínají včelí plástve.

  Šestiúhelníkové buňky by se zčásti vytiskly ve 3D tiskárně a visely by přimontované k newyorským mrakodrapům, píše o tom Inhabitat. Podle odhadu Koalice pro lidi bez domova v New Yorku spí každou noc na ulici přibližně 61 tisíc lidí. Přístřešky ve tvaru pláství pro bezdomovce se jmenují Homed a na stránkách Framlabu se můžeme dočíst, že každá buňka obsahuje základní potřebné vybavení pro pohodlnou a teplou noc. Kromě elektrické zásuvky, osvětlení a ventilace buňka také umí monitorovat zdraví nocležníka. Je zamykatelná a člověk se do ní dostane jak po schodech, tak i výtahem. Podobné projekty jsou často kritizovány za to, že jsou jen krátkodobou pomocí a nárůst bezdomovectví nijak neřeší, nezvyšují ani kvalitu života lidí bez domova. Plástve na domech jsou především zajímavým designovým projektem. 

 • Hvězdný prach přenáší život z planety na planetu, tvrdí vědci

  22. listopad 2017
  03659785.jpeg

  Živé organismy putují mezi planetami díky vesmírnému hvězdnému prachu, tvrdí v nové studii astrobiologové.

  Oblaka hvězdného prachu se pohybují vesmírem rychlostí až 70 kilometrů za sekundu, během svého cestování naráží i do atmosfér, které obklopují jednotlivé planety. Pokud se v takové atmosféře vyskytují mikroorganismy, může je hvězdný prach odtransportovat nejen na jinou planetu, ale možná i do jiné sluneční soustavy. Je možné, že díky životadárnému prachu vznikl život i na naší planetě. Podle odborníků z University of Edinburgh se podobně může ve vesmíru transportovat i voda. Už předchozí studie dokázaly, že v kosmu dokáže přežít množství nejrůznějších mikroorganismů. Mnoho se jich nachází například na vesmírných stanicích kroužících kolem Země.

 • Čínsko-americká umělkyně založila vlastní aerolinku, cestující chce brát za kulturou

  22. listopad 2017
  Čínsko-americká umělkyně založila vlastní aerolinku, cestující chce brát za kulturou

  Qinmin Liu chce prostřednictvím svých služeb lidem od prosince nabídnout umělecké zážitky po celém světě. Svou aerolinku zakládá na štěstí a spokojenosti.

  Jak řekla serveru Artnet News, takové pocity totiž jí samotné při létání chybí. „Nesnáším cestování. Pokaždé když letím domů, strávím v letadle 14 hodin a vždycky přemýšlím o poskytovaných službách. Vždycky si říkám: můžu s tím něco udělat?“ Čínsko-americká umělkyně naplánovala první let na 6. prosince, kdy se poletí z New Yorku do Miami. Cílem cesty je akce Art Basel Miami Beach. Jak píše server The Guardian, první let bude luxusní – soukromým letadlem s kapacitou devět pasažérů. Cena jednosměrné letenky se pohybuje v přepočtu mezi 59 000 a 76 000 korunami. Postupně chce nabízet výlety za kulturními akcemi v Hongkongu, Benátkách, Berlíně nebo Paříži. Později chce umělkyně začít pro zájezdy využívat větší letadlo. Díky tomu by se mohla cena letenek snížit. Zájemce o kulturně zaměřenou cestovní kancelář ujišťuje, že svůj nový podnikatelský záměr myslí vážně. Quinmin Liu se zhostila role výkonné ředitelky, zástupce společnosti i vedoucí palubního personálu. Své umělecké cítění a osobnost se prý chystá zahrnout i do poskytovaného palubního servisu, bude totiž vybírat vše, od jídla přes vodu až po vůni v kabině.

 • Na Valentýna hlavně „easy easy“. Do Prahy přijede King Krule

  22. listopad 2017
  King Krule

  Charismatický písničkář Archy Marshall, známější jako King Krule, má k Česku poměrně blízký vztah.

  Narodila se zde jeho babička, v minulosti se objevil na festivalu Creepy Teepee a jednu z písní na svém druhém albu částečně věnoval Praze (Czech One). Díky fantastickému debutu 6 Feet Beneath the Moon a novince The Ooz si u nás vybudoval poměrně slušnou fanouškovskou základnu. A jeho příznivci se mají nač těšit – třiadvacetiletý zrzoun totiž představí svůj mix svérázného folku, jazzu a triphopu 14. února v pražském klubu Roxy. Pokud slavíte Valentýna, nemusíte už dál vymýšlet, co s večerem.

  Koukněte se na recenzi King Krule má nakročeno k tomu, stát se králem zenového rapu.

   

 • Dillí bude mít policejní skupinu motorkářek. Budou zasahovat proti násilí na ženách

  22. listopad 2017
  Dillí bude mít policejní skupinu motorkářek. Budou zasahovat proti násilí na ženách

  Policie indické metropole Dillí vytvořila skupinu šesti set policistek na motorkách, které mají ve městě dohlížet na bezpečnost. Policie se tak rozhodla až pět let po medializovaném brutálním skupinovém znásilnění v Dillí.

  Ženy, které nahlásí sexuální obtěžování nebo znásilnění, často nejsou brány vážně, jejich hlášení se „ztratí“, nebo jsou dokonce znovu obtěžovány přivolanými policisty, píše o tom Guardian. „Policistky na motorkách budou v případě pohotovosti přivolány přednostně. Budou se pohybovat v oblastech, kde žije hodně žen,“ řekla Dependra Pathak, mluvčí policie v Dillí. Policistky budou také zajišťovat větší bezpečnost žen v dillíských ulicích. Sesbírat potřebné množství žen do pozic policistek na motorce bylo poměrně náročné. „Nebyl dostatek žen s řidičskými průkazy. Trénuji je hodinu ráno a hodinu večer na ulicích, kde nejezdí moc aut. Několik z nich už ví, jak řídit skútry,“ říká konstábl Shushila z policejní stanice Maurice Nagar. Podle Indian Women Blogu bude policejní skupina motorkářek v plném počtu chránit ženy v Dillí od ledna příštího roku.

 • Největší dárek – streamujte raritní mixtape Sufjana Stevense

  22. listopad 2017
  Sufjan Stevens

  Album Carrie & Lowell, na kterém americký písničkář Sufjan Stevens bolestně i smířeně reflektoval vlastní rodinnou historii a smrt své matky, zůstává i dva a půl roku po svém vydání jednou z nejvýraznějších autorských nahrávek poslední dekády.

  Intimní minimalistické skladby Stevens během následného turné opatřil košatějšími aranžemi a ke svojí klíčové desce se teď vrací ještě jednou. Svým posluchačům totiž připravil předčasný vánoční dárek – příznačně nazvanou mixtape The Greatest Gift, na které shromáždil nepoužité skladby, rarity a remixy z Carrie & Lowell. Mixtape můžete už teď streamovat na stránkách rádia NPR. Na albu se kromě amerického hudebníka s ekvádorskými kořeny Heladoa Negroa podílel i James McAlister, který se Sufjanem Stevensem letos spolupracoval na vydání opulentního vesmírného alba Planetarium. The Greatest Gift je vedle Planetaria největším letošním projektem Sufjana Stevense, několik jeho nových skladeb ale najdeme i na soundtracku k filmu Call Me by Your Name.

 • S výbuchem v Černobylu to bylo jinak, než jsme si mysleli

  22. listopad 2017
  Černobyl

  Tehdejší průzkum události, která zahalila velkou část Evropy a Ruska radioaktivním oblakem, došel k tomu, že příčinou kolize jednoho ze 4 reaktorů atomové elektrárny byl výbuch páry.

  Podle nové studie provedené nukleárním fyzikem Larsem-Erikem De Geer a jeho týmem, která vyšla v žurnálu Nuclear Technology, ovšem nešlo o explozi páry, ale rovnou o výbuch nukleární, tedy mnohem mohutnější a schopnější vystřelit smrtící materiál výše do atmosféry (až do nadmořské výšky 3 km) a zanést jej tak nejspíše do mnohem vzdálenějších končin. Už v roce 1986 totiž V. G. Chlopinův ústav jaderného výzkumu objevil v ruském městě Čerepovec, 370 kilometrů severně od Moskvy a 1 000 kilometrů severně od Černobylu, radioaktivní spad ve formě izotopů xenonu. Ovšem Čerepovec leží mimo známou postčernobylskou radioaktivní mapu a testované izotopy vznikly přinejmenším alespoň částečným jaderným štěpením – indikují tedy jadernou explozi. Zkoumání reaktoru pak přineslo další důkaz pro tuto teorii, exploze se totiž „protavila“ dva metry silnou ocelovou deskou pod jádrem – což také nasvědčuje silnějšímu jadernému výbuchu. Navíc se dle tehdejších očitých svědků havárie nad reaktorem modře zablesklo, což je opět známka jaderné reakce. I když se od té doby bezpečnostní opatření a funkční design atomových elektráren výrazně posunuly a zlepšily, nová zjištění opět otevírají otázky, co se přesně tehdy stalo a kolik toho skutečně víme o stabilitě a bezpečnosti jaderné energie. Zvláště nyní, kdy se hlášení o nebezpečně vysoké radioaktivitě ozývají z více míst nejen Ruska, ale i Evropy.

  Podívejte se taky na „Od havárie radiaci vycítím na vlastní kůži, u vás ve studiu je to v klidu,“ říká likvidátor z Černobylu.

 • Evropský soud hrozí Polsku pokutou 100 tisíc eur denně za kácení Bělověžského pralesa

  21. listopad 2017
  les - prales

  Polsko musí s okamžitou platností zastavit kácení stromů v chráněném Bělověžském pralese. Pokud Poláci nebudou respektovat rozhodnutí Evropského soudního dvora, bude jim vyměřena pokuta 100 tisíc eur, tedy v přepočtu asi 2,5 milionu korun, denně.

  Varšava se dříve příkazu unijního soudu odmítala podřídit a pokračovala v masivním kácení v pralesu, který podle odborníků představuje poslední původní prales na starém kontinentu. Jeho význam dokládá i zařazení do seznamu světového dědictví UNESCO, jak uvádí Ekolist.cz. Polská vláda koncem července prohlásila, že nehodlá přestat kácet, i přestože jí to nařídil Soudní dvůr Evropské unie v předběžném opatření. Podle polského ministra životního prostředí Jana Szyszka se kácí jen v zájmu ochrany lesa před lýkožroutem. To ale polské i zahraniční organizace na ochranu životního prostředí považují pouze za zástupný důvod, kterým Polsko maskuje navýšení těžby dřeva. Polské úřady také pronásledovaly ochránce přírody, kteří se těžbě dřeva snažili bránit a upozorňovat na ni. Soudní dvůr současně nařídil Varšavě, aby nejpozději do 15 dnů od doručení tohoto rozhodnutí informovala Evropskou komisi o přijatých opatřeních a potvrdila příkaz okamžitě přestat s kácením v pralesu, a to až do definitivního vyřešení celého případu. „Vypořádáme se s tímto problémem. To není první klacek, který hází Polsku pod nohy,“ pronesla v televizi Beata Kempová, šéfka kanceláře premiérky Beaty Szydlové. Rozhodnutí unijního soudu je podle ní „více ideologické než věcné“. Když se moderátorka dále zeptala, jestli si polská vláda může dovolit platit 100 000 eur denně, odpověděla jí pouze, zda si redaktorka přeje, aby prales zničil kůrovec. Petici proti intenzivnějšímu kácení v unikátním pralese, kde žije například zubr nebo šest desítek dalších druhů savců, podepsaly stovky tisíc Poláků. Právní bitva u Soudního dvora EU může trvat měsíce, až roky, informuje britský The Guardian.

  Autor:Karolína Tomašková
 • Britský vynálezce zhotovil oblek jako z Iron Mana, proletěl se a udělal rekord

  21. listopad 2017
  Richard Browning se se svým oblekem Daedalus zapsal do Guinnessovy knihy rekordů poté, co dokázal v obleku ovládaném vlastním tělem vyvinout rychlost až 51 km/h a přeletět jezero v Lagoon Parku v Anglii

  Richard Browning svoji lásku k létání promítl do vynálezu, který věrně kopíruje oblek komiksového Iron Mana, kterým se inspiroval. Britský novátor oblek Daedalus vybavil šesticí miniaturních tryskových motorů, které jsou upevněny na zádech a rukou.

  Na vývoji pracoval britský nadšenec od roku 2016 a jeho unikátní exoskelet vzbudil zájem nejen u investorů, ale i u armády Spojeného království. Samotnému vynálezci a zakladateli společnosti Gravity Industries jde ale hlavně o zábavu. Browning se se svým Daedalusem zapsal do Guinnessovy knihy rekordů poté, co dokázal v obleku ovládaném vlastním tělem vyvinout rychlost až 51 km/h a přeletět jezero v Lagoon Parku v Anglii. „Daedalus je první krok zcela nové technologie, jejíž potenciál se bude moct využít jak v letectví, tak i v komerčním sektoru,“ uvedl vynálezce pro deník Huffington Post. Browning do obleku investoval v přepočtu necelý milion a půl korun. „Stojíme na počátku zcela nové éry pohonných systémů. Nacházíme se ve stejném bodě jako mobilní telefony v osmdesátých letech nebo internet v letech devadesátých,“ načrtává Browning význam svého vynálezu pro list The Independent. Než si někdo zaletí v obleku do obchodu, bude to prý ale ještě trvat.

  Autor:Karolína Tomašková