Kam jít bydlet? Do nájmu nebo do regionu? S ekonomem Ondřejem Gabašem o bytové krizi
Dorůstá generace, která by si teď koupila byt a zakládala rodiny, říká ekonom Ondřej Gabaš. Není to ale reálné, v dostupnosti bydlení jsme na poslední příčce v EU. Pomůžou obecní byty nebo víc výstavby? A jak se bydlí ve Vancouveru, kde momentálně žije?
Co je krize bydlení? „Za posledních deset let raketově vzrostly ceny, ale není to reflektováno v příjmech domácností. V roce 2013 nám stačilo sedm ročních příjmů, abychom si mohli koupit byt, a teď je to třináct,“ říká ekonom Ondřej Gabas. Jak by se to mohlo vyřešit? „Potřebujeme, aby ceny rostly mírnějším tempem a aby vzrostly reálné příjmy,“ vysvětluje. Tím se tahle propast zmenší. Co dalšího by pomohlo?
Další profese Ondřeje Gabaše je „plánovač“ – co to je? Člověk, který plánuje město, ale ne to, jak bude fyzicky vypadat, nýbrž jak bude fungovat. „Tvoříme strategie bydlení, pracovních příležitostí, sociálních služeb a tak dále,“ vysvětluje Ondřej Gabaš. Jak by se česká města rozvíjela, kdyby konzultovala s městskými plánovači?
U nás je ale tato práce v počátcích, proto Ondřej Gabaš odjel do kanadského Vancouveru, kde teď žije a pracuje - když jsme se sešli, zrovna se chystal na návrat do Kanady: „Těším se na zasněžené hory hned u města, kde budeme moct vyrazit na skialpy.“
Ondřej Gabaš pracuje jako plánovač ve firmě, která pomáhá městům s rozvojem. Co by poradil v Česku?
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.