Jen 60 % Čechů správně nakládá s informacemi o svém zdraví, pomoci má nová aplikace Preventivka

20. říjen 2022

Nezisková organizace Loono již osm let vzdělává veřejnost v oblasti reprodukčního či duševního zdraví a v prevenci onkologických a kardiovaskulárních onemocnění. Nově teď přicházejí s mobilní aplikací Preventivka, která má pomoci s péčí a prevencí v oblasti zdraví. Pohlídá vám termíny preventivních prohlídek, nabídne databázi lékařů napříč republikou nebo zprostředkuje návod pro správné samovyšetření prsou, varlat či kůže.

Co vedlo k vytvoření aplikace Preventivka? „Jedním z důvodů byla zdravotní gramotnost. Jenom 60% obyvatel Česka umí správně vyhledat, vyhodnotit a aplikovat zdravotnické informace. Například i návštěvnost preventivních prohlídek je dlouhodobě nízká. 75% lidí dnes zanedbává prohlídku u praktického lékaře. Lidé by opravdu žili déle, kdyby chodili na preventivní prohlídky, rozuměli informacím o zdraví a aplikovali zásady zdravého životního stylu do své denní rutiny,” říká Kateřina Šédová z organizace Loono.

„Aktuálně máme asi 7000 uživatelů, z čehož si provedlo samo vyšetření prsu nebo varlat asi na 800 lidí. Zároveň si asi 1000 lidí zašlo na preventivní prohlídku, na které už dlouho nebyli. Už teď to má obrovský vliv na chování uživatelů. Na to, jak se objednali například na kožní prohlídku nebo mamograf,” uzavírá Šédová.

Jaké důvody vedou k vynechání preventivních prohlídek? A které oblasti zdraví Češi nejčastěji podceňují? Poslechněte si celý rozhovor s Kateřinou Šédovou z organizace Loono.

Spustit audio