Jižák, Jižák je město knih. V panelácích vzniká ojedinělá literatura osamělosti, ale i tajemství

15. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy sídliště, paneláky, panelové domy

Před několika lety vydal literární vědec a publicista Jan Lukavec rozsáhlý článek o literatuře vznikající na sídlišti. Jaké knihy se píší v kočárkárnách, mezi tenkými panelovými zdmi nebo v tichých parcích podél paneláků? Vydali jsme se to zjistit spolu s Janem Lukavcem na Jižní Město.

„Opravdová Praha, kde žijí ti skuteční lidé, je jinde než v centru. Na Proseku nebo na Jižním Městě,“ řekl Jaroslav Rudiš, který na sídliště situoval svůj román Národní třída. Sídliště tu symbolizuje odcizení od centra dění, od Národní třídy, kde se kdysi cinkalo klíči za lepší budoucnost. Teď hlavnímu hrdinovi zbývá hospoda Severka a tajuplný les, který paneláky obklopuje.

Jan Lukavec

Tajuplná atmosféra ostatně sídlištní literatuře taky není úplně cizí. Spisovatel Miroslav Pavlík tvrdí, že Chodovská tvrz, kulturní památka Jižního Města, je postavena na základech mimozemské lodi. 

Lukavec zmiňuje i specifickou duchovní atmosféru sídlišť – v souvislosti s textem spisovatele Roberta Krumphanzla. Ten tvrdí, že lidé na sídlišti žijí vykořeněný, osamělý život. Zároveň ale autor říká, že ta existenciální situace, ve které se postavy nachází, je nutí, aby nacházely duchovní příbuzenství mezi věcmi. Nějaké tajné vzkazy, mystické souvislosti. Naznačuje tak specifickou spiritualitu sídliště“.

Jaké tajné vzkazy nechává svým obyvatelům sídliště? A proč se nejlepší knihy z paneláků odehrávají ve výtazích? Poslechněte si Liberaturu, která vyrazila na Jižní Město. 

Spustit audio

Související